Eskişehir Espark'daki Suriyeli Bolluğu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Öyle mi dersiniz? Sizce sırf mahalleme geldiler diye dövdüm değil mi? Öyleyse ben size açıklamasını tam olarak yapayım. İlk geldiklerinde herkes vatanlarında savaş var mecburen ölümden kaçmıştır günahtır iyi davranalım dedi ve öyle de yaptı buna ben de dahilim sonra bir oldu iki oldu derken herkesin sabrı dolmaya başladı geleli bir ay oldu sadece mahallenin kızlarına laf atmalar, mahallede olay çıkarmalar ardından benim dahil olmadığım bir kavga da 2 tanesinin başında büyükçe yarıklar olacak şekilde yaralanmışlar ve sonrasında mahallede baya olaylar oldu çok dayak yiyen oldu en sonunda kaçıp gittiler bunun suçlusu ben miyim? 22 Yıldır oturduğum mahallede annemi, kız kardeşimi, yeğenimi rahatça dışarı bırakamıyorsam bunun suçlusu ben değil o kansız heriflerdir!

Ayrıca yeri gelmişken benim dedem ve nenem de Kürt'tür. O cahil çeneni kapatsan iyi olur çünkü pkk denen it sürüsü Kürtlerden değil %80'i ermeni, amerikalı, yahudi insanlardan oluşuyor ama tabii sen bunu umursamayıp Kürtler demeyi tercih ediyorsun içlerinde Kürt yok mu? Evet var ama emin ol Türk'te var. Pekii ya köylerden ailesi ile tehdit edilip zorla götürülenlerden haberin var mı? Elbette yok neden? Çünkü bilgisayar başında oturup laf yetiştirmek daha kolay geliyor! Her neyse daha fazla yazarsam yanlış şeyler söyleyeceğim. İyi günler.
Bir Türk olarak; sizin gibi Kürtlerin bu vatanda Suriyelilerden daha çok yaşama hakkı vardır. Burada genelleme yaparım ben arkadaş. Her 100 Suriyelinin 90'ı böyle. Sırf o 10 kişi iyi diye Suriyelilerin savunulmasının hiçbir manası yoktur. Ülkemizi zaten Araplaştırmaya çalışıyorlar. Kötü olan o Suriyelilere verilen cezalar saçma. Mesela 2-3 ay önce Denizli'de Suriyeliler 14 yaşındaki bir kıza tecavüz ettiler. Cezaları neydi? Başka bir ile göndermek. Orada da aynı pisliği yapmayacağı ne malum? Bi'de asgari ücretle çalışan bir Türk ailesinden daha rahat yaşıyorlar. Biz neden bunlar ile yaşamak isteyelim?

Bağıra bağıra konuşmalarından bende nefret ediyorum. Karabük'te çarşıya çıktığın zaman gördüğün her 10 kişiden en az 4 ü Suriyeli. Geçen otobüste gördüm 2 tane Suriyeli kadın ellerinde iPhone un yeni çıkan modelleri ( 7 8 yada x ) medikal hastanesinden ( özel hastane bu) binip çarşıda indiler.
Bir Türk olarak; sizin gibi Kürtlerin bu vatanda Suriyelilerden daha çok yaşama hakkı vardır. Burada genelleme yaparım ben arkadaş. Her 100 Suriyelinin 90'ı böyle. Sırf o 10 kişi iyi diye Suriyelilerin savunulmasının hiçbir manası yoktur. Ülkemizi zaten Araplaştırmaya çalışıyorlar. Kötü olan o Suriyelilere verilen cezalar saçma. Mesela 2-3 ay önce Denizli'de Suriyeliler 14 yaşındaki bir kıza tecavüz ettiler. Cezaları neydi? Başka bir ile göndermek. Orada da aynı pisliği yapmayacağı ne malum? Bi'de asgari ücretle çalışan bir Türk ailesinden daha rahat yaşıyorlar. Biz neden bunlar ile yaşamak isteyelim?
Bizim buradakiler parkta kızlara laf atmışlar önce kızlar sonra gençler dövdü sonra polis gelip aldı sonra ne oldu bilmiyorum. Birde 2 3 aile bir evde yaşayıp devletten 3 aileye yeten kömür ve erzak yardımı alıp kömürün fazlasını satıyorlardı valilik araştırdı artık böyle ailelere 1 aileye verilen kömür veriliyor.

@JackKipper bu yaptığın ırkçılıktan başka bir şey değil. Ve ırkçılığı yapan da sen olduğun için dolayısıyla suçlu sen oluyorsun. Bir milletin vasıfsız 2-3 kişisiyle karşılaşmış olman o milletin öyle olduğunu göstermez. Ve evet etnik köken saçma bir şekilde belirleyici olabilir fakat her insan birbirinden farklıdır. Nasıl senin nefret ettiğin Türk varsa sevdiğin Türk de vardır. Ama sen sadece sevdiğine bakarak yada sevmediğine bakarak bunu tüm Türk milletine doğru genelliyemezsin.
Sonuçta ben burada Türk olanlara küfretsem suçlu olacağım. Fakat bir Suriyeli insana küfredersem kahraman da olabilirim belki. Bu eşitlik değil arkadaşlar.
Hem eşitlik isteyip hem de kendinden başkasını aşağılamak kendiyle çelişmekten başka bir şey değil.
Bu arada bir insanın cahil olduğu sadece bir konudan belirlenmez, yani tanımadığın insanlara cahil dememeni rica ediyorum.

Son düzenleme:
@JackKipper bu yaptığın ırkçılıktan başka bir şey değil. Ve ırkçılığı yapan da sen olduğun için dolayısıyla suçlu sen oluyorsun. Bir milletin vasıfsız 2-3 kişisiyle karşılaşmış olman o milletin öyle olduğunu göstermez. Ve evet etnik köken saçma bir şekilde belirleyici olabilir fakat her insan birbirinden farklıdır. Nasıl senin nefret ettiğin Türk varsa sevdiğin Türk de vardır. Ama sen sadece sevdiğine bakarak yada sevmediğine bakarak bunu tüm Türk milletine doğru genelliyemezsin.
Sonuçta ben burada Türk olanlara küfretsem suçlu olacağım. Fakat bir Suriyeli insana küfredersem kahraman da olabilirim belki. Bu eşitlik değil arkadaşlar.
Hem eşitlik isteyip hem de kendinden başkasını aşağılamak kendiyle çelişmekten başka bir şey değil.
Bu arada bir insanın cahil olduğu sadece bir konudan belirlenmez, yani tanımadığın insanlara cahil dememeni rica ediyorum.

Bu arkadaş da Kürt olduğunu söyledi. Ben o Kürt olduğunu söyleyip Suriyeliler'e ırkçılık yapan kişiye söylüyorum. Doğu'da ne kadar kaçak elektrik kullanıldığından haberin var mı? Vardır. Ben de şimdi Kürtleri genelliyorum "Bu Kürtler ülkeye hep zarar veriyor". Sen bu durumda bana ne söyleyebilirsin. "Ben kaçak elektrik kullanmıyorum ama'" mı diyeceksin.
O zaman birkaç Suriyelinin yaptığı hataları tüm Suriyelilere mal etmeyi bırak.

Ben iyi kötü tüm Türkleri severim ve ayrıca ben de bir Türk'üm bayrağım TÜRK BAYRAĞI marşım İSTİKLAL MARŞI'dır. Senin o 2 3 dediğin benim genç kardeşlerimi öldürüyorsa gidebilir sorun yok. Ayrıca 21 yaşında kendi vatanından it gibi kaçan adamın benim vatanımda yeri yok burada bir sorun olsa ne yapacak? Gene it gibi kaçacak ee ne anladım ben bu işten? Balını kaymağını ye zora gelince kaç.
Bu arkadaş da Kürt olduğunu söyledi. Ben o Kürt olduğunu söyleyip Suriyeliler'e ırkçılık yapan kişiye söylüyorum. Doğu'da ne kadar kaçak elektrik kullanıldığından haberin var mı? Vardır. Ben de şimdi Kürtleri genelliyorum "Bu Kürtler ülkeye hep zarar veriyor". Sen bu durumda bana ne söyleyebilirsin. "Ben kaçak elektrik kullanmıyorum ama'" mı diyeceksin.
O zaman birkaç Suriyelinin yaptığı hataları tüm Suriyelilere mal etmeyi bırak.
Ben ankara'da yaşıyorum dostum doğu'da değil :) İstersen genelle çünkü umrumda değil benim ne doğuya gitmişliğim var ne de Kürt'üm diye doğru düzgün söylemişliğim :) Ha bu kaçak elektrik falan diyorsun ya sen bi araştırma yap ankara'nın merkezinde bile kaçak kullanan var :D Bilmediğin şeyler hakkında çok yorum yapma. Benim sözüm 20 yaşında savaştan kaçan adama bu ırkçılık değil aynısını bizden biri yapsa ona da laf ederim hatta daha fazla laf ederim sen nasıl Türksün diye :)
Her neyse dostlarım laf dalaşına girip gönül kırmaya değmez gönül kırmak kabe'yi yıkmaktan beterdir, gününüz hayır olsun :)

Son düzenleme:
Zengin Suriyeli derken zengin olanları da var tabii ki. Neden garipsedin anlayamadım. Tamam bunların doktorlarını, mühendislerininin çoğunu Avrupa aldı ama Türkiye'de yaşayanlar da var. Siyah çarşaflı ablalar (ırkçılık yapmıyorum) burada (yaşadığım semtte) minimum BMW 520d'ye biniyor. Yaşadıkları evleri, yemek yedikleri yerleri saymıyorum bile.

Suriyelileri genel olarak sevmem. En azından Türkiye'deki çoğu pis işlere karışan, bir baltaya sap olamamış adamlar geneli. Ama mühendisi, doktoru bu ülkeye yarar sağlayacak adamlar bırakın da yaşasın hayatını. Konuşmaları itici, katılıyorum.

Araplar genel olarak görgüsüz bir millet. Doktoru da, boş gezeni de. Elleriyle yemek yiyenleri bile gördü bu gözler.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı