Fitness Boy Uzamasını Engeller mi?

Makaleler
9
Arkadaşlar yaş 16 boy 1.57 falan. Yani 14 yaş gibiyim. Spora yazıldım tabi bilgim yoktu. Fitness boy uzamasını engeller diye bir şeyler duydum, doğru mudur?

Son düzenleyen: Moderatör:
4 yıldır fitness yapıyorum boy uzamam normal bir şekilde devam ediyor. Powerlifting gibi alanlara girersen belki sıkıntı yaşayabilirsin. Sütünü proteinini kalsiyumunu eksik etme beslenmene önem ver fitness yardımcı bile olacaktır. Bodybuilding ile fitnessi karıştırma Bodybuilding ağırlıklı olarak ağırlık çalışarak vücut inşa etmektir, fitness ise plates kardiyo tarzı şeylerdir.

4 yıldır fitness yapıyorum boy uzamam normal bir şekilde devam ediyor. Powerlifting gibi alanlara girersen belki sıkıntı yaşayabilirsin. Sütünü proteinini kalsiyumunu eksik etme beslenmene önem ver fitness yardımcı bile olacaktır. Bodybuilding ile fitnessi karıştırma Bodybuilding ağırlıklı olarak ağırlık çalışarak vücut inşa etmektir, fitness ise plates kardiyo tarzı şeylerdir.
Hocam tavsiyeniz var mı ? Basketbola gitmeyi düşünüyorum. 1.57 boy cidden sorun olmaya başladı artık :D .

cevap yazmak için kayıt oldum merhaba ağır kilolarda çalışmadığın sürece sorun olmaz burdaki problem eklemlerine binen yüktür.Ben " calisthenics " öneriyorum sana ayrıca yaptığın asılma(barfiks) ve esnetme hareketleri boyunun uzamasında yardımcı olacaktır.Forumdan o kadar çok bilgi edindim ki kayıt olup birilerine yardımcı olmak ihtiyacı duydum iyi günler dilerim. :)

10. sınıfın sonunda 165 cm boyum vardı. Şu an 12 bitti ve boyum 182 cm. Son 1 senedir fitness yapıyorum. Fitness'a başladığımda boyum 176 cm idi. Ben bunları yazdım diye heveslenme. Fitness boy uzamasını engellemez ama genetiğin iyi değilse uzamazsın muhtemelen. Şahsen bizim sülalede geç olgunlaşma olduğu için geç uzadım. Babamın boyu 180 cm annemin boyu 165 cm. Ailendekiler kısa değilse büyük ihtimalle uzarsın. Bu arada boyunu bir nebze uzatmak için basketbol değil de yüzme öneririm. Boyu uzatmasının yanında omurilik yamulmasını düzelterek vücudun dik durmasını haliyle uzun durmasını sağlar. Beslenmene de dikkat etmen lazım. Hazır ve yağlı yiyecekler yerine protein kalsiyum lif içeren besinleri tercih etmelisin. Umarım istediğin boya ulaşırsın.

Hocam aile kısa biraz. Babam 1.68 annem 1.50 civarı. Dedemler, amcalarım ve dayı tarafları da öyle çok uzun değil orta boylular. Anne ve baba tarafında da gerçekten uzun denecek tek tük insan var. Uyku düzenini düzelteceğim hayatımda hiç düzenli olmadı uyku düzenim ve vücudumu dik tutmuyordum tek sıkıntı beslenme. Şuan 1.57 civarıyım. 1.65 olsam yeter diyorum artık.

Kardeşim morelini bozmak istemiyorum ama genetik bu işte en önemli kısım açıkçası benim baba 1.70 civarların amcalarım ve dayılarım 1,80 yoktur ben şuan 1.83 üm bu işte genetik başta olmak üzere beslenme ve postür önemlidir internette araştırırsan ihtiyacın olan bilgiye ulaşabilirsin.(ayrıca açıkçası boyum bana görede az eskiden basketbol oynuyordum 3. ve 4. numara olarak sakatlık geçirdikten sonra bırakmak zorunda kaldım ve 2 metre en azından 1,90+ mt olmak isterdim. 2 metre altında olduğun sürece her zaman daha uzun olmak isteyebileceğimizi düşünüyorum o yüzden 1. önceliğini sağlığına ver.)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı