Evren genişliyorsa gezegenler ve yıldızlar da genişliyor mu?

Yani evrenin genişlemesi için balonun havaya ihtiyaç duyduğu gibi bir kaynağa ihtiyaç duyulmuyor aksine evrenin genişlemesi bir şeylerin oluşumu için kaynak görevi mi görüyor?
Evrenin genişlemesi için bir kaynağa ihtiyaç yok değil mi?

Neden, nasıl, kaynağı, neyden güç alarak, vs genişlediğini bilmiyoruz. Daha büyük olan başka bir evrenin kütle çekiminden dolayı diyenler bile var. Ayrıca @bitwise hocamın dediği gibi balon diye kodlamamak lazım kafada. Ne olduğunu tam olarak kimse bilmiyor.

Neden, nasıl, kaynağı, neyden güç alarak, vs genişlediğini bilmiyoruz. Daha büyük olan başka bir evrenin kütle çekiminden dolayı diyenler bile var. Ayrıca @bitwise hocamın dediği gibi balon diye kodlamamak lazım kafada. Ne olduğunu tam olarak kimse bilmiyor.
Doğru, hala bir balon üzerinden evreni yorumlamaya çalışmak benim ahmaklığım. Teşekkürler.

Genişlemiyor fakat gittikçe uzaklaşıyor. Bundan uzun yıllar sonra belki de etrafımızda yıldız yada galaksi kalmayacak. Yani göremeyeceğimiz kadar uzakta olacaklar.

Bizim dünyamız ve gezegenlerimiz o hıza erişemediğinden bir şey yaşanmıyor dediğim hıza erişebilse bile diğer kütle çekim etkilerinin ortadan kalkması gerek eğer onları da aşacak bir hıza ulaşabilseydi dediğin şey olurdu.

Kerem Cankoçak şu şekilde cevaplamış.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Biyolog fizikçi evrimci kimyager felsefeci hazreti Caner Taslaman'ın yanında kendisine pek söz düşmez ama neyse🙄

Sadece evrenin dokusu genişliyor. Karanlık enerjinin şimdilik yalnızca makro düzeyde genişletme etkisi var. Ancak trilyonlarca yıl sonra mikro düzeye erişecek kadar güçlenirse protonları parçalayıp atomun yapısını radyasyon enerjisi formuna dönüştürüp dağıtabilir.

Hayır, evren genişledikçe gezegenler birbirinden uzaklaşıyor. Bundan 7-8 bin yıl sonra gezegenler o kadar uzaklaşacak ki, şu anda bildiğimiz bilgileri gelecekteki insanlar bilmeyecek.

Bunu ciddi mi yazdın yoksa dalga geçmek amaçlı mı?
Garip bir ifade olmuş. Sanıyorum bin yerine milyon falan demek istedi. Gezegenler uzaklaştığında ya da göremediğimizde neden gelecek nesiller bizim bilgilerimizi bilemiyor onu anlamadım. Gezegenler o kadar uzaklaştığında Dünya nasıl hala var oluyor onu da anlamadım 😅 Muhtemelen konuya hakim arkadaş ama tam yazamadı kafasındakini. Açıklamaya gelir şimdi.

Geri
Yukarı