Fitness'ta nasıl ilerlemem gerektiğini bilmiyorum

513000

Centipat
Merhaba, spor salonuna kaydolalı neredeyse 3 ay oldu. Hala ne yapacağımı bilmiyorum. 21 yaşındayım, 1.78 boyum ve 75 kiloyum. Spora başlamadan önce 82 kilo civarındaydım. Kız arkadaşımın dediğine göre görünürde omuzlarım da genişlemiş ama ben bir gelişme hissedemiyorum. Belirli bir programa sadık kalamadım. 2-3 hafta boyunca haftanın 6 günü gittiğim bir programım vardı. Çok yordu her gün gitmek ve bazen derslerden gidecek düzgün zamanı bulamadım. Güç eksiğim var diye 5x5 programa başlayayım dedim fakat onda da vücudum sadece güçleniyor, görünüşte aynı kalıyorum gibi geliyor. Herhangi bir beslenme planım da yok. Aile evinde kalıyorum ve sadece benim için akşam yemeği menüsü değişmez kalabalık bir aileyiz. Öğrenci olduğumdan ve pek fazla harçlık almadığımdan da sürekli protein alamıyorum ve sayamıyorum da bundan dolayı. Ama eminim vücut geliştirmek için yeterli proteinin yarısını bile zor alıyorumdur. Yağ oranımı ölçemedim. İnternet üzerindekileri yapınca oranım 10 görünüyor ama imkansız. Göbeğimi elimle çok rahat kavrayabiliyorum çünkü. Nasıl bir yol izlemeliyim salonda 1 ay sürem kaldı eğer uzlaşırsam salon sahibiyle uzatacağım süremi. Biraz fikir sahibi olmama yardımcı olursanız sevinirim.

Anatomiyi kasların nasıl çalıştığını vs. araştırıp öğrenirsen daha kolay olur. Haftanın 6 günü gittiğine göre kasların da dinlenmeye ihtiyacı olduğunu bilmiyorsun haftanın 6 günü çalışmak kasları geliştirmez çok zorlar hatta kas kaybına bile sebep olabilir. Haftanın 3-4 günü 1 gün aralıklı dinlenmeler ile antrenman yapmak yeterli. 5x5 program tamamıyla kas geliştirme odaklı değil daha çok powerlifting sporu için bir program. Salon değiştirmek iyi olur 4 ay bu salonda kalmışsın başka salonları da tercih et tebdili mekanda ferahlık vardır.

Kanka whey protein almanı öneririm. Bende yeterli protein alamadığım zamanlarda protein kullanıyordum. Bölgesel çalışmalısın. Girebildiğin maksimum kiloyla çalışmalısın. Matematik basit ne kadar çok kasları parçalarsan o kadar çok gelişme olur. ( yeterli protein alman lazım.) Haftada 3 4 gün yeter.

Dostum Merhaba,

Öncelikle bu kadar vücüt geliştirmeyi dert etmemeni tavsiye ederim, yaptığın işten keyif almaya bak, sonrasında instagramdaki mükemmel vücütları görüp, kendini negatif olarak etkileme.

Ilk tavsiyem programına sabit kal, sürekli program değiştirmen seni daha hızlı ilerletmez aksine süreci yavaşlatır, bir programı en az 3-4 ay yapmanı tavsiye ederim, çünkü hareketin önce formu oturacak, daha sonra güçleneceksin ve kas hissiyatın (kas - beyin ) ilişkisi artıcak.

İkinci tavsiyem:Önceliğin her zaman derslerin olsun, ilerde kendi ayaklarının üstüne sağlam bastığında, elindeki güç kariyerin olacak, istediğini alırsın yersin. Ayrıca illa 6 gün gitmen gerekiyor diye bir kural yok, haftada 4 günde iyi idman yaparak gelişebilirsin, araştır, artık internet çağındayız ve internette bir sürü bilgi var.

Youtube'da örnek vermem gerekirse:Güray Aydın ve Ağırsağlam ve benzeri bir sürü güzel youtube kanalları var. Antreman disiplini edin , yemeğini ye. (Elindeki son paranla gidip bca , protein tozlarına para verme ) Git yemek ye. (Hiç biri sihirli değnek değil)

Instagramda gördüğün iyi fizikli arkadaşların bir çoğu ilaçlı ve bizim ülkemizde bir çoğu kendilerine ne enjekte ettiklerini bile bilmiyor ve ilacın etkisi geçtikten sonra bir sürü sağlık sorunu ile uraşıyorlar, spor olduğu için yap, sevdiğin için yap, sonra gelişim gelecektir, kafana takacak birşey yok.

Bir program bulup ona sabit kalayım. Başlamadan önce fazlasıyla zayıf kası olan biriydim. Gerçi hala öyleyim :D

3 ay öncesinde kolum 27 28 santim iken şu anda 31 santim oldu. Hiç yoktan iyidir diyorum. Ortaokul lise zamanında obezlikten ve sıfır hareketten dolayı kasları az gelişmiş bir arkadaşım yani. Zamanla görürüm o zaman gelişmemi. Yemek konusunda ne yapacağımı hala bilmiyorum gerçi. Ailem protein tozuna uyuşturucu gözüyle bakıyor 😅

Öncelikle düzgün bir şekilde beslenmelisin yoksa spor pek bir işe yaramaz. Kilonu daha da düşürme ve kilon başına 1.6 gram protein al. Yağı az karbonhidratı yüksek al. Program olarak da split program en iyisi.

Karbonhidratı ne gibi ürünlerden almamı önerirsiniz? Ayrıca yukarıda bahsettiğim gibi her gün tavuk yiyeyim protein tozu alayım gibi şeyler yapamıyorum. Başka türlü alabilir miyim proteini?

Yeni konular

Geri
Yukarı