Evrim hakkında yanlış bilinen bilgiler

cem samet

Hectopat
Daha fazla  
Konu altına evrim hakkında ülkemizde yanlış bilinenleri yazabilirsiniz. Öncelikle ben başlıyorum:

Evrim teori değildir, kanıtlanmıştır!

İnsanlar günümüz maymunundan gelmez. Goril ve şempanzeler gibi modern kuyruksuz maymunlarla insan türünün 6 milyon yıl önce yaşamış olan bir ortak atası vardır. Ortak atadan önce insansılar ayrıldı ve evrim geçirerek bugünkü insanı doğurmuştur.

Konu altına evrim hakkında ülkemizde yanlış bilinenleri yazabilirsiniz. Öncelikle ben başlıyorum:

Evrim teori değildir, kanıtlanmıştır!

İnsanlar günümüz maymunundan gelmez. Goril ve şempanzeler gibi modern kuyruksuz maymunlarla insan türünün 6 milyon yıl önce yaşamış olan bir ortak atası vardır. Ortak atadan önce insansılar ayrıldı ve evrim geçirerek bugünkü insanı doğurmuştur.
Evet kanıtlanmıştır çünkü fosil kanıtlar var. Hatta bir çok canlının evriminin fosil kanıtları var. Teori olan kısım yanlışım varsa düzeltin ama sadece bunun nasıl gerçekleştiği imiş. Yoksa evrim tabiki bir gerçeklik çünkü eski atalarımızın ceset fosilleri var. Bu geçiş nasıl oldu bununla ilgili olan kısım teori ama bunun da büyük oranda çözüldüğü söyleniyor.

"Teoriler kanıtlanınca yasa olur, Evrim teorisi de bir teori, buna göre daha kanıtlanmamıştır!"
Evrim bir yasadır, Evrim teorisi de onu açıklar. Teoriler hiçbir zaman yasa olmazlar çünkü teoriler yasaları açıklamakta kullanılır. Örnek olarak yerçekimi kanunu bir yasadır, bunu herkes kabul ediyor. Yerçekimi kanunu bize dünyadaki nesnelerin bir kuvvet tarafından çekildiğini söylüyor ancak bunların nasıl olduğunu bize izafiyet teorisi açıklıyor. Yani yasa ve teori arasında bir ast üst ilişkisi bulunmamakta.
"İnsanlar maymunlardan geliyorsa bugünkü maymunlar neden insan olmuyor?"
İnsanlar bugünkü primat türlerinden evrimleşmediler ve bugünkü türler insanların atası değiller. Bugünkü şempanze ve insanların ortak bir atası olan bir primattan birden fazla kola ayrıldılar yani şu anki maymunlar uzak bir akrabamızdır, buna rağmen evrimsel süreçle aramızdaki fark epey açılmıştır.
"Eğer evrim varsa canlıların ara türleri de olmalı, bunlar nerede?"
"Mutasyonlar yüksek oranla zararlıdır, en iyi ihtimalle etkisizdirler, yararlı mutasyon olamaz."
Yararlı mutasyona çok fazla örnek var, bunlardan bir tanesi kemikleri güçlendiren ve kemik erimesine karşı yararlı olan bir mutasyon. https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa013444
"Evrimciler sahte fosiller üretiyor, bunlardan birisi Piltdown Adamı!"

Evrimi insanlara canlı canlı göstermediğiniz sürece herkes teori olarak bilecek ve kimse kesin bir şekilde inanmayacak.
Teori zaten, kesin bir şekilde inanmanı kimse beklemiyor istediğin gibi skeptik yaklaşabilirsin. Elimizdeki çalışmalar ve bulgular bize aksi yönde bir şey göstermediği sürece kabul ediyoruz, bir gün yanlışlanırsa terkedeceğiz, bilim böyle çalışır. Bu işkembeden sallayarak evrimi çürüttüğünü iddia etmeyi rasyonalize etmiyor ama. Mikroevrim'i her yerde gözlemleyebilirsin, makroevrim yani türlerin geniş evrimlerini gözlemlemen imkansız çünkü bu milyonlarca hatta milyarlarca yıl alıyor. Yeterli biyoloji bilgisi olan ve evrimsel biyolojiyi araştıran bir kişi aksi yönde iddialar ortaya atmaz, evrim karşıtlığı tamamen cahillikten ibaret.

Evrimi insanlara canlı canlı göstermediğiniz sürece herkes teori olarak bilecek ve kimse kesin bir şekilde inanmayacak.

Lutfen gidip bilimsel metod ogren.

Her gun haberlerde adi gecen Corona mutasyonlari neyin canli ornegi olabilir acaba?

Bence insanlara evrim hakkinda bilinen yanlislari anlatana kadar basitce bilimsel metod ve onun isleyisi anlatilmali. Yillardir bu konulara yazarim, bir tane evrim karsiti olup da yasa - teori - hipotez ayrimi yapabilene rastlamadim. Teorilerin ispatlandigini zanneden koca bir cahil surusu, baska bir sey degil.

Yeni konular

Geri
Yukarı