Evrim ile tanrı ilişkisi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu tartışmadan sıkılmadınız mı?

Yer çekimine inanıyor musunuz? O zaman evrime de inanıyorsunuz. Bu kadar basit bir şeyi nasıl tartışıyorsunuz anlamıyorum. İslam'ın neresinde "evrime inanmak günah ya da şirktir" yazıyor aşırı merak ediyorum. Durun tahmin edeyim kendini "hoca" diye tanıtanların uydurduğu şeyler değil mi? :)

İlla kendinize bir dayanak arıyorsanız Müslüman bir bilim adamı olan Aziz Sancar'ın dediklerine bakabilirsiniz. TR'deki çoğu Müslümandan daha iyi Müslüman olduğu kesin olan ve bilime katkı yapan bir adamın dedikleri yerine kendini "hoca" olarak tanıtanlara bakacaksanız işiniz zor. Aziz Sanca sadece bir örnek, bu kadar kanıt varken hala çıkıp tartışmanız çok gülünç.

Son düzenleme:
Yer çekimi ile evrim arasında bir bağlantı göremedim. " X kişiside Müslüman ama şöyle şöyle diyor " diyerek dini konular hakkında karar verilebileceğini de düşünmüyorum. Ehl-i sünnet hocaların genelinin beyanını aktarıyorum videolu, kanıtlı. İsteyen istediğine inanır ama ülkenin en büyük yaşayan din alimine " kendini hoca olarak tanıtan " demek, beğenmediği bir yorum görünce gülücükler atmak bana çok yanlış geliyor ki zaten cevabım konu sahibini aydınlatmak içindi başka kimseyi ikna etmek gibi bir kaygımda yok.

Bence evrim felsefi ve dini bir konudan ziyade bilimsel bir konu. Yine de şunu söyleyebilirim ki Kuran bir bilim kitabı değildir çünkü amacı insanlara bilim dersi vermek değildir.

Kuran zamanında insanların oturup bilimsel konuları araştıracak ve tartışacak durumları yoktu. Mekke´de bir diktatör rejimi vardı. Kısıtlı olan ve halka ait olan yiyecek ve içecek birkaç kabilenin elindeydi. Savaş ortamı hakimdi. Kız çocukları istenmiyor ve öldürülüyordu. Bu yüzden Kuran ayetlerinin çoğu bu tarz sosyal, siyasi ve ekonomik sorunların üzerine duran ve ayetlerin çoğu da bu konuları işleyen bir kitap. Diğer başka konular ayrıntılı olarak işlenmemiş olabilir.

Kısacası bir kitaba bakarken hangi amaçla, hangi zamanda ve hangi koşullarda var olduğunu iyi anlamak gerekiyor. George Orwell´in 1984 romanında Assembly programlama ile ilgili eğitim ve dersler yok çünkü o amaçla yazılmadı. Buna rağmen önemli bir kitap. Kuran ve evrim ilişkisi de böyledir.

Evrimle İslam çelişmez ilk insan topraktan geliyor denir kuranda evrimde ise topraktaki(rastgele) hücreden canlılar oluşur ikisi de aynı şeyi farklı şekilde anlatıyor.

Evrim vardır en basitinden virüsler mutasyon geçirerek farklı bir yapıya bürünüyorlar mutasyon zaten evrimin bir şartıdır günümüzde de virüs mutasyon geçirdiği için aşı etkisiz hale geliyor insanlar virüs mutasyon geçiriyor diyorlar halbuki evrimden bahsediyorlar ve bunu söylerken evrime inanmıyorlar ilginç.

Evrimle İslam çelişmez ilk insan topraktan geliyor denir kuranda evrimde ise topraktaki(rastgele) hücreden canlılar oluşur ikisi de aynı şeyi farklı şekilde anlatıyor.
Big bang ile islam çelişir dostum. En basit deyimle sayısız mükemmel ve olağanüstü varlıkların, olayların ve tüm varoluşların, “nedensiz veya tek başına meydana gelmesi” düşüncesi kadar dar bir düşünce daha var mı? Açıldı yine abuk bir konu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı