Evrime tamamen katılmıyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Evrim doğa yasasıdır kabul edersin etmezsin senin kararın ama kabul etmiyorsan bilimsel olarak daha iyi bir hipotej sunmalısın.

Evet kanka insanlar böyle söylüyor, tam olarak anlattığın şeylerden 1 adım sonrasında "evrim" dediğimiz şey başlıyor.

sence de her canlıdan farklı değil miyiz?
Evrimsel süreçte her canlı aynı olmaz zaten. Her canlı aynı özelliklere sahip olsaydı Evrimsel süreci geçtim belkide yaşam olmazdı. Evrimi kanıtlayan tonlarca gözlem var. Ek olarak canlılar arasında fiziksel ve görünüş özellikleri dışında bir farkımız olduğunu düşünmüyorum. Bana göre fiziksel ve görünüş dışında tek farkımız Bilincimiz.

Yani hiçlikten olmasından daha mantıklı şu dünyaya bir baksana sence de her canlıdan farklı değil miyiz?
Değiliz, aslında birazcık incelersen diğer canlılarla neredeyse aynı olduğumuzu görürsün. Düşünme kabiliyeti olarak söylüyorsan, o düşünme kabiliyeti evrimin bir ürünü zaten. Hayatta kalmak ve uyum sağlamak için nesiller boyu gelişen şeyler bunlar.

Şunu da ekleyeyim, hiçlikten olmasından daha mantıklı falan değil. Sonuç yine aynı şey çıkıyor, yine birileri hiçlikten varolmuş oluyor. Sadece ekstra basamaklar ve olağanüstü ögeler eklenmiş hali.

(Bu arada tabii ki isteyen istediğine inanır, ister Uçan Spagetti Canavarına inanırsın ister Allah'a veya başka bir yaratıcıya inanırsın, ben saygı duyarım. Söylediklerimden inancına saygısızlık ettiğim anlamını çıkarma lütfen. Ben sadece bu sebeple inanıyorsan senin inandığın dinde de yine işin aynı noktaya vardığını söylüyorum.)

Yani hiçlikten olmasından daha mantıklı şu dünyaya bir baksana sence de her canlıdan farklı değil miyiz?

Hayır değiliz tam olarak farkımız ne? Yüksek zekamız mı? Sanmıyorum en olası cevap bilinç olacaktır onunda ne olduğunu var olup olmadığını bile kimse bilmiyor. Maymungilller ile neredeyse birebir aynı biyolojiye sahipsin ayrıca neandertaller ve diğer humonoid türleri de araştırmanı öneririm.

Ayni zamanda tum canlilarla da benzeriz.

Senin dinler hakkındaki bir mesajından alıntı yapıp cevap verecektim fakat konu reddedildi halbuki senin yazdıklarından çok da farklı bir şey yazmadım sana buradan mesaj yazacağım kabul edilmezse sana yazabileceğim bir platform söyle.

Senin dinler hakkındaki bir mesajından alıntı yapıp cevap verecektim fakat konu reddedildi halbuki senin yazdıklarından çok da farklı bir şey yazmadım sana buradan mesaj yazacağım kabul edilmezse sana yazabileceğim bir platform söyle.

Malesef yok oyle bir platform. Bu mesaja cevap olarak yaz?

Bana çok saçma geliyor. Bilim adamı değilim. Bu konu üzerine okul okumadım ama mantıken ilk hücre nasıl olur da kendi kendine oluşabilir? Ortada hiçbir şey yokken bir patlama oluyor (BigBang), daha öncesi olmuyor. Sonrasında trilyonlarca yılda yeni elementler, hiçbir sebep yokken bir atom oluyor; proton, nötron ve elektron bulutunda dönen (-) yüklü tanecikler, daha sonra yine hiçbir sebep yokken bileşikler, mineraller; bir hücre oluşturuyor, daha sonra bu hücre kendini geliştiriyor. Kendini nasıl geliştirebilir? Yani adaptasyon çok farklı bir konu. Uyum ile gelişme çok farklı şeyler. Sonra birileri çıkıp bunu sanki hayatında en kıymet verdiği şeymiş gibi savunuyor. Abi, aşırı saçma değil mi? Fikir verin.
Evrim Başlangıcı açıklamaz. Hiç bir şeyin yoktan var olmadığına inanmıyorsan. Allahı nasıl açıklıyorsun?

Malesef yok oyle bir platform. Bu mesaja cevap olarak yaz?
Evrim teorisi yaratilisi aciklamaz. Sadece var olan canli cesitliligini ve bunun nasil evrim mekanizmasiyla bir arada olustugunu aciklamaya calisir.

Ilk canli nasil olustu, evrim bunu umursamaz. Onun ilgilendigi sadece "degisim" kismidir.

Tanri ise, ilk canlidan tut, evrenin baslangicina ( eger varsa ) kadar her konuda hukum sahibi bir iddia.

O yuzden birbirlerinin alternatifi degiller, birbirleriyle celismiyorlar da ustelik. Yani bir tanri vardir, ilk canliyi yaratmistir, evrim mekanizmasina on ayak olacak olan doga yasalarini yaratmistir ve ondan sonra olaylari akisina birakmistir. Olamaz mi? Olabilir.

Dinler paket programlardir. Kafana gore "surasi dogru buna inanayim, surasi yanlis bunu bosver" diyemezsin. Ya komple inanirsin ya da komple reddedersin. Zamanla bu sekilde secici inanislar sebebiyle mezhep farkliliklari olusmustur. Ayrica her dinde ortak olan bazi segmentler de var. Tanri, dinler olmadan da var olabilir. Yaratip birakmistir, herhangi bir ogreti ya da peygamber gondermemistir belki de. Ama dinler, bir ust kuvvet olmadan var olamazlar. Cok tanrili ya da tek tanrili ya da bir ogretici felsefeye bagli kalarak dogayi ve evreni aciklamaya calisirlar. Ustelik her din, digerini reddeder. Ironik bir sekilde dinler de evrim gecirir ve birbirleriyle savasir. Pastadan en cok payi almaya calisir. Hic bir dinde "Gencler bize inanirsaniz cok mutlu oluruz" kavrami yoktur. En buyuk ceza, inanmamak, insanlari inancsizliga suruklemek gibi aksiyonlara verilir. Kendini tehdit altinda hissettiginde insan oldurmeye tesvik eder. ( hacli seferleri, cihat vb ) Sevgi kisvesi altinda surekli aba altindan sopa gosterir. Sizi bir annenin cocugunu sevdiginden cok seviyorum ama benim istedigin sekilde yasamazsaniz irinli su icirmek durumunda kalacagim gibi sacmaliklar vardir. Belki de bunlar yoktur, ben dinleri yanlis biliyorum. Olabilir. Ama en temelde tanri kavraminin, bilimin henuz aydinlatamadigi karanlik diyarlari aydinlatmakta kullanildigini ve bu yuzden insan uydurmasi oldugunu dusunuyorum. 5000 tane din varsa, bir ateist 5000'ini birden reddeder; bir dindar ise 4999 tanesini reddeder. Aslinda aralarindaki fark cok azdir bu baglamda.

Ayrica Ben dinlerin insan uydurmasi oldugunu, tanri kavraminin buyuk ihtimalle olmadigini; varsa bile bizim oruc tutup zekat vermemizle hic ilgilenmedigini dusunuyorum. Amasya'li Huseyin bugun bira icti, bunu not alin da cezasini keseyim tarzi bir inanisi cok primitif buluyorum. Ama henuz nasil isledigini bilmedigim bir mekanizmayi kimin yaratip kimin yaratamayacagini bilmedigimi kabul ediyorum. Evren nasil olustu bilmiyoruz. Ilk canli nasil olustu bilmiyoruz. Bu 2 temel bilinmezlik, zaten tanri kavraminin temel cikis noktasi. Bunlari bilebilirsek bir gun, o zaman tanri kavramini yeniden tanimlayacagiz. Asla kaybolmayacak tanri kavrami, cunku bilim 1 soruyu cevaplarken 10 tane cevabi bilinmeyen yeni sora daha sorar. Tanri kavrami, her zaman bilinmeyen kismi aciklamak icin kullanilir. Binlerce yil once gunesi bilmiyorduk, depremi bilmiyorduk, kuyruklu yildizi bilmiyorduk ve bunlar hep birer "doga-ustu, tanrisal" olguydu. Gunese taptik, doga anaya taptik. Gok tanriya taptik. Artik biliyoruz ve bugun gunese tapsan seni klinige gotururler.

Dogayi yaratan bir tanri varsa bile, onun sevgi pitircigi oldugunu hic sanmiyorum. Insanlari bir kenara birak, birbirlerine inanilmaz iskenceler cektiren hayvanlar var. Birbirinin icine larva birakip, larvalarin canliyi icten yiyerek disari cikmasi mi dersin, sirf kendi soyundan olmadigi icin minik yavrulari katleden erkek aslan mi dersin, diger yavrulari yuvadan asagi atan "ajan" kus yavrusu mu dersin. Doga acimasiz, gaddar ve sadece en guclunun ayakta kaldigi bir gladyator arenasi. Sevgi pitircigi bir tanrinin eseriyse eger bu, ben tatmin olmadim acikcasi : )

Din bir iddiadir. Yanlislanamaz. Inanirsin.
Evrim bir gercektir. Gozlemlenebilir bir yasadir.
Evrim terosi de bir iddiadir. Cok gucludur ve yanlislanabilir.

Dini bir iddiaya inanip inanmama luksunuz vardir. Ben inanmiyorum dersin ve olay kapanir.
Bilimsel iddialara inanip inanmama olayi olmaz. Inanc, ispat yukumlulugu olmayan olgularda gecerlidir. Ben evrime inanmiyorum cumlesi ozunde bu yuzden cok sacmadir. Ya gerekli biyolojik bilgiyle evrim teorisine karsi arguman uretirsin ya da "ben bilmiyorum" diyip hayatina devam edersin.
@bitwise

Şimdi evrimin varlığı bir tanrının yokluğuna delil değildir. Müslüman'lar eğer evrim Allah'ın bir tercihidir eğer isteseydi öbür türlüde yaratabilirdi deseydi herhangi bir sorun olmayacaktı fakat onlar maymun türünden gelmeyi Hz. Adem'e bir hakaret olarak algıladıkları için bunun böyle olmadığını savunmak istiyorlar. Bu konuda yorum yapmayacağım çünkü bilim de sürekli değişir ve aynı zamanda dinde (bunu ileriki kısımlarda açıklayacağım).

Tanrı kavramı her dinde değişir bazı dinler tek bazı dinler çok bazı dinler maddeye taparlar. Maddeye tapma fikrini açıklamama gerek yok diye düşünüyorum. Saygı da duymuyorum. Çok tanrılı din mantıklı gelmiyor değil de zaten. Çok tanrı olamaz çünkü tanrı sonsuzdur (böyle olmak zorunda ).

Tanrının bırakıp gitmesi zaten deizmdir. Sen farklı anlamışsın tanrının gücü var o zaman neden fakire yardım etmiyor aç olanın karnını doyurmuyor. O zaman bizi bırakıp gitti bu mu yani? Bu kadar basit mi her şey? Sonsuz güç sonsuz kudret sonsuz ilim boşu boşuna bir şeyler yapacak ve sonra unutacak mı yani? Çok anlamsız.

Dinler paket programlar derken galiba ya her şeye uyarsın ya da hiçbir şeye uymazsın demek istiyorsun söyleyeyim. Din ( İslam ) derki ben seni yarattım sana ilim verdim akıl verdim diğer canlılara vermediğim sonsuz evrende eşi benzeri olmayan bir şeyi akılı sana verdim. Sen bunu iyiye kullanırsan mükafatlandırılırsın kötüye kullanırsan cezalandırılırsın. 10 sevap işlersen 10 kadar güzellik, ödül 10 sevap 1 günah işlersen 9 ödül 10 günah işlersen 10 ceza böyle mi sanıyorsun. BU insanların adaletidir bu terazidir. Allah ise insanlar böyle düşünmesinler diye zaten adaletini anlatmıştır kuranda. Mezhepler çok ayrı konular bu yüzden çıkması mümkün değil eğer 12 imamı biliyor olsan zaten bu soruyu sormazdın. Mezhepleri çıkaranlar bütün hayatını dine adamış insanlar sence 2 rekat eksik ya da fazla namaz çok mu önemli? Kuranda nasıl namaz kılınacağı yazmaz. Bu kişiler de bunu farkı şekillerde yorumlamışlardır. Bu bir felsefedir ve bu konu hakkında düşünmeden, münakaşa etmeden hüküm veriyorsun.

Tanrı ya da Allah bütün evreni bizim için yarattığını ifade eder kitapta. Cansız canlı varlıklara bir bakın ya abi nasıl bir fark göremezsiniz siz kullanılan malzeme benze deyip insanla hayvanı bir tutuyorsunuz bir boya ve bir fırçayla Mona Lisa da ortaya çıkabilir bizim salonun duvarı da. Sizin verdiğiniz hüküm ise duvar ile Mona Lisa aynı demek.

Dinler tabii ki de tanrı olmadan hüküm veremez zaten tanrı insanlarla iletişime geçmenin bir yolu olarak göndermiştir kitapları. Abi ş-şey ya yani aslında Fibonacci, Pisagor olmasa matematik kitapları da olmazdı biliyor musun? Demekle aynı şey zaten yazarı Tanrı.

Her din diğerini reddetmez imanın 6 şartının ikisi nedir peygamberlere iman ve kitaplara iman. İslam diğer dinlerin bozulmasından aslında senin dediğin şuna inanayım buna inanmayayım anlayışından kaynaklanır fakat İslam bunu reddetmez.

Dinler birbirleri ile savaşmaz hiçbir zaman. Osmanlı zamanını düşün bütün dinler bir arada yaşıyor ve kavga yok. Fakat Nazi Almanya'sını düşün Yahudiler ile bir kavga var. Onlar çok fazla bir şey istemiyorlar sadece dinlerini rahatça yaşayabilecekleri bir ortam. Aynı bir aslanın bölgesini korumasından farksız.

Gençler bize inanırsanız mutlu olursunuz demiyor demişsin hayır tam da bunu diyor.

Sizi annelerinizden çok seviyorum ama istediğim gibi yaşamazsanız irinli su içiririm gibi bir tabir yok. Bu felsefeyi anlamaya bir ömrünü harcamış insanlar var sana anlatmam çok uzun sürer yarın okul var kusura bakma.

Boşlukların tanrısı konusunu açmışsın. Hayır ben hala yağmurun Allah tarafından yağdırıldığını düşünüyorum. Bilim bulutlar ağlıyor demiyor ki nasıl olduğunu anlatıyor fakat oluşumunu her atomun hareket sebebini her rüzgarın nasıl çıktığını her şeyi sebep sonuca bağlıyor fakat ilk sebebi hala bulamadı.

Ayrıca ben diye başlayan paragrafın ilk 4 satırı Tanrının adaleti ile ilgili bunu anlatmıştım biraz sonra yine boşlukların tanrısı konusu ama sana şunu söyleyeyim bilim hiçbir zaman Big Bangden öncesi hakkında bilgi sahibi olamaz. Buna kalıbımı basarım ( hipotez bu arada ama ben eminim ).

Bir canlının ölümünü kötü bir şey olarak görmen zaten bu konu hakkında bilgi sahibi olmadığını gösteriyor. Sen o canlıya sordun mu ölmeyi istiyor musun diye? Sence bir adam Şehit olmak için dua ederken aptal mı? Ya da cennete gitmek için ağlayarak ibadet eden. Bu insanların ölümü kötü bir şey olarak görmeleri çok garip günlerce yas tutmaları falan özelliklede öldükten sonra yaşama inananların.

Bak zaman daralıyor güneşin batıdan doğduğunu görünce çok üzülürsün bak beni dinle sonra çok dua edersin. Eşhedü enla ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden Rasul Allah.

@bitwise

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı