VA vs IPS vs TN Panel

İbrahim18811938

Hectopat
Merhabalar. Toplayacak olduğum bilgisayarda monitör kısmında kararsız kaldım. Öncelikle oyun oynayacağım ama aynı zaman da film izleme yönünde de sıkça kullanacağım bir monitör olacak. Ancak internette VA panel mi IPS panel mi yoksa TN panel mi derken kararsız kaldım. Özellikle bir çok monitör TN panel. Ama aynı zaman da kimse de tavsiye etmiyor. 2500 TL bütçem var tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar. Toplayacak olduğum bilgisayarda monitör kısmında kararsız kaldım. Öncelikle oyun oynayacağım ama aynı zaman da film izleme yönünde de sıkça kullanacağım bir monitör olacak. Ancak internette VA panel mi IPS panel mi yoksa TN panel mi derken kararsız kaldım. Özellikle bir çok monitör TN panel. Ama aynı zaman da kimse de tavsiye etmiyor. 2500 TL bütçem var tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.
1080p Monitör alacaksan Viewsonic VX2458-C MHD alabilirsin. 1080p 144hz 1ms ve VA panele sahip bir monitör.Fiyatı 1300 TL.

En kötü VA panel alın. TN ile arasındaki renk farkı bariz belli oluyor. Üstteki isteklerinizle IPS birleşirse pahalıya patlar. Ayrıca display lag denilen olaya da göz atın. Hangi ekran kartıyla kullanacaksınız monitörü?

Ben de şu son zamanlar monitör alma fikrinden dolayı baya bir araştırma yaptım. Eğer profesyonel bir oyuncu yada oyuncu adayı değilsen TN alma ben sırf eskiden FPS oyunu oynadığım için aldım şu an pişmanım. Hem oyun Hem de Film izlemek istiyorum diyorsan VA panellere yönel TN e yakın bir performansı, IPS e yakın bir görüntü kalitesi var özellikle kontrast oranından dolayı karanlık sahnelerde harika işler çıkartıyor. IPS oyunlar için pek tavsiye edilmiyor alanlar ghosting probleminden ve yavaşlığından şikayetçi ama edit yapanların yada sadece film izleyenlerin vazgeçilmezi. Birde alıcağın monitör de adaptive sync desteği ve çalışma aralıklarına bak ben sırf bu yüzden samsung cfg73' ü almadım çünkü Nvdia kartlarda problemli ve freesync aralığı çok kötüydü (70-144hz arası) eğer bu adaptivesync olayına takılmıyorsan samsung cfg73' e bakmanı tavsiye ederim özellikle Qdot olması nedeni ile IPS' e çok yakın bir renk kalitesi var.

Öncelikle ciddi manada FPS oyunu oynamıyorsanız 144-165-240 Hz gibi yüksek değerleri önermem. Zira hem maliyet yükselecek hem de PC'niz o kadar güçlü değilse yırtılmalar vs. olacaktır.
Eğer güçlü minimum GTX 1070 ayarında bir PC'ye sahipseniz, tavsiyem bu monitör. Fiyatı 2000 TL bandında. 2K çözünürlükte gayet tatmin edici özelliklere sahip göreceli olarak kontrast 1000:1 oranında biraz az gelebilir.
Ama daha düşük ise yani oyunlarda 2K ve üzeri çözünürlükte FPS sorunu yaşatacak bir PC'ye sahipseniz o zaman da bunu tavsiye ederim. 1080P bir monitör ama 2000 TL bandında satışta IPS panel ve HDR yani kaliteli bir video film vb. gibi bir şey izleyecekseniz 1080P çözünürlükte gayet tatmin edici bir monitör olacaktır.

1080p Monitör alacaksan Viewsonic VX2458-C MHD alabilirsin. 1080p 144hz 1ms ve VA panele sahip bir monitör.Fiyatı 1300 TL.

Şu anki fiyat durumunda en iyi tercih bu olacaktır. 144hz Va panel için gayet yeterli, üzerine çıkılırsa Tolga Samet'in bahsettiği gibi görüntü gecikmesi ve gölgelenme sorunu başlar. Bu yüzden 240 hz için TN panel, 144hz için VA panel öneririm. 240hz ile 144hz farkını fazla hissetmezsin ve VA panel'in sunmuş olduğu geniş görüş açısı ve yüksek renk doğruluğu ile filmleri keyifle izlersin. Bu arada Blu'nun dediği gibi 1080p 144hz ekranların en iyisi Samsung cfg73'dür. Ancak 1 senede fiyatı 600 TL artıp, neredeyse 2000TL fiyata geldiğinden, Viewsonic VX2458-C MHD'yi tavsiye ediyorum.

Son düzenleme:
En kaliteli TN paneli olarak Viewsonic XG2401 önerebilirim. Diğer TN panellere göre renk kalitesi daha iyi ve Sync özelliği var. Nvidia veya AMD ekran kartı ile bu özelliği kullanabilirsiniz

Henüz kullanma fırsatım olmadı bir kaç güne sipariş vermeyi düşünüyorum bende. Ağırlıklı olarak fps tarzı oyunlar oynuyorum lakin tn panel istemiyorum bu va panelin de renkleri çok canlı ve güzel.

Teşekkür ederim sistemi yeni topluyorum 2070 ti ekran kartı amd ryzen 7 2700x işlemci ve 3600mhz 16 gb ram var. Açıkcası fiyat konusun da 3 bin tl ye kadar çıkabilirim fikirler için teşekkür ediyorum hepsini inceledim sayenizde

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı