Fransızca öğrenmesi kolay mı?

Boralas

Hectopat
Daha fazla  
Of evet YKS sonuçları açıklandı ve tercih zamanı geldi. Sıralamam iyi geldi sayılır. İstediğim üniversiteye girebiliyorum. Galatasaray üniversitesi'ne de neden olmasın diyorum. Fransızca öğrenmesi kolay mı? Almanca gibi artikel olayı var mı ve varsa karışık mı? Yoksa İngilizce gibi sadece "the" ile kolayca halledebiliyor muyuz? Fransızca üniversite okunur mu fikirlerinize açığım. TYT 2.100 sayısal 9.400 geldi. AYT'de çok basit hata yapmışım üzüldüm ona biraz.

Artikel var "le, la" gibi, her eşyanın cinsiyeti var ve bu bir kurala dayanmıyor; ezbere dayalı. Cümle yapısı çok karışık değil. Fiiler Almancadaki gibi kişiye göre değişebiliyor ve düzenli düzensiz olarak ikiye ayrılıyor: Düzenliler kolay öğrenilse de aradaki istisnaları hatırlamak önemli ve düzensizlerin ezberlemesi zor olduğunu söyleyebilirim.

Tabii ki istenirse öğrenilir ama dile çok büyük yatkınlığınız yoksa zorlanabilirsiniz.

Fransızcam iyi sayılmaz ama bir süre eğitimini almıştım merak ettiğiniz soru varsa sorabilirsiniz.

Artikel var "le, la" gibi, her eşyanın cinsiyeti var ve bu bir kurala dayanmıyor; ezbere dayalı. Cümle yapısı çok karışık değil. Fiiler Almancadaki gibi kişiye göre değişebiliyor ve düzenli düzensiz olarak ikiye ayrılıyor: Düzenliler kolay öğrenilse de aradaki istisnaları hatırlamak önemli ve düzensizlerin ezberlemesi zor olduğunu söyleyebilirim.

Tabii ki istenirse öğrenilir ama dile çok büyük yatkınlığınız yoksa zorlanabilirsiniz.

Fransızcam iyi sayılmaz ama bir süre eğitimini almıştım merak ettiğiniz soru varsa sorabilirsiniz.
Ben de dile pek yatkın değilim. İngilizce biliyorum ve bunun faydasını görmek istiyorum üniversitede. İlk yıl biraz yatarım hazırlık ayağına. Almanya'ya gitsem kendimi anlatacak ve karşıyı anlayacak kadar Almanca da biliyorum. Ve yeni bir dil öğrenmek beni gerçekten zorlar. Korkutan tarafı k açıkçası. Ama isimi bile önemli bir üniversite "Galatasaray Üniversitesi". Beni çeken tarafı da o. Ama işte Fransızca beni zorlar diye düşünüyorum.

Sanıldığı kadar zor değil, günde 3-4 saatlik sistemli bir çalışma ile 8-12 ay arasında B2 seviyesini bitirirsin. Gerisini de zaten zamanla geliştirmeye devam edersin. Başlarda sabırlı olup sadece etre ve avoir fiillerinin sadece present "ifadelerinin" temelini oturtmak için 2 ay kadar çalışmak lazım. Çekimlere, prenomlara ve kalıplara çok daha sonra başlamak lazım. Başlangıçta etre ve avoir ile birlikte "se" fiillerinin bazılarının kullanımlarına da bakabilirsin ama 2. aydan sonra çekimlere geçmeye başlarsın. Prenom gibi daha kalıpsal kullanım kuralları olan konuları 5. ya da 6. ayda çalışman daha iyi olur çünkü bazı şeyleri öncesinde kafanda oturtman gerekir. Daha sonradan subjonctif ve subjonctif kalıplarına geçersin. Bağlaçlara da bunun öncesinde başlayabilirsin.

Mümkünse birebir ders al, her hafta 100-150 civarı cümle yaz ki başlarda çok sığ kalıpların olacağı için sana zor gelecek fakat sonra bu iş kolaylaşacak, hatalarını düzelttir ve zamanla 3-4 satırlık en az birkaç farklı kuralın kullanıldığı cümleler ile bunu yapmaya devam et. Böylece düşündüğünü yazıya dökme kısmında hızlanacağın gibi hem temelini eksiksiz oturtursun hem de o cümleleri daha önceden kurmuş olduğun için konuşmada rahat edersin. Ayrıca fiilleri çok fazla kullanacağın için 3. grup fiil çekimleri aklında daha çok kalır.

Yalnız ne yazık ki conjugaison (çekim) için önerebileceğim başka bir şey yok. Günlük kullanım için bile 600-750 arası fiilin (başlarda 400 civarı olabilir) 60 civarı çekimini bilmek gerekiyor, 1. ve 2. grup fiillerinin mantığını kavrayıp istisnalarını öğrenmek kolay ama 3. grup fiiller için şimdiden kolaylıklar dilerim. Çok ileri düzeye kadar gitmeyeceksen plus-que-parfait, futur anterieur, passe anterieur, subjonctif plus-que, imperatif/infinitif/participe/gerondif çekimlerini öğrenmene gerek yok. Bu sayede daha az sayıda çekim öğrenmek yeterli olabilir ama B2 düzeyini geçip ilerlemek istersen bu yeterli olmaz.

Her eşyanın cinsiyeti var ve bu bir kurala dayanmıyor.
Kurallara dayanıyor ama bunlardan birinin istisnaları bol. Sonu "e" harfi ile biten kelimeler %80 civarında feminen oluyor. Sonu -tion ile biten kelimeler direkt feminen. İyi niyetli olduğundan şüphem yok ama çok hakim değilsen yardım etmek isterken yanlış yönlendirme yapabilirsin.

Son düzenleme:
2 sene önce bu durumdaydım.tek kelime Fransızca bilmediğin için az kalsın Galatasaray yerine yıldız bilgisayara gidicektim. Son gün değiştirip yazdım Galatasarayı.hazırlıkta ilk başta biraz korktum. Gitmeden önce duolingonda 5 6 saat bakmıştım. Ama sonrasında alışmaya ve çom keyif almaya başladım. Öyle dile yatkınlığım da yoktur. Birinci dönemin sonundan itibaren fr altyazılı caillou gibi çizgi filmler izlemeye başlayıp %50 oranında anlayarak devam ettim. Devam ettikçe oranım da arttı. Sonra iyice anlamaya başlayınca gerçek netflix dizilerine geçtim. Her gün dizi izleyerek gayet keyifli Fransızca öğrendim. Grammerim çok iyi değildir ama iyi konuşurum. Çok gramer bilmeden sınıfta 2. Olmuştum hazırlık sonunda. Ardından fransaya parise gidip 1 ay garsonluk yaptım ki hu benim için altın değerinde oldu çünkü inanılmaz bir dil pratiği oldu. Sonrasında da geldim ve hiç sıkıntı yaşamadım. Bölümlerde tüm dersler fr anlatılmıyor zaten hele sayısal kısımlarda sene ilerledikçe Fransızca çok hafifliyor. Sorun olursa bekliyorum. Ayrıca korkma cinsiyet meselesinden. Kimse fransada masculen olan isme femimen dedin diye seni dövmüyor azıcık kulak tırmalar o kadar.

2 Sene önce bu durumdaydım. Tek kelime Fransızca bilmediğin için az kalsın Galatasaray yerine yıldız bilgisayara gidicektim. Son gün değiştirip yazdım Galatasaray'ı. Hazırlıkta ilk başta biraz korktum. Gitmeden önce duolingonda 5 6 saat bakmıştım. Ama sonrasında alışmaya ve çom keyif almaya başladım. Öyle dile yatkınlığım da yoktur. Birinci dönemin sonundan itibaren FR altyazılı caillou gibi çizgi filmler izlemeye başlayıp %50 oranında anlayarak devam ettim. Devam ettikçe oranım da arttı. Sonra iyice anlamaya başlayınca gerçek Netflix dizilerine geçtim. Her gün dizi izleyerek gayet keyifli Fransızca öğrendim. Grammerim çok iyi değildir ama iyi konuşurum. Çok gramer bilmeden sınıfta 2. Olmuştum hazırlık sonunda. Ardından Fransa'ya parise gidip 1 ay garsonluk yaptım ki hu benim için altın değerinde oldu çünkü inanılmaz bir dil pratiği oldu. Sonrasında da geldim ve hiç sıkıntı yaşamadım. Bölümlerde tüm dersler FR anlatılmıyor zaten hele sayısal kısımlarda sene ilerledikçe Fransızca çok hafifliyor. Sorun olursa bekliyorum. Ayrıca korkma cinsiyet meselesinden. Kimse Fransa'da masculen olan isme femimen dedin diye seni dövmüyor azıcık kulak tırmalar o kadar.

Fransızca yazılı sınavlarda gramer çok önemli oluyor mu? Hatta direk Fransızca sınav oluyor mu?

Dil öğrenmeye çok meraklı biri olarak söylüyorum ; zor. Bir ara 4-5 dil öğrenme planım vardı fakat İngilizce global bir dil olduğu için başka bir dil öğrenmenin zaman kaybı olduğuna karar verdim (bana göre). Sadece İngilizce ile tüm ülkelerde iletişim kurabiliyorken neden diğer dilleri öğrenerek zamanımı harcayayım ki? Genel kültür ve CV'nizi genişletmek için derseniz başka tabi.

Dil öğrenmeye çok meraklı biri olarak söylüyorum ; zor. Bir ara 4-5 dil öğrenme planım vardı fakat İngilizce global bir dil olduğu için başka bir dil öğrenmenin zaman kaybı olduğuna karar verdim (bana göre). Sadece İngilizce ile tüm ülkelerde iletişim kurabiliyorken neden diğer dilleri öğrenerek zamanımı harcayayım ki? Genel kültür ve CV'nizi genişletmek için derseniz başka tabi.
Yok CV gibi bir derdim yok. Üniversite tercihi için sordum Galatasaray Üniversitesi Fransızca eğitim verdiği için. İngilizce tam anlamıyla biliyorum. Almancada da iletişim kuracak düzeyde konuşabiliyorum. İstediğim ek dil değil. Yalnızca eğitim dili Fransızca diye konuyu açtım.

Fransızca yazılı sınavlarda gramer çok önemli oluyor mu? Hatta direk Fransızca sınav oluyor mu?
Hazırlığı soruyorsan gramer önemli. Yani şöyle ki 3 vize 1 finale giriliyor. Her sınavda konuşma dinleme okuma yazma kısımları var 4 ayrı oturum. Dinlemede zaten çok gerekmiyor. Okumada cevapları yazarken gerekiyor biraz. Yazmada çok önemli. Konuşurken de ilk baktıkları şey gramer değil istediğini anlatabilmen. Temel bir gramer bilip konuşma becerin yükseltmek daha önemli. Sınavlarda okuma ve dinleme 20 şer konuşma yazma 30 ar puan. 50 üstü alman gerekiyor. Temel bir gramer ile birlikte iyi konuşabilirsen her türlü alırsın. Bölüm derslerini soruyorsan ben bilgisayar mühendisliğindeyim. Kodlama sınavlarının hocaları Türk olduğundan sınavları genelde Türkçe oluyor. Temel bilim hocaları yani mat fizik kimya gibi olanlar Fransız. Sınavları da Fransızca oluyor ama gramere takan hiç görmedim. Belki de sayısal sınav olduğu içindir

Yeni konular

Geri
Yukarı