15.5 Yaşında Fitness Boy Uzamasını Engeller mi ?

Tavsiyeleriniz için teşekkürler. 3 ayda ben forma girmek için hep kardio yapıp sonrada abimin önerdiği gibi bir takım oyununa mı yönelsem, veya 1 gün program 1 kardio devam mı etsem?

Şimdi anlamadığım sen yağ oranını mı düşürmek istiyorsun, kas oranını mı arttırmak istiyorsun? Fitness yanında başka sporlar ile uğraşmak fayda sağlar. Başka sporlar ile de uğraşacaksan kardio yapmana gerek yok zaten.

Arkadaşlar spora yeni başladım 5 gün oldu ve internette birkaç araştırma sonucu boyum uzamaz diye korkuyorum, son 6 ayda 3-4 cm uzadım, bunu kaybedebilir miyim? Böyle bir risk var mı?
Cevaplarsanız çok sevinirim, internette herkes başka bir şey diyor, biri büyüme plakların kırılır diyor, biri boyun kısalır diyor, lütfen cevaplayın. Parasını da verdim 3 aylık 330 lira ama dondurabiliyormuşuz, 1 yıl dondursam mı?

Boy: 168 cm.
Kilo:63.3 kg.

Boyun kısalması bir yana boyun uzar çünkü spor testeronu arttırarak gelişimi Max seviyeye çıkartır. Eğer tabii uyku ve beslenmeye de dikkat edersen bir de sigara + içki içmemelisin. Sonuç olarak spor gelişim döneminde (14 - 22 ) boy uzatır.

Hocam ben 14 yaşındayım 1 aydır fitness yapıyorum. Serbest ağırlığa da geçeceğim (deadlift, squat tarzı hareketler harici). 1 Aydır makinelerle çalışıyorum genelde 30-35 kg civarı. Ağrı falan oluyordu ilk başlarda ama şu an yok. Boy uzamamda da şu ana kadar sıkıntı olmadı hatta boyum uzadı 2-3cm. Bence bir sıkıntı olmaz yani.

Geri
Yukarı