FPS oyunları ağırlıklı sistemde TN panele geçilmeli mi?

G-Sync uyumluymuş.
Arakadaş 2060 kullabiliyor james donkey 144hz va panelle çok akici oynuyor freesync destekli galiba panel farkı. Ben ss ips ile o akiciliği yakalarim die dusunuyorum

Günümüz Fast IPS'leri TN panelleri yakaladı. Response time ve ghosting açısından IPS almak en mantıklısı gibi.
Hızlı bir TN 4k civarına alınabilirken SS IPS en az 6-7k ama. Ayrıca TN'de de ghosting problemi yok.

Ama evet mümkünse bütçe yükseltip IPS almak daha mantıklı tabii. Yükselmiyorsa da illaki SS olmasına gerek yok IPS yine daha mantıklı.
TN panel kesinlikle tavsiye etmem monitörüne az bir şey güneş vursa doğru düzgün göremiyorsun ekranı.
Onun panel tipiyle alakası yok. Yansımaz kaplaması ve parlaklık seviyesi ile alakalı. Bendeki LG TN 300 nit monitör eski Philips IPS 250 nit monitörden daha iyi gün ışığında.
Dostum benim monitörüm şu.

VA panel ve ghosting yok yani her VA panelde ghosting olmaz. FreeSync premium destekli ama aynı zamanda G-SYNC de destekliyor görselde de gördüğün gibi monitörden monitöre değişiyor anlıyacağın.
Her VA'da olmaz tabii. Ama yüksek bütçede çok büyük çoğunlukla IPS tercih edileceğinden pek bir anlamı yok.
Arakadaş 2060 kullabiliyor james donkey 144hz va panelle çok akici oynuyor freesync destekli galiba panel farkı. Ben ss ips ile o akiciliği yakalarim die dusunuyorum
Siz Freesync'i ne sanıyorsunuz bilmiyorum ama akıcılıkla alakası yok. Görüntü yırtılmasını engelliyor. Ayrıca James Donkey'in monitörleri alınmaz.

SS IPS tercih edin.

TN hala en hızlısı. Belki TN kadar hızlı IPS'ler vardır ama 2x fiyat ödemeye hazır olun. Monitörde hız denince sadece tepki süresi anlaşılmış ama kimse giriş gecikmesinden bahsetmemiş. Onu da geçtim 1ms GtG yazan her monitörün tepki süresinin aynı olduğunu mu sanıyorsunuz?

Philips 242V8A 75Hz, 4ms GtG, IPS monitörden LG 24GN53A-B 1ms GtG, 144Hz, TN'ye geçtim. Hem giriş gecikmesi hem tepki süresi açısından bayağı hızlı bir monitör denebilir. Philips'e göre çok fark yarattı. Tabii ki 144Hz olması bunda büyük bir etken. Oyunlarda cidden akıyor.

Görüntü kalitesi konusunda başta bayağı korkmuştum. Ama renkler ve keskinlik açısından Philips ile aralarında çok az fark gördüm. TN'ler her ne kadar IPS'ler kadar yatırım görmese de yine de ilerlemişler denebilir.

Yine de TN olduğu gerçeği değişmiyor. Evet bayağı hızlı. Aldın mı oyunda hız açısından kafan rahat oluyor. Ama görüntü kalitesi açısınsan 2 büyük eksi gördüm ben:
1) Philips 1000:1 tipik IPS kontrastındaydı. LG' ise TN'ler içerisinde iyi sayılabilecek yine 1000:1 kontrasta sahip. Ama Philips IPS olmasına ve ikisi de aynı kontrasta sahip olmasına rağmen LG olan yanında grimsi kaldı. Siyahlar hala kötü.
2) En büyük eksisi bu. Hala görüntüleme açıları çok kötü. Direk karşıdan bakmadığınızda görüntü cidden kötüleşiyorlar. Hatta biraz daha büyük olsa karşıdan baktığınızda bile kenarlar renk değiştirecek.

Sonuç olarak uygun fiyata tercih edilebilir. Ya da "Bana sadece hız lazım gerisi çok da önemli değil. Ghosting şu bu uğraşmayayım." diyorsanız alınabilir. Ama aradaki hız farkı sizin için önemli değilse ve bütçeniz IPS'e yetiyorsa IPS tercih etmek çok daha mantıklı. Sadece "FPS ağırlıklı oynanıyor" diye TN alınmaz bence.

Ek: Rekabetçi oynuyorsanız Freesync açmanızı önermem. Bir miktar gecikmeyi arttırır. FPS ve HZ yüksek olmasına rağmen görüntünün yeterince hızlı olmaması frametime'ın yüksek olmasından kaynaklanır genellikle.
Söylemeyi unutmuşum: Philips 2500-2700TL'lik en giriş IPS iken LG 4000TL'lik 144Hz en giriş TN. Daha da ucuz TN'lerde bu söylediklerim geçerli olmayabilir.

Hızlı bir TN 4K civarına alınabilirken SS IPS en az 6-7k ama. Ayrıca TN'de de ghosting problemi yok.

Ama evet mümkünse bütçe yükseltip IPS almak daha mantıklı tabii. Yükselmiyorsa da illaki SS olmasına gerek yok IPS yine daha mantıklı.

Onun panel tipiyle alakası yok. Yansımaz kaplaması ve parlaklık seviyesi ile alakalı. Bendeki LG TN 300 nit monitör eski Philips IPS 250 nit monitörden daha iyi gün ışığında.

Her VA'da olmaz tabii. Ama yüksek bütçede çok büyük çoğunlukla IPS tercih edileceğinden pek bir anlamı yok.

Siz FreeSync'i ne sanıyorsunuz bilmiyorum ama akıcılıkla alakası yok. Görüntü yırtılmasını engelliyor. Ayrıca James Donkey'in monitörleri alınmaz.

SS IPS tercih edin.

Söylemeyi unutmuşum: Philips 2500-2700TL'lik en giriş IPS iken LG 4000TL'lik 144Hz en giriş TN. Daha da ucuz TN'lerde bu söylediklerim geçerli olmayabilir.

Hocam kullandığım monitörde VA panel var akıcılık yok FreeSync kullanıyorum yırtılma sorunum yok da akıcılık yok işte Gigabyte G24 F2'ye geçecegim 165 Hz tadını vermiyor Gamepower mark M20 Gigabyte'dan umutluyum daha akıcı bir oyun deneyimleyeceğimi umuyorum SS IPS ile. Degiştirme amacım da bu.

Hocam kullandığım monitörde VA panel var akıcılık yok FreeSync kullanıyorum yırtılma sorunum yok da akıcılık yok işte Gigabyte G24 F2'ye geçecegim 165 Hz tadını vermiyor Gamepower mark M20 Gigabyte'dan umutluyum daha akıcı bir oyun deneyimleyeceğimi umuyorum SS IPS ile. Degiştirme amacım da bu.
Diğer bir tercih de asus vg258QR 165 hz 0.5 ms ama tn panel.

Geri
Yukarı