Evrim ile tanrı ilişkisi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Tehdit olarak neden göreyim ki sen inanmasan İslam'ya da diğer dinler bitmeyecek. Benim bu kadar uğraşmamın sebebi medyadaki algı. Kafası karışık birisi senin yorumunu okuyup İslam'dan çıkabilir biz dinimizi yaymak ile ve korumak ile sorumluyuz. En başta yazdığım gibi evrimin varlığı Tanrının tercihidir sen buna tembellik desende bence asıl meselenin evrim ya da insanın maymundan türemesi ya da çamurdan oluşmamasından kaynaklanır. Eğer asıl mesele bu olsaydı kuranda birkaç sayfa fazlalık ağırlık yapmazdı diye düşünüyorum. ( bu benim son tartışmada yazdığın cevabına cevabım fakat modlar sağ olsun paylaşamadım )

Evrimin amaci Islam'in yayilmasina engel olmak ya da ateizme yoneltmek degil.

Bilimsel bir olguyu arastirinca inanclarindan soguyorsa bir insan bu bilimin ya da o insanin sucu degil; modern bilimsel nosyonla ortusmeyen arkaik inanclarin yetersizligidir.

Ben senin bu tartismadaki pozisyonunu tam cozemiyorum acikcasi. Evrim ile ilgili bir elestiri getirmiyorsun. Ancak evrim konusmalarini da "kafasi karisik" insanlarin aklini celecegi dusuncesiyle hos karsilamiyorsun. Bu davranisin ne kadar yanlis oldugunun farkinda misin?

Bir sey dogruysa, ne kadar sorgulanirsa sorgulansin hep ona ulasmamiz gerekir. Cok kurcalamayin, kafaniz karismasin yaklasiminin ne kadar korkunc oldugunun farkinda misin?

Kusursuz kavramı çok göreceli bir kavram sen kusursuz yok dersin ben kusur yok derim. Senin mükemmel kavramın şahin gibi gözler çita gibi bacaklar olabilir. Ama bunlara gerek yok insan zaten çitadan kat kat hızlı araçlar yapmıştır. Kartallardan kat kat uzağı görebilen gözler yapmıştır. Yani bu salatalığa şaşırmayıp Arapça Allah yazan salatalığa şaşıran " Diaomond Elite Platinum Plus" a konu olan Facebook'lu dayılar gibi.
Evrimin amaci Islam'in yayilmasina engel olmak ya da ateizme yoneltmek degil.

Bilimsel bir olguyu arastirinca inanclarindan soguyorsa bir insan bu bilimin ya da o insanin sucu degil; modern bilimsel nosyonla ortusmeyen arkaik inanclarin yetersizligidir.

Ben senin bu tartismadaki pozisyonunu tam cozemiyorum acikcasi. Evrim ile ilgili bir elestiri getirmiyorsun. Ancak evrim konusmalarini da "kafasi karisik" insanlarin aklini celecegi dusuncesiyle hos karsilamiyorsun. Bu davranisin ne kadar yanlis oldugunun farkinda misin?

Bir sey dogruysa, ne kadar sorgulanirsa sorgulansin hep ona ulasmamiz gerekir. Cok kurcalamayin, kafaniz karismasin yaklasiminin ne kadar korkunc oldugunun farkinda misin?
Haklısın aslında evrimin amacı diğer bilim dalları yada kategorileri gibi sadece gözlem fakat ateist evrimi duyduğunu düşünüyorum bu tamda İslam'ın yayılmasına engel olmak için. Aslında cevabı olan soruları öyle bir soruyorlar ki sanki dinimiz yanlışmış gibi algılanıyor. Yoksa ilim Çin'de bile olsa alınız diye hadis-i şerif imiz var.

Kusursuz kavramı çok göreceli bir kavram sen kusursuz yok dersin ben kusur yok derim. Senin mükemmel kavramın şahin gibi gözler çita gibi bacaklar olabilir. Ama bunlara gerek yok insan zaten çitadan kat kat hızlı araçlar yapmıştır.

Hayir kusursuzluk nirvanadir. Tartisiyorsan bile kusursuz olamaz. Kusursuz bir goz, her seyi gorendir. Mikroplari goremiyorsa kusurludur. Kusursuz kavraminin ne kadar uc bir sey oldugunu gozden kacirmamak gerek. Hasta olan canli kusursuz immune sisteme sahip degildir, o halde kusursuz da degildir. Subjektif bir sey degil bu. Kartallar da ayni insanlar gibi miyop ya da hipermetrop olabiliyorlar ve bu yuzden uzun yasamiyorlar malesef.

Aslında cevabı olan soruları öyle bir soruyorlar ki sanki dinimiz yanlışmış gibi algılanıyor. Yoksa ilim Çin'de bile olsa alınız diye hadis-i şerif imiz var.

Islam'a saldirmak icin evrim teorisini ya da baska bilimsel bulgulari kullanan insanlar vardir suphesiz. Ama bu onlarin ayibi. Ben de onceki mesajimda evrimsel bilgileri kullanarak elestirdim mesela. Birileri gucenmesin, uzulmesin diye dusunursen tartisma yapamazsin. Canlilar kusursuz degilse, tanri kusursuz yaratmis olamaz. Kusurlu gibi gorunen ama aslinda bizim goremedigimiz bir kusursuzluga hizmet eden bir sey olduguna inanacaksin ki bunu tartisamayiz ya da bu gercegi kabul edeceksin.

Sen ilim Cin'de bile olsa aliniz demissin ama onceki mesajinda "maymundan gelmek" lafini kullandin. Bu evrimi tam bilmeyenlerin favori laflarindan biridir ornegin.

Hayir kusursuzluk Nirvana'dir. Tartisiyorsan bile kusursuz olamaz. Kusursuz bir goz, her seyi gorendir. Mikroplari goremiyorsa kusurludur. Kusursuz kavraminin ne kadar UC bir şey oldugunu gozden kacirmamak gerek. Hasta olan canli kusursuz immune sisteme sahip degildir, o halde kusursuz da degildir. Subjektif bir şey degil bu. Kartallar da ayni insanlar gibi miyop ya da hipermetrop olabiliyorlar ve bu yuzden uzun yasamiyorlar maalesef.

İslam'a saldirmak icin evrim teorisini ya da baska bilimsel bulgulari kullanan insanlar vardir suphesiz. Ama bu onlarin ayibi. Ben de onceki mesajimda evrimsel bilgileri kullanarak elestirdim mesela. Birileri gucenmesin, uzulmesin diye dusunursen tartisma yapamazsin. Canlilar kusursuz degilse, tanri kusursuz yaratmis olamaz. Kusurlu gibi gorunen ama aslinda bizim goremedigimiz bir kusursuzluga hizmet eden bir şey olduguna inanacaksin ki bunu tartisamayiz ya da bu gercegi kabul edeceksin.

Sen ilim Cin'de bile olsa aliniz demissin ama onceki mesajinda "maymundan gelmek" lafini kullandin. Bu evrimi tam bilmeyenlerin favori laflarindan biridir ornegin.

Sorduğun sorunun cevabını tartışamayız diyerek kendin vermişsin maymundan gelmek lafına takılma eğleniyorum.

Şunu belirtip, kendimi konudan sıyıracağım; evrim artık teori değil, çoğu bilim insanı tarafından kabul görmüş bir gerçekliktir.

@hitsizler eğer bilimin İslam'ın yayılmasına engel olduğunu düşünüyorsan bu senin bağnazlığındır. Bu konu da bilgisiz olduğun yazdıklarınla anlaşılıyor , kısa bir araştırmada dahi evrimi karayabileceğini düşünüyorum. Ayrıca inancına göre ahirette herkes kendi bacağından asılacak , inancını yayma çabası ne için?

“Ben Müslümanım ve Allah’a inanıyorum. Evrime inanmak gibi bir şey yoktur, Evrim bir gerçektir ve inanç meselesi değildir." -Aziz Sancar.

Evrim bir gerçek dostum, ve bilimsel olarak da kanıtlanmış bir şey. Şimdi dinine inanmak ayrı, bir gerçeğe inanmak ayrı.

Bunu şey gibi düşün. Bir dine inanıyorsun ve sana diyor ki maymun diye bir şey yok. Ama kendi gözünle maymunu önünde görüyorsun. Bilimsel olarak bunun maymun olduğu da ispatlı, ve görüyorsun gözünle. Maymunun orada olduğuna inanırsın ve bilirsin, ama maymunu görüyorum diye dininden vazgeçmezsin.

Şunu belirtip, kendimi konudan sıyıracağım; evrim artık teori değil, çoğu bilim insanı tarafından kabul görmüş bir gerçekliktir.
"Teori veya kuram, bilimde bir olgunun, sürekli olarak doğrulanmış gözlem ve deneyler baz alınarak yapılan bir açıklamasıdır. Teori, herhangi bir olayı, vakayı, görüngüyü açıklamak için kullanılan düşünce sistemidir."

Teorinin anlamını araştırmanızı öneriyorum.

İslam Evrim ile çelişmez!!!!!!
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı