Evrim ile din çelişiyor mu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Araştırın. Çok eski bir Kur´an var. Şu ankiyle aynısı ve Hristiyanlar´ınki gibi birkaç farklı Kur´an var mı?

Bu arada evrim entropi ile zıt. Entropiye göre düzensizlikten düzene gelinmesi imkansız.
Termodinamik dersi almamış insan beyanı olmuş. Yaşam ve canlılar kapalı sistem olarak değil açık sistem olarak ele alınır.

Evrimde düzensizlikten düzene gidilmesi diye bir kavram yoktur. İnsanlar tek hücreli canlılardan daha mı düzenli? Bu nasıl bir mantıktır yahu? Az daha zorlasan ceket teorisini gibi teori daha üreteceksin :D. Canlılar daha "kompleks" varlıklara evrilirse daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar. Daha basit bir yapıya evrilirlerse de daha az enerjiye ihtiyaç duyarlar. Olay bu kadar basit. Bunda anlaşılmayacak ne var anlamıyorum.

Enerjiyi dışardan alarak zamanla gelişen bu "düzensizleşmeye" karşı koyup vücut bütünlüğümüzü koruyabiliriz. Tüm canlılar bu şekilde hayatta kalıyor. Zaten canlılar öldüğü zaman entropiye yenik düşmüş olur. Türler evrildikçe de entropiye daha iyi karşı koyabiliyoruz. Bunun anlaşılması zor tarafı nedir? Cidden soruyorum. Hile varmış gibi anlatarak neyi elde etmeyi amaçlıyorsunuz?

Örneğin bir tohumdaki enerji miktarı gelişen tohumdaki enerji miktarından çok ama çok daha azdır. Bu durumda tohumlu bitkilerin varlığı entropi kanununun 2. yasası ile çelişiyor mu diyeceksin :D? Deme bence adama gülerler.

Çelişmediğini söyleyen ünlü birisi vardı galiba ama kimdi hatırlamıyorum. Bana kalırsa tam olarak çelişmiyor olabilir. Mesela Adem ve Havva topraktan yaratıldı diyor ama vücutlarının nasıl olduğunu, neye benzediğini falan söylemiyor. Evrimde de insan topraktan gelmemiştir diye bir şey de yok.

Topraktan yaratılmaya örnek olarak "İlkel Çorba" benzetmesini başka bir konuda yazmıştım. Veya adı geçen ilk insanların tek olduğunu belirten bir ifade olmadığını da yazmıştım.

Arkadaşlar selam. Evrim din ile çelişir mi? Bu konudaki yorumlarınız neler?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam video eski olsa da bu size hangi görüşü destekleyeceğinize dair bir fikir verebilir. İzlemenizi tavsiye ederim.

Birbirlerini bir kaşık suda boğmaya çalışacak insanların burada forum kuralları gereğince medeni tavırlarla tartışması bana çok komik geliyor. Bunun haricinde, bilimsel olmaya meraklı kişiler, muhtemelen evrenin ne kadar profesyonel bir düzenle işlediğini biliyorlardır. Bunun bir sahibi olduğunu kabul etmek neden zor? Veya kabul ediyorsanız bile, ''gerçek'' sahibini kabul etmek neden zor?
Şu konuda o kadar bilinçsiz mesaj var ki, insan okudukça sadece gülümsüyor. Bir de İslam'ın her konuya bir cevabı, bir savunması olduğu halde sanki İslam çaresiz ve ortada kalmış gibi üzerine yürümeye çalışmaları tam hayret verici.

Birbirlerini bir kaşık suda boğmaya çalışacak insanların burada forum kuralları gereğince medeni tavırlarla tartışması bana çok komik geliyor. Bunun haricinde, bilimsel olmaya meraklı kişiler, muhtemelen evrenin ne kadar profesyonel bir düzenle işlediğini biliyorlardır. Bunun bir sahibi olduğunu kabul etmek neden zor? Veya kabul ediyorsanız bile, ''gerçek'' sahibini kabul etmek neden zor?
Şu konuda o kadar bilinçsiz mesaj var ki, insan okudukça sadece gülümsüyor. Bir de İslam'ın her konuya bir cevabı, bir savunması olduğu halde sanki İslam çaresiz ve ortada kalmış gibi üzerine yürümeye çalışmaları tam hayret verici.
Birbirlerini bir kaşık suda boğmaya çalışacak insanlar diyerek buradaki arkadaşlara ayıp etmişsiniz. İnsanlar tartışıyor ve aydınlanıyor sadece.

İlk olarak Kuran'ın her soruya cevap veren bir kitap olduğunu düşünmüyorum. Kuran'ı okuduktan hemen sonra aklınızda binlerce soru belireceğine sizi temin edebilirim. Eğer belirmiyorsa sorgulamayan bir kişisiniz demektir.

İkinci olarak önceki mesajımda çelişen birkaç ayet atmıştım. Siz de Kuran ile evrimin çelişmeyeceğini kanıtlayabilecek bir ayet atarsanız veya benim attığım ayetlere cevap niteliğinde bir şey yazarsanız burada islama inanan müslüman kardeşlerimiz de bundan bilgi çıkarır ve aydınlanır. Siz sadece evrimin gerçek sahibini kabul etmek neden bu kadar zor diyerek geçiştirmişsiniz. Cevabı basit, Kuran'daki bir sürü ayet ile çelişiyor ve evrime cevap niteliğinde olan ayet yok gibi bir şey. Hatırladığım Enbiya,30 var sadece. Onun da yarısı yanlış.

"İnkar edenler, göklerle yerin bitişik olduğunu görmediler mi? Sonra biz, o ikisini birbirinden ayırdık ve her canlıyı sudan yarattık. Hala inanmazlar mı?." (Enbiya,30)

Burada evrime kanıt olabilecek tek şey canlılığın sudan başlamış olmasıdır. Yine de bilimsel olarak her canlı sudan yaratılmamıştır ve dinsel olarak da insanların çamur, balçık ve topraktan yaratıldığı inancına terstir.

Arkadaşlar tartışmanın lüzumu yok bilim her zaman dinle çelişiyor genelde, bu da onlardan bir tanesi biri inanç diğeri bilim.
Cübbeli Ahmet Hoca çelişir diyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Evrimde düzensizlikten düzene gidilmesi diye bir kavram yoktur. İnsanlar tek hücreli canlılardan daha mı düzenli? Bu nasıl bir mantıktır yahu?
Buna anırarak bile gülerim. Ne demek insan tek hücreli canlıdan daha mı düzenli demek?
Arkadaşlar tartışmanın lüzumu yok bilim her zaman dinle çelişiyor genelde, bu da onlardan bir tanesi biri inanç diğeri bilim.
Cübbeli Ahmet Hoca çelişir diyor.
Bu hocayı kriter olarak almamanızı tavsiye
"İnkar edenler, göklerle yerin bitişik olduğunu görmediler mi? Sonra biz, o ikisini birbirinden ayırdık ve her canlıyı sudan yarattık. Hala inanmazlar mı?." (Enbiya,30)

Burada evrime kanıt olabilecek tek şey canlılığın sudan başlamış olmasıdır. Yine de bilimsel olarak her canlı sudan yaratılmamıştır ve dinsel olarak da insanların çamur, balçık ve topraktan yaratıldığı inancına terstir.
Ayetin tefsirine baktın mı? Hem Kur'an-ı okurken tefsirine bakmanız lazım. Bir dildeki bir anlamın başka bir dilde tam karşılığı olmaz. Kur'an gibi bir ilahi bir kitabın ise hiç olmaz. Enbiya Suresi 30. ayette, "Göklerle yer bitişikken, bizim onları ayırdığımızı görmediler mi?" denilmektedir. Ancak bu olayı kimse görmemiştir? | Sorularla İslamiyet

Son düzenleme:
Cübbeli Ahmet hoca çelişir diyor.

Bu adamı da bu konuya nasıl referans gösterdin anlamıyorum ifşası çıktı bu adamın bu arada bilim dinle çelişir meselesini hep diğer dinlere göre yargılıyorsunuz kur'an da bilime düşünmeye araştırmaya yönelik tonla ayet var.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı