Evrim teorisi gerçek mi?

Dediğim şey yanlış anlaşılmaya müsait olmuş. Adaptasyon evrime inanmayanların uydurduğu bir şey desem daha doğru olabilir sanırsam. Evet, var ancak evrim yalan diyen insanlar evrim olan şeyleri adaptasyon adı altında paylaşıyor çoğu zaman.

Ben zaten evrimin var olduğunu söylüyorum. Siz "biz müslümanız" diyen kişiye bu bir engel değil dediniz. Ve evet. Engel.

Dediğim gibi, evrim inkar edilebilecek bir yasa değildir, anladığınızı varsayıyorum.

Dediğim şey yanlış anlaşılmaya müsait olmuş. Adaptasyon evrime inanmayanların uydurduğu bir şey desem daha doğru olabilir sanırsam. Evet, var ancak evrim yalan diyen insanlar evrim olan şeyleri adaptasyon adı altında paylaşıyor çoğu zaman.

Evet dediğiniz şey doğru, ben sadece basitleştirilmek için bu kelimeyi kullandım.

Adı üstüne "teori". Kimisi inanır kimisi inanmaz. Size kalmış bir şey.
Adinin teori olmasi onu inanip inanma meselesinden cikarir. Evrim ve evrim teorisi iki farkli terimdir. Evrim doga yasasi olarak kabul edilirken evrim teorisi ise bu doga yasasinin mekanizmalarini aciklamaya calisir. Evrim teorisinin arkasinda da her teoride oldugu gibi uzun sureli deneyler ve gozlemler vardir. Inanmak istemiyorsan bu argumanlardan daha iyisiyle cikagelmen ya da bu argumanlari akademik olarak curutmen gerekir.

Bir ornek vermem gerekirse Newton'un yercekimi teorisine bakabiliriz. Newton'un yercekimi teorisi dunyada fevkalade calisiyordu. Sadece bir teori olmasina ragmen sen ucmuyordun cunku bir aciklamaydi, neden ucmadiginin aciklamasi. Bu teorinin yanlis oldugunu Albert Einstein kanitladi, yine ucmaya baslamadin. Yerine temel gorelelik teorisi geldi. Bu teori de yine arkasinda yillarca yapilan hesaplamalar ve gozlemler barindiriyor. Ayrica gunumuzde hala ucak gibi makinelerin yapiminda bile "yanlis" olan Newton teorisi kullaniliyor. Cunku her ne kadar yanlislanmis da olsa Newton'un teorisi de arkasinda bir cok kanit ve deney barindiriyor. Teorinin hata payi, dunya gezegeninde isimizi fazlasiyla gorecek kadar dusuk.

Evrim teorisi de genel bir isim. Newton'un teorisi gibi pek cok kere yanlislandi ancak bunu yanlislayan bir tarafini kasiyan din adamlari degil laboratuvarda calisan bilim insanlari oldular. Yanlisi kanitladilar, duzelttiler ve yeni bir teoriyle cikageldiler. Evrim teorisi Darwin'in ortaya attigi gibi kalmadi, her yeni bilgiyle gelisti.

Inanmayacaksan akademik olarak aksini kanitla, buyur. Insan cok mukemmel, bu canlilar cok mukemmel demek bilimsel bir kanit degil, hicbir sey mukemmel falan da degil zaten.

Benim anlamadığım bir şey var, evrimleşme gerçek diyenler maymunlardan insana evrimleşme oldu diyor, benim anlamadığım günümüzde hala maymunlar var, yani maymunlar neden insana benziyor diye evrim gerçek olsun?
Hickimse maymundan insana evrimlesme oldu demiyor. Onu anca YouTube'da kafasina takke takip eyyy Ameriga diyen tiplerden duyarsin.

Kisa bir biyoloji dersi: Evrim teorisine gore insanlar ve gunumuz maymunlari ORTAK BIR ATADAN, bir PRIMATTAN geliyor. Sen sempanzeden gelmedin, sempanzeyle akrabasin. Gordugun maymunlar, sempanzeler, bonobolar da evrimlesmis turler. Onlar da insan gibi sonradan ayrilan agac dallari. Evrim yeni insanlar yapmaya calisan bilincli bir olgu degil, hicbir tur insan olmaya calismiyor. Tek dertleri hayatta kalmak.

Yeni konular

Geri
Yukarı