Evrime tamamen katılmıyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Şimdi evrimin varlığı bir tanrının yokluğuna delil değildir. Müslüman'lar eğer evrim Allah'ın bir tercihidir eğer isteseydi öbür türlüde yaratabilirdi deseydi herhangi bir sorun olmayacaktı fakat onlar maymun türünden gelmeyi Hz. Adem'e bir hakaret olarak algıladıkları için bunun böyle olmadığını savunmak istiyorlar. Bu konuda yorum yapmayacağım çünkü bilim de sürekli değişir ve aynı zamanda dinde (bunu ileriki kısımlarda açıklayacağım).

Tanrı kavramı her dinde değişir bazı dinler tek bazı dinler çok bazı dinler maddeye taparlar. Maddeye tapma fikrini açıklamama gerek yok diye düşünüyorum. Saygı da duymuyorum. Çok tanrılı din mantıklı gelmiyor değil de zaten. Çok tanrı olamaz çünkü tanrı sonsuzdur (böyle olmak zorunda ).

Tanrının bırakıp gitmesi zaten deizmdir. Sen farklı anlamışsın tanrının gücü var o zaman neden fakire yardım etmiyor aç olanın karnını doyurmuyor. O zaman bizi bırakıp gitti bu mu yani? Bu kadar basit mi her şey? Sonsuz güç sonsuz kudret sonsuz ilim boşu boşuna bir şeyler yapacak ve sonra unutacak mı yani? Çok anlamsız.

Dinler paket programlar derken galiba ya her şeye uyarsın ya da hiçbir şeye uymazsın demek istiyorsun söyleyeyim. Din ( İslam ) derki ben seni yarattım sana ilim verdim akıl verdim diğer canlılara vermediğim sonsuz evrende eşi benzeri olmayan bir şeyi akılı sana verdim. Sen bunu iyiye kullanırsan mükafatlandırılırsın kötüye kullanırsan cezalandırılırsın. 10 sevap işlersen 10 kadar güzellik, ödül 10 sevap 1 günah işlersen 9 ödül 10 günah işlersen 10 ceza böyle mi sanıyorsun. BU insanların adaletidir bu terazidir. Allah ise insanlar böyle düşünmesinler diye zaten adaletini anlatmıştır kuranda. Mezhepler çok ayrı konular bu yüzden çıkması mümkün değil eğer 12 imamı biliyor olsan zaten bu soruyu sormazdın. Mezhepleri çıkaranlar bütün hayatını dine adamış insanlar sence 2 rekat eksik ya da fazla namaz çok mu önemli? Kuranda nasıl namaz kılınacağı yazmaz. Bu kişiler de bunu farkı şekillerde yorumlamışlardır. Bu bir felsefedir ve bu konu hakkında düşünmeden, münakaşa etmeden hüküm veriyorsun.

Tanrı ya da Allah bütün evreni bizim için yarattığını ifade eder kitapta. Cansız canlı varlıklara bir bakın ya abi nasıl bir fark göremezsiniz siz kullanılan malzeme benze deyip insanla hayvanı bir tutuyorsunuz bir boya ve bir fırçayla Mona Lisa da ortaya çıkabilir bizim salonun duvarı da. Sizin verdiğiniz hüküm ise duvar ile Mona Lisa aynı demek.

Dinler tabii ki de tanrı olmadan hüküm veremez zaten tanrı insanlarla iletişime geçmenin bir yolu olarak göndermiştir kitapları. Abi ş-şey ya yani aslında Fibonacci, Pisagor olmasa matematik kitapları da olmazdı biliyor musun? Demekle aynı şey zaten yazarı Tanrı.

Her din diğerini reddetmez imanın 6 şartının ikisi nedir peygamberlere iman ve kitaplara iman. İslam diğer dinlerin bozulmasından aslında senin dediğin şuna inanayım buna inanmayayım anlayışından kaynaklanır fakat İslam bunu reddetmez.

Dinler birbirleri ile savaşmaz hiçbir zaman. Osmanlı zamanını düşün bütün dinler bir arada yaşıyor ve kavga yok. Fakat Nazi Almanya'sını düşün Yahudiler ile bir kavga var. Onlar çok fazla bir şey istemiyorlar sadece dinlerini rahatça yaşayabilecekleri bir ortam. Aynı bir aslanın bölgesini korumasından farksız.

Gençler bize inanırsanız mutlu olursunuz demiyor demişsin hayır tam da bunu diyor.

Sizi annelerinizden çok seviyorum ama istediğim gibi yaşamazsanız irinli su içiririm gibi bir tabir yok. Bu felsefeyi anlamaya bir ömrünü harcamış insanlar var sana anlatmam çok uzun sürer yarın okul var kusura bakma.

Boşlukların tanrısı konusunu açmışsın. Hayır ben hala yağmurun Allah tarafından yağdırıldığını düşünüyorum. Bilim bulutlar ağlıyor demiyor ki nasıl olduğunu anlatıyor fakat oluşumunu her atomun hareket sebebini her rüzgarın nasıl çıktığını her şeyi sebep sonuca bağlıyor fakat ilk sebebi hala bulamadı.

Ayrıca ben diye başlayan paragrafın ilk 4 satırı Tanrının adaleti ile ilgili bunu anlatmıştım biraz sonra yine boşlukların tanrısı konusu ama sana şunu söyleyeyim bilim hiçbir zaman Big Bangden öncesi hakkında bilgi sahibi olamaz. Buna kalıbımı basarım ( hipotez bu arada ama ben eminim ).

Bir canlının ölümünü kötü bir şey olarak görmen zaten bu konu hakkında bilgi sahibi olmadığını gösteriyor. Sen o canlıya sordun mu ölmeyi istiyor musun diye? Sence bir adam Şehit olmak için dua ederken aptal mı? Ya da cennete gitmek için ağlayarak ibadet eden. Bu insanların ölümü kötü bir şey olarak görmeleri çok garip günlerce yas tutmaları falan özelliklede öldükten sonra yaşama inananların.

Bak zaman daralıyor güneşin batıdan doğduğunu görünce çok üzülürsün bak beni dinle sonra çok dua edersin. Eşhedü enla ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden Rasul Allah.

@bitwise

Ugrasip uzun uzun yazmissin ancak mesajinda Evrimin neden mantiksiz olduguna dair bir sey belirtmemissin.

Yalnizca inancini aciklama ihtiyaci duymussun. Bilim kategorisinde, "Evrim" konusunda spesifik bir dini tartismam.

Evrimin varligini Tanrinin yokluguna delil olarak kismen sunabiliriz zira her canlinin tek tek akilli bir tasarimci tarafindan yaratilmadigini gosteriyor. Ancak ustte yazdigim gibi bunu tartismayacagim cunku evrim kisvesi altinda din tartismak konuyu kirletmekten baska bir seye yol acmiyor. Istersen felsefe bolumune "Evrimin varligi Tanri'nin yoklugune delil midir" diyerek konu acip beni etikletyebilirsin, uzun uzun tartisiriz. Evrim basliginda kendi inancini legitimize etmek icin ugrasman bile bu konuyu inancina tehdit olarak algiladigini gosteriyor aslinda. Bunu bu forumda fazlaca goruyorum ( cogu diger uyeden ).

Şimdi evrimin varlığı bir tanrının yokluğuna delil değildir. Müslüman'lar eğer evrim Allah'ın bir tercihidir eğer isteseydi öbür türlüde yaratabilirdi deseydi herhangi bir sorun olmayacaktı fakat onlar maymun türünden gelmeyi Hz. Adem'e bir hakaret olarak algıladıkları için bunun böyle olmadığını savunmak istiyorlar. Bu konuda yorum yapmayacağım çünkü bilim de sürekli değişir ve aynı zamanda dinde (bunu ileriki kısımlarda açıklayacağım).

Tanrı kavramı her dinde değişir bazı dinler tek bazı dinler çok bazı dinler maddeye taparlar. Maddeye tapma fikrini açıklamama gerek yok diye düşünüyorum. Saygı da duymuyorum. Çok tanrılı din mantıklı gelmiyor değil de zaten. Çok tanrı olamaz çünkü tanrı sonsuzdur (böyle olmak zorunda ).

Tanrının bırakıp gitmesi zaten deizmdir. Sen farklı anlamışsın tanrının gücü var o zaman neden fakire yardım etmiyor aç olanın karnını doyurmuyor. O zaman bizi bırakıp gitti bu mu yani? Bu kadar basit mi her şey? Sonsuz güç sonsuz kudret sonsuz ilim boşu boşuna bir şeyler yapacak ve sonra unutacak mı yani? Çok anlamsız.

Dinler paket programlar derken galiba ya her şeye uyarsın ya da hiçbir şeye uymazsın demek istiyorsun söyleyeyim. Din ( İslam ) derki ben seni yarattım sana ilim verdim akıl verdim diğer canlılara vermediğim sonsuz evrende eşi benzeri olmayan bir şeyi akılı sana verdim. Sen bunu iyiye kullanırsan mükafatlandırılırsın kötüye kullanırsan cezalandırılırsın. 10 sevap işlersen 10 kadar güzellik, ödül 10 sevap 1 günah işlersen 9 ödül 10 günah işlersen 10 ceza böyle mi sanıyorsun. BU insanların adaletidir bu terazidir. Allah ise insanlar böyle düşünmesinler diye zaten adaletini anlatmıştır kuranda. Mezhepler çok ayrı konular bu yüzden çıkması mümkün değil eğer 12 imamı biliyor olsan zaten bu soruyu sormazdın. Mezhepleri çıkaranlar bütün hayatını dine adamış insanlar sence 2 rekat eksik ya da fazla namaz çok mu önemli? Kuranda nasıl namaz kılınacağı yazmaz. Bu kişiler de bunu farkı şekillerde yorumlamışlardır. Bu bir felsefedir ve bu konu hakkında düşünmeden, münakaşa etmeden hüküm veriyorsun.

Tanrı ya da Allah bütün evreni bizim için yarattığını ifade eder kitapta. Cansız canlı varlıklara bir bakın ya abi nasıl bir fark göremezsiniz siz kullanılan malzeme benze deyip insanla hayvanı bir tutuyorsunuz bir boya ve bir fırçayla Mona Lisa da ortaya çıkabilir bizim salonun duvarı da. Sizin verdiğiniz hüküm ise duvar ile Mona Lisa aynı demek.

Dinler tabii ki de tanrı olmadan hüküm veremez zaten tanrı insanlarla iletişime geçmenin bir yolu olarak göndermiştir kitapları. Abi ş-şey ya yani aslında Fibonacci, Pisagor olmasa matematik kitapları da olmazdı biliyor musun? Demekle aynı şey zaten yazarı Tanrı.

Her din diğerini reddetmez imanın 6 şartının ikisi nedir peygamberlere iman ve kitaplara iman. İslam diğer dinlerin bozulmasından aslında senin dediğin şuna inanayım buna inanmayayım anlayışından kaynaklanır fakat İslam bunu reddetmez.

Dinler birbirleri ile savaşmaz hiçbir zaman. Osmanlı zamanını düşün bütün dinler bir arada yaşıyor ve kavga yok. Fakat Nazi Almanya'sını düşün Yahudiler ile bir kavga var. Onlar çok fazla bir şey istemiyorlar sadece dinlerini rahatça yaşayabilecekleri bir ortam. Aynı bir aslanın bölgesini korumasından farksız.

Gençler bize inanırsanız mutlu olursunuz demiyor demişsin hayır tam da bunu diyor.

Sizi annelerinizden çok seviyorum ama istediğim gibi yaşamazsanız irinli su içiririm gibi bir tabir yok. Bu felsefeyi anlamaya bir ömrünü harcamış insanlar var sana anlatmam çok uzun sürer yarın okul var kusura bakma.

Boşlukların tanrısı konusunu açmışsın. Hayır ben hala yağmurun Allah tarafından yağdırıldığını düşünüyorum. Bilim bulutlar ağlıyor demiyor ki nasıl olduğunu anlatıyor fakat oluşumunu her atomun hareket sebebini her rüzgarın nasıl çıktığını her şeyi sebep sonuca bağlıyor fakat ilk sebebi hala bulamadı.

Ayrıca ben diye başlayan paragrafın ilk 4 satırı Tanrının adaleti ile ilgili bunu anlatmıştım biraz sonra yine boşlukların tanrısı konusu ama sana şunu söyleyeyim bilim hiçbir zaman Big Bangden öncesi hakkında bilgi sahibi olamaz. Buna kalıbımı basarım ( hipotez bu arada ama ben eminim ).

Bir canlının ölümünü kötü bir şey olarak görmen zaten bu konu hakkında bilgi sahibi olmadığını gösteriyor. Sen o canlıya sordun mu ölmeyi istiyor musun diye? Sence bir adam Şehit olmak için dua ederken aptal mı? Ya da cennete gitmek için ağlayarak ibadet eden. Bu insanların ölümü kötü bir şey olarak görmeleri çok garip günlerce yas tutmaları falan özelliklede öldükten sonra yaşama inananların.

Bak zaman daralıyor güneşin batıdan doğduğunu görünce çok üzülürsün bak beni dinle sonra çok dua edersin. Eşhedü enla ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden Rasul Allah.

@bitwise
1) Allah; biz sizi en iyi şekilde yarattık diyor. En iyi şekilde yarattık demek, sen zaten çok iyi durumdasın dahası sana fazla demektir. (Ben bunu anlıyorum veya siz başka birşey anlıyorsanız uyarın lütfen) Bu cümle evrimi yalanlar. Ama bilim şuan evrimin gerçek olduğunu ispatlamış durumda, tartışılan kısmı nasıl olduğu.

2) Tanrı'nın bizi yaratıp unutup gitmesi mantıksız demişsiniz, Tanrı bizi unutmamış olabilir ama şuan yaptığı da pek farklı birşey sayılmaz. Şimdiye kadar binlerce peygamber, onlarca din yaratıp; ayı ikiye bölmekten tut insanların göğsünü yarıp iman doldurmasına kadar her türlü mucizeyi yapan Allah, kamera icat olunca mucize yapmayı şıp diye kesti. Bu durum mucizeye tanık olanlarla olmayanlar arası adaletsizlik oluşturur, benim karşımda da ayı ikiye yarsalar bende Müslüman olurum. Hani mesela görmeden inanmaktı?

3) Kuran'ı anlayalım diye apaçık indirilmesine rağmen yorumlamak için bütün hayatını dine adayanların mezheplerine girmek durumunda kalmak saçma değil mi? Hz Muhammed'in özel hayatı, eşleri, kendisine gelen misafirin çok oturmamasıyla ilgili bile ayet varken namazın nasıl kılınacağı detayını atlamaları da biraz garip kaçmış sanki.

4) Osmanlı'da farklı din mensuplarının birlikte yaşamaları dinlerin doğasından dolayı değil, Osmanlı'nın izlediği politikadan dolayıdır. Dinini değiştireni öldürün, diğer dinlere mensup insanlarla arkadaşlık kurmayın tarzı ayetler savaş durumu olmadığında bile İslam ile diğer dinler arası bir çatışma olduğunu gösterir.

5) Siz insanlığı Mona Lisa, hayvanları düz duvar olarak görüyorsanız o zaten başlı başına bir problem, insanlar diğer canlılardan o kadar üst seviye değil. İnsanlar birdenbire cebir kitapları yazmaya başlamadılar, bu gelişmeler binlerce yıl sürdü. Bir kısım sürüngenler doğada hayatta kalmak için fiziksel olarak farklı yönlere evrilirken bir kısım ateş yakmaya, basit aletler kullanmaya başladı. Bunlar çok uzun konular, burada üstünkörü anlatılacak şeyler değil. Sizin araştırmanız gerekli.

6) Sizi annenizden daha çok seviyorum ama irinli su içiririm diye bir tabir var, cehennem tabirlerinde irinli su da geçiyor. Sürekli Allah'ın bize ne kadar değer verdiği ne kadar sevdiği söyleniyor Kuran'da ama kendisinin varlığına inanmazsak bize bu işkenceleri çektirmekte bir sakınca görmüyor. Hatta örnek veriyorum insanları öldüren, tecavüz eden, diri diri gömen kişiler sırf Müslüman olduğu için cezası kadar yandıktan sonra cennete girebilecek deniyor, ama tanrıya inanmayan bir kişi her ne kadar düzgün, namuslu, iyi biri olursa olsun sonsuza kadar irinli su içerek yanacak. Bu da bana pek ilahi adalet gibi gelmiyor doğrusu.

Her şeyi geçtim, İslam dininin günümüzde en büyük sorunu diğer dinler gibi kendisini güncelleyememiş olmasıdır bence.
21. yüzyıla gelmişiz, artık kadınların obje değil insan sayıldığı bir çağdayız. 4 karı + sınırsız cariye hakkı, savaş esiri kadınlardan "ganimet" olarak bahsedilmesi, evli bile olsalar ganimet olarak alınmalarında sakınca görülmemesi, cennette kadınlara değil tamamen erkeklere yönelik vaatlerin bulunması... Bunlar günümüzde hoş karşılanan şeyler değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
1) Allah; biz sizi en iyi şekilde yarattık diyor. En iyi şekilde yarattık demek, sen zaten çok iyi durumdasın dahası sana fazla demektir. (Ben bunu anlıyorum veya siz başka bir şey anlıyorsanız uyarın lütfen) Bu cümle evrimi yalanlar. Ama bilim şu an evrimin gerçek olduğunu ispatlamış durumda, tartışılan kısmı nasıl olduğu.

2) Tanrı'nın bizi yaratıp unutup gitmesi mantıksız demişsiniz, Tanrı bizi unutmamış olabilir ama şu an yaptığı da pek farklı bir şey sayılmaz. Şimdiye kadar binlerce peygamber, onlarca din yaratıp; ayı ikiye bölmekten tut insanların göğsünü yarıp iman doldurmasına kadar her türlü mucizeyi yapan Allah, kamera icat olunca mucize yapmayı şıp diye kesti. Bu durum mucizeye tanık olanlarla olmayanlar arası adaletsizlik oluşturur, benim karşımda da ayı ikiye yarsalar bende Müslüman olurum. Hani mesela görmeden inanmaktı?

3) Kuran'ı anlayalım diye apaçık indirilmesine rağmen yorumlamak için bütün hayatını dine adayanların mezheplerine girmek durumunda kalmak saçma değil mi? Hz Muhammed'in özel hayatı, eşleri, kendisine gelen misafirin çok oturmamasıyla ilgili bile ayet varken namazın nasıl kılınacağı detayını atlamaları da biraz garip kaçmış sanki.

4) Osmanlı'da farklı din mensuplarının birlikte yaşamaları dinlerin doğasından dolayı değil, Osmanlı'nın izlediği politikadan dolayıdır. Dinini değiştireni öldürün, diğer dinlere mensup insanlarla arkadaşlık kurmayın tarzı ayetler savaş durumu olmadığında bile İslam ile diğer dinler arası bir çatışma olduğunu gösterir.

5) Siz insanlığı Mona Lisa, hayvanları düz duvar olarak görüyorsanız o zaten başlı başına bir problem, insanlar diğer canlılardan o kadar üst seviye değil. İnsanlar birdenbire cebir kitapları yazmaya başlamadılar, bu gelişmeler binlerce yıl sürdü. Bir kısım sürüngenler doğada hayatta kalmak için fiziksel olarak farklı yönlere evrilirken bir kısım ateş yakmaya, basit aletler kullanmaya başladı. Bunlar çok uzun konular, burada üstünkörü anlatılacak şeyler değil. Sizin araştırmanız gerekli.

6) Sizi annenizden daha çok seviyorum ama irinli su içiririm diye bir tabir var, cehennem tabirlerinde irinli su da geçiyor. Sürekli Allah'ın bize ne kadar değer verdiği ne kadar sevdiği söyleniyor Kuran'da ama kendisinin varlığına inanmazsak bize bu işkenceleri çektirmekte bir sakınca görmüyor. Hatta örnek veriyorum insanları öldüren, tecavüz eden, diri diri gömen kişiler sırf Müslüman olduğu için cezası kadar yandıktan sonra cennete girebilecek deniyor, ama tanrıya inanmayan bir kişi her ne kadar düzgün, namuslu, iyi biri olursa olsun sonsuza kadar irinli su içerek yanacak. Bu da bana pek ilahi adalet gibi gelmiyor doğrusu.

Her şeyi geçtim, İslam dininin günümüzde en büyük sorunu diğer dinler gibi kendisini güncelleyememiş olmasıdır bence.
21. yüzyıla gelmişiz, artık kadınların obje değil insan sayıldığı bir çağdayız. 4 karı + sınırsız cariye hakkı, savaş esiri kadınlardan "ganimet" olarak bahsedilmesi, evli bile olsalar ganimet olarak alınmalarında sakınca görülmemesi, cennette kadınlara değil tamamen erkeklere yönelik vaatlerin bulunması... Bunlar günümüzde hoş karşılanan şeyler değil.

1-https://www.technopat.net/sosyal/konu/evrim-ile-tanri-iliskisi.1859726/#post-14552190

2-Ayın yarılması olayı bence bir öğüt ya da nasihat olarak gönderilmiştir çünkü eğer öbür türlü olsaydı zaten her türlü iman ediyor olurduk bir amacımız olmazdı. Eğer bu hikayeyi okuduysan zaten şu ana kadar yazdıklarım yeterli ama ben yine de anlatayım. Mekkeli müşrikler bir gün toplanıp Hz. Muhammet As.'e gidip bir mucize isterler Hz. Muhammet ise Allah'tan bunun için bir yardım ister. Allah Cebrail aracılığı ile onay verince Hz. Muhammet elini kaldırır ve ay ikiye yarılır. Bunu görenler iman etmeyip Hz. Muhammet'in sihir yaptığını söylerler. Eğer kervanlar bu olaylara tanık olmuşlarsa inanacaklardır. Kervanlar da bunu doğrularlar fakat onlar yine de iman etmezler. Bence Allah burada niyeti vurgulamıştır.

3-Kuran'da apaçıktan kasıt dürüstlük olabilir o zamanın Arapçası ile çok farklı tevsirler çıkarılabilir zaten bu hayatını dine adayan adamlar da bizim için adamışlardır eğer ben bu mezheplere inanmıyorum dersen bütün kuranı+ hadisleri bilmen ve daha birçok konuda bilgi sahibi olman gerekir. Namaz bir ibadet şeklidir. Aynı dua ya da oruç gibi ya da zekat fakat önemli olan bunun uzunluğu nasıl olduğu değil. Ama bildiğinin aksine Kuran'da parça parça geçer. Neden detaylı anlatılmadığının gerekçesi ise o zamanda namaz kültürünün olmasıdır.

4-Ben onu sadece bir örnek olarak verdim. Neler olduğunu fazlası ile biliyorum.

5-Neden onlarla aynı seviyede olduğumu anlatır mısın acaba. Besin piramidinin en üstündeyim -binlerce +binlerce derecede yaşayabiliyorum ama aynıyız.

7-Sizi annenizden daha çok seviyorum diye bir tabir var, eğer bana iman etmezseniz irinli su içiririm diye de bir tabir var (tam olarak böyle değil aslında da neyse ) ama yan yana böyle bir tabir yok sanki 15'lik kekonun sevgilisine ayrılmaması için tehdit ederken söylediği söze benziyor. Oradaki irinli su muhabbeti bazı suçları işleyenlerin cehennemdeki cezalarıdır kaynar su, kan, ve irin. Ben bunun her İslam'a girmeyene uygulanmayacağını düşünüyorum. Dünyada kötülük yapıp Allah'ın varlığını bilmesine rağmen ona inanmayan ile inanma süreci içerisinde olan ve daha önce hiç İslam ile tanışmamış kişiler arasında fark vardır. Burası da Allah'ın adaleti ile ilgili insan bunu tartamaz.

Kadınlar konusu uzun bir konu 4 kadın konusu şöyle yorumlanıyor savaşta en çok erkekler ölür ve kadınlar da cinsel isteklerini atmak için kötü bir yola başvurmasınlar diye böyle bir çözüm sunulmuştur. Zaten birçok ayette adaletsizlik yapmamamız gerektiği ve her ne yaparsak yapalım onlar arasındaki dengeyi sağlayamayacağımızı anlatıyor. Cariyelik kölelik kavramı ile neredeyse aynı, cinsel konuda yazdığım gibi zaten. Kölelik kavramının birden kaldırılmamasının sebebi ise Amerika'daki köleliğin birden kaldırılınca olanları biliyorsun öyle bir şeyin olmasını önlemek için zaman içinde kaldırılmıştır zaten kölelere nasıl davranılması gerektiği de anlatılmıştır.

Amerika'daki köleliğin birden kaldırılınca olanları biliyorsun öyle bir şeyin olmasını önlemek için zaman içinde kaldırılmıştır zaten kölelere nasıl davranılması gerektiği de anlatılmıştır.
Kölelik Arap ülkelerinde bile 20. yüzyılda kaldırıldı. Kuran'da kaldırıldığı falan yok.
Köle azadını özendirmek kölelik sisteminin kaldırıldığı manasına gelmez. Kaldırıldığıyla ilgili bir ayette yoktur. Köle azadıyla ilgili teşvikler var. Bu teşviklerin nedeni de köle sahiplerini korkutmak ve köleler arasında dini yayma temellidir. Köle olanlar hiçbir zamanda sahipleri ile aynı hakka sahip olmadı.
Suudi Arabistan'da 1962, Nijer 1960, Katar 1952, BAE 1964, Yemen'de ise 1962 yılında kaldırılmış, 20. yüzyılda köleliğin kaldırıldığı başka ülkeler daha var.
Kadınlar konusu uzun bir konu 4 kadın konusu şöyle yorumlanıyor savaşta en çok erkekler ölür ve kadınlar da cinsel isteklerini atmak için kötü bir yola başvurmasınlar diye böyle bir çözüm sunulmuştur.
Bir erkeğin 4 kadına sahip olmasının hiçbir mantıklı yanı yoktur. Bu düpedüz sapıklıktır.

3-Kuran'da apaçıktan kasıt dürüstlük olabilir
Hayır dürüstlük değil. Yine olan ayeti kafanıza göre çevirmeyin.

Son olarak da evrimi kabul edip, dinleri kabul edemezsiniz. Böyle bir dünya yok.

Kölelik Arap ülkelerinde bile 20. yüzyılda kaldırıldı. Kuran'da kaldırıldığı falan yok.
Köle azadını özendirmek kölelik sisteminin kaldırıldığı manasına gelmez. Kaldırıldığıyla ilgili bir ayette yoktur. Köle azadıyla ilgili teşvikler var. Bu teşviklerin nedeni de köle sahiplerini korkutmak ve köleler arasında dini yayma temellidir. Köle olanlar hiçbir zamanda sahipleri ile aynı hakka sahip olmadı.
Suudi Arabistan'da 1962, Nijer 1960, Katar 1952, BAE 1964, Yemen'de ise 1962 yılında kaldırılmış, 20. yüzyılda köleliğin kaldırıldığı başka ülkeler daha var.

Bir erkeğin 4 kadına sahip olmasının hiçbir mantıklı yanı yoktur. Bu düpedüz sapıklıktır.

Hayır dürüstlük değil. Yine olan ayeti kafanıza göre çevirmeyin.

Son olarak da evrimi kabul edip, dinleri kabul edemezsiniz. Böyle bir dünya yok.

Köleler çok uzun süreler tartışma konusu olmuştur. Bu konu hem dinden bağımsız hem din ile ilgili çok uzun tartışılabilecek bir konu ve sana bilmediğin bir şey söyleyeyim İsviçre'de 2. dünya savaşından sonra kaldırılan çok neler var neler ya da Belçika ya da Norveç.

Din bunu bir erkeğin 4 kadına sahip olmak olarak görmez dinde yapılan her şey Allah içindir Allah'ın rızası için zaten uygun olanın 1 kadın olduğunu söylüyor seks işçiliği yapmasından ahlaksızlık yapmasından farklı bir şey değildir. Bugün grupları savunanlar striptiz dansçılarını savunanlar bunları neden eleştiriyor ki.

Ayeti kafanıza göre çevirmeyin ne alaka anlamadım yasak mı? Din yorumlanamaz mı?

He işte bilimi kabul edip evrimi kabul edemezsiniz. Halbuki şu an tespit edilen mucizeleri kuranda apaçık belirten bilimin yeni keşfettiği demirin uzaydan gelmesi bebeğin oluşum evreleri göğün katları vs. bunlar yok sayıp Ateist evrimi yapıyorsun bende buna tav oluyorum.

Kadınlara değer verilmemesi konusuna şöyle bakmak lazım kadının değerini zaten ayetler savunuyor fakat kadına makam vermek yönetici yapmak saçmalık olurdu çünkü o zamanki kadınlara kullanıp atılacak birer eşya olarak bakılıp kız çocukları diri diri gömüldüğü için yani daha öncesinde kadınlara değer verilmediği ve kadınların da bu yüzden toplumdan geri kalması onların biraz arka planda durmasına sebebiyet vermiştir. O zamanda misal mirasın 1/3'ünü kadınlar alabiliyordu yani erkeklerden 2 kat altta ya da şahitlikte 2 kadın 1 erkeğe denkti bunları o zamanki kadınların eğitimsiz olması ve bu yüzden korkutularak ya da başka şekilde kolayca kandırılabilmesine yorumlanabilir. Miras meselesi ise şöyle o zamanlar hatta Osmanlının son zamanlarına kadar hatta cumhuriyetin de belli bir bölümünde kadınlar evlendikten sonra baba evi ile ilişkisi kesilirdi. Baba ve anne ile erkek çocuk daha çok ilgilenirdi ve bu yüzden oğlan çocuğa daha çok miras düşerdi. Fakat günümüzde böyle değil bizzat annemden biliyorum 8 ay önce vefat eden anneannem ve dedeme en çok ve en sağlıklı şekilde benim annem bakmıştı. Bence bu yüzden %50'den fazlasını da hak ediyor ama bu dünyada kaybettiklerini öbür dünyada kazanacaktır.

( Bir Müslüman yok mu ya? Bir el atsın, yoruldum burada )

Ayeti kafanıza göre çevirmeyin ne alaka anlamadım yasak mı? Din yorumlanamaz mı?
Apaçık tüm insanlara geldiğini iddaa edip gönderilen bir kitabın ayetlerini kafana göre istediğin şekilde yorumlayamazsın.

He işte bilimi kabul edip evrimi kabul edemezsiniz. Halbuki şu an tespit edilen mucizeleri kuranda apaçık belirten bilimin yeni keşfettiği demirin uzaydan gelmesi bebeğin oluşum evreleri göğün katları vs. bunlar yok sayıp Ateist evrimi yapıyorsun bende buna tav oluyorum.
Klasik müslüman safsataları.
1- Demir indirilmedi, ta Mısırlılar döneminden beri gök taşlarında demir olduğunu mısırlılar biliyordu. Çoğu gezegenin yapısında da demir bulunur, dünyada bunlardan birisi, kimse indirmedi o demiri. Dünya oluşurken yapısında demir bulunduruyor bu kadar basit. Ayrıca gök taşları aracılığıyla da demir gezegen yüzeyine düşüyor. Yıldızları şeytanlara atılan taşlar olarak bahseden bir kitaptan mucize beklemek kendini kandırmaktır.
1645033164949.png

2- Kuran'ın iddaa ettiği gibi evren yedi katmandan oluşmaz. Bunu bile bilmeyen biri buna mucize diyor. Atmosferde 5 kattıri 7 değil. Evren 7 kat derken de atmosferi kastetmiyor.

Şamanizm dininde bile 7 kat ibaresi geçer. Aynı şekilde Hint metinlerinde de yine 7 kat tabiri geçer. Mayalarda da yine 7 kat tabiri geçer. İncil'de de 7 söylemi çok geçer.

1645033682643.png

Embriyoda bilinmeyen bir hadise değil o dönem.

Kadınlara değer verilmemesi konusuna şöyle bakmak lazım kadının değerini zaten ayetler savunuyor fakat kadına makam vermek yönetici yapmak saçmalık olurdu çünkü o zamanki kadınlara kullanıp atılacak birer eşya olarak bakılıp kız çocukları diri diri gömüldüğü için yani daha öncesinde kadınlara değer verilmediği ve kadınların da bu yüzden toplumdan geri kalması onların biraz arka planda durmasına sebebiyet vermiştir. O zamanda misal mirasın 1/3'ünü kadınlar alabiliyordu yani erkeklerden 2 kat altta ya da şahitlikte 2 kadın 1 erkeğe denkti bunları o zamanki kadınların eğitimsiz olması ve bu yüzden korkutularak ya da başka şekilde kolayca kandırılabilmesine yorumlanabilir.
Ondan kadına size karşı gelirse dövebilirsin diyor, ondan iki kadının şahitliğini bir erkekle aynı görüyor. Ondan cariye ve huri vaat ediyor. 2 kadının şahitliğini 1 erkekle bir tut, sonra çık de kadınlar cahil olduğu bu yöntem mantıklı. Klasik tipik ortadoğu toplumun kadına verdiği değer. İslamiyetten önce kız çocuklarının diri diri gömülme hadisesi de müslüman propagandasıdır. Yaşanan münferid olayları genelleyemezsiniz.

bunlar yok sayıp Ateist evrimi yapıyorsun bende buna tav oluyorum.
Bir şey bilmediğin konuya attığın ilk mesajından belli. Burası da bilim bölümü dinini git Felsefe bölümünde savun. Bilmediğin şeyler hakkında da yorum yapma. Kuran okumayan insanlar gelmiş mucize var diyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı