Evde spor yapmak

WolreaG

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İzmir/Urla
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GT 730, 8 GB RAM, i5-4590
17 yaşındayım ve 5 gün önce elime 2.5Kg'lik dambılları aldım başladım, ilk gün çok zorlansamda 2 ve 3. gün az zorlandım ve bugün 5. gün zorlanmıyorum 5kg ye geçmem gerekiyor dambıl seti alacağım. Benim programım adlarını bilmesemde internetten baktım.
--Bench pres, shoulder press, dumbell biceps curl, dumbbell triceps extensions, dumbbell front raise, dumbbell hammer curl ve bu videodaki hareketler.
Fiziğimi demedim doğru ya; 65kg 171 boy. İnceyim ama göbekliyim. 58Kg'lik setler var halter ve dambıl setleri internet sitelerinde onları alacağım. Okuldan gelince bu bahsettiğim yabancı isimlerden hepsini her gün arttırdım. İlk gün 10 tekrar yapamazken şu an 1 set 20 tekrar yapabiliyorum ve çok zorlanmadıysam bu 25 oluyor. Plank yapmaya çalışıyorum ama 5 saniye bile dayanamıyorum, bunu tekrarlaya tekrarlaya öğreneceğim sanırım. Şu an şınavda çekemiyorum ama mekik yapabiliyorum 15-20 tane günde. Sanırım kollarım güçsüz, onları güçlendirmem gerekiyor. Okuldan geldikten sonra yaptıklarım 30-40 dk sürüyor yani 14.00-14.40 arası sürüyor sonra akşam 21.00'de başlıyorum bilek geliştirme linkini yine yapıyorum ve 30dk yürüyorum evde yürüme bandı var. Başlangıç için bu ağır mı? Öyle acelem yok 1 ayda bitirmek gibi, belki de 2 yıl sonra güzel görüneceğim belki de 4 yıl sonra ama devam etmekte kararlıyım, oturmak yerine canımın acımasını istiyorsam beynimde bir şeyler oturmuş demektir. Hedefim egefitnes gibi olmak, uzun olacak ama sonu güzel olacak. Nasıl bir beslenme programı yapmalıyım veya şimdilik gerek var mı? Programımda değişiklik yapmam lazım mı? Nefes kontrolü önemliymiş diyorlar ben dambıl kaldırırken nefes alıyorum ama yaptığım tekrarı unuttuğum için yapamıyorum pek. Özetlemem gerekirse sanırım kollarımı geliştirmem ve yavaş yavaş vücudumun üst tarafının düzene girmesi lazım ve göbeğimin erimesi lazım. Bana ne yapmam gerektiğini anlatır mısınız?

Not: Spor salonuna gitmeme sebebim oradaki kişilerden utanmam ve 1 ay için o kadar para vereceğime 2-3 aylık parasına set alırım evde çalışırım istediğim zaman. Ve onları görünce hemen gelişmek istiyorum ama olmayınca hevesim kaçıyor, şu an Prime dönemimde olduğumu hissettiğim için durmadan çalışmak istiyorum.

Kilon normal ama dediğin gibi kolların ince ve göğüs, göbek tarafın yağlıysa skinny fatsin ve hayır düşündüğün gibi yağlı değilsin göbeğini de eritmene gerek yok. Skinny fatlerin sorunu zaten vücudunda kas yağ oranının dengesiz olması. Senin kas kütleni arttırman gerek yağ yakmak sonraki planda boş ver onu şimdi, o yüzden bol proteinli az karbonhidratlı beslenmeli ve ağırlık antrenmanı çalışmalısın. Sürekli cardio yapma boşuna kaslarını da yakarsın iki üç günde bir 30 dakika yeterli. Evde spor yaparken de şınav, mekik, squat ve barfiks en büyük dostun olacak bunları da yapmayı unutma. Her gün dünden daha iyi olmaya çalış ve tekrar sayısını arttır.

Kilon normal ama dediğin gibi kolların ince ve göğüs, göbek tarafın yağlıysa skinny fatsin ve hayır düşündüğün gibi yağlı değilsin göbeğini de eritmene gerek yok. Skinny fatlerin sorunu zaten vücudunda kas yağ oranının dengesiz olması. Senin kas kütleni arttırman gerek yağ yakmak sonraki planda boş ver onu şimdi, o yüzden bol proteinli az karbonhidratlı beslenmeli ve ağırlık antrenmanı çalışmalısın. Sürekli cardio yapma boşuna kaslarını da yakarsın iki üç günde bir 30 dakika yeterli. Evde spor yaparken de şınav, mekik, squat ve barfiks en büyük dostun olacak bunları da yapmayı unutma. Her gün dünden daha iyi olmaya çalış ve tekrar sayısını arttır.
Evet dediklerinizin tıpkısına sahibim, iyi tanıtmışım endimi. Yürümeyi azaltacağım. Beslenme düzeni yapacağım ve güçlenme üzerine gideceğim. Evde spor yapacağım için evet dediklerinizi yapacağım ve her gün dünden iyi olacağım teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı