Evrim size göre gerçek midir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Teori olan gerçekliği henüz belli olmayan bir şeyle ilgili bu kadar emin konuşmanız sizi bilimsel birisi yapmaz, bilimsellikten uzak tutar. Hiç kimse evrim %100 doğru diyemez. Siz diyorsunuz, ve biliminde böyle dediğini sanıyorsunuz yanılıyorsunuz. Bilim %100 evrim doğrudur demiyor, çünkü objektif olamıyorsun hiçbir şekilde. Ayrıca bilim %100 doğruya götürmez bilim sadece sizi doğrulara yaklaştırır hiçbir zaman %100 doğru olamaz.
Ne doğru peki?

Hayali bir karakter düşünelim. Bu kişinin gözü önünde yere elma bırakın. Elmanın yere düştüğünü görecektir. Ona elmanın neden düştüğünü izah edin. Elma Dünya'nın kütle çekimi etkisine girdiği için düştü. Gibi açıklamalar yapın.

Bu hayali karakter, bunun yalan ve saçma olduğunu kütle çekiminin olmadığını söyleyecektir.

Hayali karakterimizin "inanmıyorum, saçmalık" söylemi onun fikri midir yoksa aptallığı mı?
Şunu yineleyip gidiyorum, yoksa kendimi keseceğim artık!

Onun dediğinin bir anlamı yok. Bilimin hiçbir şeyi %100 doğru kabul etmemesi bilimin çalışma prensibinden kaynaklıdır. Yer çekimi ne kadar gerçekse evrim de o kadar gerçektir. Evrimin olduğunu, canlıların değiştiğini kesinkes olarak biliyoruz. Ha tür sınıflandırmaları değişebilir, atalar değişebilir, bugün doğru bildiğimizi yarın yanlış olduğunu ortaya koyacağız ama evrimin geçersiz olduğu manasına gelmeyecek, hiçbir zamanda geçerliliğini yitirmeyecek. Evrim değişimi esas alır. Evrende değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.
Ben agnostiğim pek sallamam da o nasıl bir emin konuşmadır öyle, sanki kitabı sen yollamışsın gibi.
Bunun kitap yollamayla bir alakası yok. Din ve evrim nedir onları bilirsen anlarsın durumu.

@yakamozbey canlıların değişmediğine kanıt gösterir misin?

Sunamam, lakin bu konu üzerine her ne kadar delil bulunsa bile bunun kesinliğinin sağlanabileceğini söyleyebilir misiniz? Iyi forumlar dilerim.

Sunamam, lakin bu konu üzerine her ne kadar delil bulunsa bile bunun kesinliğinin sağlanabileceğini söyleyebilir misiniz?
Yukarıda belirttim.

Bilimin hiçbir şeyi %100 doğru kabul etmemesi bilimin çalışma prensibinden kaynaklıdır. Yer çekimi ne kadar gerçekse evrim de o kadar gerçektir. Evrimin olduğunu, canlıların değiştiğini kesinkes olarak biliyoruz. Ha tür sınıflandırmaları değişebilir, atalar değişebilir, bugün doğru bildiğimizi yarın yanlış olduğunu ortaya koyacağız ama evrimin geçersiz olduğu manasına gelmeyecek, hiçbir zamanda geçerliliğini yitirmeyecek. Evrim değişimi esas alır. Evrende değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.

Onun dediğinin bir anlamı yok. Bilimin hiçbir şeyi %100 doğru kabul etmemesi bilimin çalışma prensibinden kaynaklıdır. Yer çekimi ne kadar gerçekse evrim de o kadar gerçektir. Evrimin olduğunu, canlıların değiştiğini kesinkes olarak biliyoruz. Ha tür sınıflandırmaları değişebilir, atalar değişebilir, bugün doğru bildiğimizi yarın yanlış olduğunu ortaya koyacağız ama evrimin geçersiz olduğu manasına gelmeyecek, hiçbir zamanda geçerliliğini yitirmeyecek. Evrim değişimi esas alır. Evrende değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.
Çok güzel yazmışsınız elinize sağlık. Evrimi reddedenlerin kafasını gerçekten anlamıyorum. Millet uzaya çıkıyor biz hâlâ evrimi kabul etme/reddetme aşamasındayız şaka gibi.

Yukarıda belirttim.

Bilimin hiçbir şeyi %100 doğru kabul etmemesi bilimin çalışma prensibinden kaynaklıdır. Yer çekimi ne kadar gerçekse evrim de o kadar gerçektir. Evrimin olduğunu, canlıların değiştiğini kesinkes olarak biliyoruz. Ha tür sınıflandırmaları değişebilir, atalar değişebilir, bugün doğru bildiğimizi yarın yanlış olduğunu ortaya koyacağız ama evrimin geçersiz olduğu manasına gelmeyecek, hiçbir zamanda geçerliliğini yitirmeyecek. Evrim değişimi esas alır. evrende değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.

Benim söylediğimden farklı bir şey mi söylediniz bilmiyorum ama güzel uzatmışsınız.

Çok güzel yazmışsınız elinize sağlık. Evrimi reddedenlerin kafasını gerçekten anlamıyorum. Millet uzaya çıkıyor biz hâlâ evrimi kabul etme/reddetme aşamasındayız şaka gibi.

Bu mantıkla yaşamaya devam edebilirsiniz; biz evrimi kabul etmediğimizden gelişemiyoruz mantığı çok işinize yarayabilir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı