İnceleme Forza Horizon 5 hakkındaki görüşlerim

Ya bu drop olayı bende de var. RX 6650XT. Her oyunda var. PC bir an donup devam ediyor ama o ara basılı olan tuşlara hala basıyormuşum gibi algılıyor, birkaç saniye sonra düzeliyor ama özellikle rekabetçi oyunlarda delirtiyor. Bir türlü çözemedim.
Evet hocam aynı durum, aniden takılır gibi oluyor ama FPS asla 20-30'a düşmüyor mesela 80 den 75 e düşüyor drop giriyor.

Biri elma diğeri armut. Oynayanların beklentisi farklı, hitap ettikleri kitle farklı.
Elma'yı elma yapan kendi lezzeti. Beklentisi farklı olsun kabul ediyorum ama en azından adının hakkını versin. Gerçek bir simülasyon beklemiyordum fakat oyunda ışınlanmayıda beklemiyordum. Yada arabaya olduğu yerde sağa sola yön verirken ön tekerlerinin kayması gibi. Drop, diğer oyuncuların lag varmış gibi ileleyişi vs. ne bileyim işte anlatırken daraldım.

RX 6650XT 8 GB'ın %99'unu kullanmaktan suyunu çıkardım VRAM'in. Baktım olmuyor en sonunda VRAM kullanımını artırdığını söyleyen bir ayarı bir tık düşürdüm 6 GB'a düştü. Geri kalan ayarlar ultrada oynuyorum. Dediğin gibi bilgisayara reset atana kadar açılmama problemini ben de yaşıyorum bazen. Online oynamıyorum pek. Bunlar dışında oyunun verdiği araba sürme keyfini hiçbir oyundan almıyorum.

@Berk Chelik @PikaTak

Arkadaşlar sizin Forza 5 için dediğiniz bu hataları okuyunca; durup dururken oyundan atması, oyunun kitlenip kalması, sistemi başlatmadan/reset olmadan oyunun açılmaması, özellikle VRAM kullanımını arttırması vs vs derken valla iyice soğudum oyundan. Tam da yeni sistem yapmıştım (3.70Ghz i5 12600, 8GB RTX 3070) bir deneyeyim diyordum, GamePass'den Forza 4'e niyetliydim de sonra hazır en yenisi en günceli diye Forza 5 indirecektim maşallah 133GB kendisi sonra vazgeçtim sanki. Bu arada, bu oyunları Steam'den yada GamePass'den indirmek oynamak herhalde bişey fark etmiyordur değil mi?.

Benim yarış oyunlarına karşı özel bir ilgim yok, NFS serisinden ve Burnout Paradise Remastered haricinde de yarış oyunu oynadığım yok bir de sadece Singleplayer takılırım o kadar. Bu garip hataları yüzünden (özellikle ekran kartına VRAM kullanımına yüklenmesi korkuttu beni) ne bileyim 100GB üstü falan boşuna Forza 5 indirmeyeyim en iyisi kalsın böyle ne dersiniz?

@Berk Chelik @PikaTak

Arkadaşlar sizin Forza 5 için dediğiniz bu hataları okuyunca; durup dururken oyundan atması, oyunun kitlenip kalması, sistemi başlatmadan/reset olmadan oyunun açılmaması, özellikle VRAM kullanımını arttırması vs vs derken valla iyice soğudum oyundan. Tam da yeni sistem yapmıştım (3.70Ghz i5 12600, 8GB RTX 3070) bir deneyeyim diyordum, GamePass'den Forza 4'e niyetliydim de sonra hazır en yenisi en günceli diye Forza 5 indirecektim maşallah 133GB kendisi sonra vazgeçtim sanki. Bu arada, bu oyunları Steam'den yada GamePass'den indirmek oynamak herhalde bişey fark etmiyordur değil mi?.

Benim yarış oyunlarına karşı özel bir ilgim yok, NFS serisinden ve Burnout Paradise Remastered haricinde de yarış oyunu oynadığım yok bir de sadece Singleplayer takılırım o kadar. Bu garip hataları yüzünden (özellikle ekran kartına VRAM kullanımına yüklenmesi korkuttu beni) ne bileyim 100GB üstü falan boşuna Forza 5 indirmeyeyim en iyisi kalsın böyle ne dersiniz?
Hocam öncelikle şunu söyleyeyim her sistemde bu hataları vermiyor. Özellikle NVIDIA ekran kartlarında daha optimize çalışıyor ve VRAM kullanımı da NVIDIA'da daha az. Örneğin AMD'de 6 GB kullanıyorsa NVIDIA'da 4.8 GB VRAM falan kullanıyor. Sisteminiz oyunu güzel grafiklerde rahatlıkla oynatacaktır ve benzer sorunları yaşayacağınızı pek sanmam tabi ki şans işi yine de. Forza Horizon 4 çok fazla oynadım hala da oynuyorum ama kafa dağıtmak için, haritası ve etkinlik vb. 5. oyuna göre daha az olduğu için 90 saatten sonra pek bir şey kalmıyor ana hikaye bazında. Her hafta değişen mevsim ile gelen etkinlikler tabi ki oluyor ama bir oyunu oynamaya yeter mi bilemiyeceğim tamamen zevk meselesi. Ben Forza Horizon 5'de sorun yaşamasam oynamaya devam ederdim.

Gerçek bir simülasyon beklemiyordum fakat oyunda ışınlanmayı da beklemiyordum. Ya da arabaya olduğu yerde sağa sola yön verirken ön tekerlerinin kayması gibi. Drop, diğer oyuncuların lag varmış gibi ilerleyişi vs. ne bileyim işte anlatırken daraldım.
Canım sıkıldıkça ya da boş vaktim oldukça açıp yaklaşık 400 saat oynamışım 1.5 yıldır, ne ışınlanmaya denk geldim ne drop sorununa. Bu oyun açık dünyasında serbest gezinti yapacağın, basit de olsa hikayesi olan arcade yarış oyunu. Dediğin oyun bu oyundaki serbest gezinti ya da özelleştirme duygusunu vermiyor, Forza Horizon olsa olsa Crew ile kıyaslanır.

Dediğin oyunla bunu karşılaştırmak anlamsız. Gran Turismo'yu Forza Motorsport, Assetto Corsa, Project Cars gibi simülasyon kısmı ağır basan gerçek pist ağırlıklı yarış oyunlarla kıyaslamak lazım.

Hocam öncelikle şunu söyleyeyim her sistemde bu hataları vermiyor. Özellikle NVIDIA ekran kartlarında daha optimize çalışıyor ve VRAM kullanımı da NVIDIA'da daha az. Örneğin AMD'de 6 GB kullanıyorsa NVIDIA'da 4.8 GB VRAM falan kullanıyor. Sisteminiz oyunu güzel grafiklerde rahatlıkla oynatacaktır ve benzer sorunları yaşayacağınızı pek sanmam tabi ki şans işi yine de. Forza Horizon 4 çok fazla oynadım hala da oynuyorum ama kafa dağıtmak için, haritası ve etkinlik vb. 5. oyuna göre daha az olduğu için 90 saatten sonra pek bir şey kalmıyor ana hikaye bazında. Her hafta değişen mevsim ile gelen etkinlikler tabi ki oluyor ama bir oyunu oynamaya yeter mi bilemiyeceğim tamamen zevk meselesi. Ben Forza Horizon 5'de sorun yaşamasam oynamaya devam ederdim.
Bilgi için sağolasın... Bu yazdıklarınızla valla biraz içim rahatladı aslında, hani (Steam'de nedense 110GB) Gamepass'de 133GB gözüme aşırı gelmese bir de o kadar bekleyip indirip bu benzeri hatalar yüzünden oynayamazsak sinir ederse derken bilemedim ne yapacağımı danışayım dedim. Neyse ben bayağı merak ettim oyunu en azından Single oynamaya izin vermesi iyi olmuş yarış hissi atmosfer grafikler zaten muhteşem gözüküyor, şöyle Gamepass'den bir indirmeye bırakayım sonra açarız bakarız bir sorun olursa da el mahkum o kadar GB'ı silip atarız ne yapalım.

Bilgi için sağolasın... Bu yazdıklarınızla valla biraz içim rahatladı aslında, hani (Steam'de nedense 110GB) Gamepass'de 133GB gözüme aşırı gelmese bir de o kadar bekleyip indirip bu benzeri hatalar yüzünden oynayamazsak sinir ederse derken bilemedim ne yapacağımı danışayım dedim. Neyse ben bayağı merak ettim oyunu en azından Single oynamaya izin vermesi iyi olmuş yarış hissi atmosfer grafikler zaten muhteşem gözüküyor, şöyle Gamepass'den bir indirmeye bırakayım sonra açarız bakarız bir sorun olursa da el mahkum o kadar GB'ı silip atarız ne yapalım.
Her soruna rağmen değer bence, ben çok seviyorum. Bu zamana kadar oynadığım en iyi yarış oyunu. Bir PC'yi resetleyip oynayacağım şimdi. XD

Geri
Yukarı