Evde vücut geliştirme programı tavsiyesi

UmutCCAN

Decapat
Herkese merhaba iyi günler, spor salonu yerine evde elimde bulunan 2 adet 6 kg dambıl mevcut. Bu ekipmanlar ile ne gibi sporlar hareketler yaparım ve etkili olur?
2.sorum şu, hangi günler ne yaparsam olur? Örnek bana pazartesi şu yap salı vs bu hareketleri yap, bu hareketten sonra bunu yapma gibi, simdiden teşekkür ederim. Etkili ve yardımcı olacak fikirlerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
3 kg dumbell çok da işine yaramaz açıkçası vücut ağırlığıyla yapılan şınav mekik squat üçlüsünü her gün yapmanızı tavsiye ediyorum geliştikçe şınav ve sqautta çanta takın ve içine ağırlık koyun.
3 kg dumbell çok da işine yaramaz açıkçası vücut ağırlığıyla yapılan şınav mekik squat üçlüsünü her gün yapmanızı tavsiye ediyorum geliştikçe şınav ve sqautta çanta takın ve içine ağırlık koyun.
Ayriyeten dumbell ile biceps omuz göğüs hareketlerini yapabilirsiniz tabii geliştikçe ağırlığı arttırmak şartıyla.

Vücut ağırlığıyla egzersiz daha faydalı ve kalıcıdır. Ağırlıkla yapılan spor gibi ara verince hemen zinden düşmezsiniz.

1648354872122.png

Her bölge için 2 hareket yeterlidir. Başta size kolay gelen hareketleri seçin.
Setler 4x Max'tan oluşur. (Max = Maksimum. Yani, yapabildiğiniz kadar ancak çok zorlamayın.)
2 günde 1 full body antrenman yapabilirsiniz.
3-4 ay geçtikten sonra kendinizi hazır hissediyorsanız daha zorlu hareketlere geçin ve set sayısını arttırın.

Vücut ağırlığıyla egzersiz daha faydalı ve kalıcıdır. Ağırlıkla yapılan spor gibi ara verince hemen zinden düşmezsiniz.

Eki Görüntüle 1343320

Her bölge için 2 hareket yeterlidir. Başta size kolay gelen hareketleri seçin.
Setler 4x Max'tan oluşur. (Max = Maksimum. Yani, yapabildiğiniz kadar ancak çok zorlamayın.)
2 günde 1 full body antrenman yapabilirsiniz.
3-4 ay geçtikten sonra kendinizi hazır hissediyorsanız daha zorlu hareketlere geçin ve set sayısını arttırın.
Neye göre daha faydalı ?

Neye göre daha faydalı ?
Vücut ağırlığı ile yapılan egzersizlerin faydaları oldukça fazla. Örneğin hareketler vücudun eklemlerine, ağırlık kaldırma antrenmanlarına göre daha az baskı yapıyor. Böylece vücut merkezinin daha çok çalışmasını sağlıyor. Egzersizler kişinin fiziksel uygunluğuna göre şekillenebiliyor.

Bilimsel olarak kanıtlanmış bir şey bu hocam.

Kaynak: Serbest ağırlık mı, vücut ağırlığı mı? - Formsanté.

2 alanda da kendini çok geliştirmiş 2 kişi arasındaki fark için:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Özet: Videoda jimnastikçi Chris Heria 100-150 kg gibi ağırlıklara girebilmektedir. Ancak, vücut geliştirmeci Jesse James'in jimnastik hareketlerini yaparken baya bir zorlandığını görüyoruz.

Vücut ağırlığı ile yapılan egzersizlerin faydaları oldukça fazla. Örneğin hareketler vücudun eklemlerine, ağırlık kaldırma antrenmanlarına göre daha az baskı yapıyor. Böylece vücut merkezinin daha çok çalışmasını sağlıyor. Egzersizler kişinin fiziksel uygunluğuna göre şekillenebiliyor.

Bilimsel olarak kanıtlanmış bir şey bu hocam.

Kaynak: Serbest ağırlık mı, vücut ağırlığı mı? - Formsanté.

2 alanda da kendini çok geliştirmiş 2 kişi arasındaki fark için:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Özet: Videoda jimnastikçi Chris Heria 100-150 kg gibi ağırlıklara girebilmektedir. Ancak, vücut geliştirmeci Jesse James'in jimnastik hareketlerini yaparken baya bir zorlandığını görüyoruz.
Bilimsel olarak kanıtlanmış bir şey deyip attığınız yazıyı anlayamadım açıkçası.

Chris Heria chalistenicsde önemli yeri olan biridir ama diğer youtuber arkadaşın bodybuildingde aynı durumda olduğunu sanmıyorum. Ayrıca jimnastik hareketlerini yaparken zorlanmasının alakasını da pek anlayamadım.

3 yıl BB, 2 yıl da PL geçmişim var. Chalistenics yaparak şu anki vücuduma ve gücüme ulaşacağımı sanmıyorum. Her şey amaca uygun yapılmalı. Bunu gözardı ederek bu şundan daha faydalı vb. demek saçma oluyor.

Bilimsel olarak kanıtlanmış bir şey deyip attığınız yazıyı anlayamadım açıkçası.
Anlamak isteseydiniz anlardınız. Gayet net o yüzden daha fazla yorum yapmayacağım bu kısma.
Chris Heria chalistenicsde önemli yeri olan biridir ama diğer youtuber arkadaşın bodybuildingde aynı durumda olduğunu sanmıyorum.
Jesse James jimnastik hareketlerini en kolay yapabilen bodybuilderlardan biri. Sırf The Rock, Arnold ve Mr.Olimpia gibi steroid kullanıp vücudunu şişiren bodybuilderlardan değil diye böyle yorumlrada bulunmanız absürt.
Ayrıca jimnastik hareketlerini yaparken zorlanmasının alakasını da pek anlayamadım.
Demek daha doğrusu göstermek istediğim şey vücut geliştirme sporu güç ve kas kütlesi arttırma odaklı bir spordur. Ama jimnastik ve vücut ağırlığıyla antrenman yapmak hem güç ve kas kütlesini arttırır hem de kas koordinasyonunu arttırarak denge, serbest duruş vb. gibi önemli konularda daha iyi olmanızı sağlar.

Vücut geliştirme sporunun ise dengeyle alakası yoktur. Kas koordinasyonu gibi önemli vücut faaliyetlerine en ufak bir şey katmaz.
Bu nedenle bodybuilderlar bu nedenle jimnastik yapmakta zorlanır.
3 yıl BB, 2 yıl da PL geçmişim var. Chalistenics yaparak şu anki vücuduma ve gücüme ulaşacağımı sanmıyorum. Her şey amaca uygun yapılmalı. Bunu gözardı ederek bu şundan daha faydalı vb. demek saçma oluyor.
Gücünüzü görünüşe, kas şişkinliğinize bakarak ölçüyorsunuz herhalde? :D
"Kontrolsüz güç, güç değildir" diye bir laf vardır.

Bunlar ne saçma argümandır?
Affedersiniz ama dürüst olmak gerekirse yorumunuzun son kısmı bile tartışmaya girilmeyecek biri olduğunuzu açıkca gösterdi.

Ben 6 yıl bodybuilding yapmış birisiyim. Üstelik, gayet de başarılıydım ama buna rağmen kalisteiniğin daha üstün bir spor olduğunu kabullenip önce vücut ağırlığıyla antrenman yapıp kas koordinasyonumu belli bir seviyeye getirdikten sonra kalistenik antrenmanlara başladığımdan beri kendimi çok iyi hissediyorum.
Yani, kabullenmek zor olmasa gerek.

@TriqetraZ
Silinen mesajınıza cevap

O siteyi en doğru anlatan Türkçe kaynak olduğu için attım.
Ayrıca, hangi siteye girerseniz girin vücut ağırlığıyla spor karşısında vücut geliştirme sporunu övmez.

Çok istiyorsanız yabancı, adını dünyaya duyurmuş, güvenli kaynaklardan da atarım. Böyle boş argüman kullanmayın yeterki.
  1. Weights vs. Bodyweight: Which Is Better? | Men's Fitness UK
  2. Understanding the Difference Between Calisthenics and Bodybuilding
  3. Calisthenics vs Weights: Benefits, Strength Building Vs. Calorie Burn

Powerlifting sporu da bodybuilding gibi güç ve kas kütlesi üzerine kurulu bir spordur. Adını bile doğru yazamadığınız calisthenics ile ilgisi nedir anlamadım?

Açıkcası, kalisteninğin nasıl bir spor olduğunuzu bildiğinizden bile şüphe eder hale geldim şu an.

Evet sporun S'sinden anlamadan insanlığın en zorlu hastalıklarından biri olan beyin felcini yendim. Bu yazıyla sanalda karşındaki kişi hakkında bir şey bilmeden ileri geri konuşan kendini bir şey sanan ergen klavye delikanlılarından farkınız kalmadı.

Haksızsınız. Haksız olmanızı kabullenemeyip, absürt ve boş argümanlar kullanarak ve hakaret ederek üste çıkmaya çalışıyorsunuz. Sizinle daha fazla tartışmam. Göz ardı listeme hoşgeldiniz.

Son düzenleme:
6 kg derken yanlış teleffuze etmişsim kusura bakmayın toplam ağırlık olarak 12kg
1 dambıl 6kg 2. dambil da 6kg
Egzersiz ve hareketler olarak YouTube'da bir kanaldan aldım omuz kol ön kol arko kol sırt göğüs gibi
Linklerink bırakıyorum.

Ön Kol:
Göğüs:
Sırt:
Bazı harketlerde mekik sehpası olmadığı için kısıtlanıyor ve 2-3harekete dönüşebiliyor
Ortalama 4 set 12-15 tekrar yapıyorum.
Arka kol:

Omuz:

Bazı videoların linkleri çıkmadığı için tekrar paylaştım bunlar omuz,arka kol.

Evde ağırlıkla yapabilceğin en iyi idman budur.

Yeni konular

Geri
Yukarı