Gainward RTX 3060 vs PNY RTX 3060

@eyupayilmaz Yukarıda topladığım sistemi al işte. 17-18K falan tutuyor. 6700 XT, 3060 Ti'dan bile güçlü bir kart. Forumda kaç kez yazdım hatırlamıyorum ama 6000 serisinde driver sorunları büyük ölçüde çözüldü. Sistem yamuk olmadığı sürece driver hatası almazsın. Tamam, 500 ve 5000 serisinde evet sorunlar vardı. Yiğidi öldür hakkını yeme. 6000 serisinde bu sorunlar rafa kalktı. Baktın sıkıntı yaşadın tüm durumları deneriz. Beni etiketlersin veya diğer bilgili üyelerde yardımcı olur. Baktık tüm durumları denedik ve hala hata almaya devam ediyorsun kartı iade edersin. İade etme diye kafana silah dayayan yok. Ayrıca attığın sistemler fiyatına değmez. Yukarıda 12400F + 6700 XT'li sistem toplamışım. Onu al.
Eki Görüntüle 1425649
RX 500 serisinde de o dönem ucuza satılan MSI Armor(Şöyle söyleyeyim, benim Gigabyte 1300, Armorlar 1000 TL idi, hatta 1100'e RX 580 vardı) gibi kartlarda çok sıkıntı çıktı WattMan'da. Fabrika çıkışlı olan OC modellerde hep bir sorun var. Ben en son ne zaman WattMan aldım hatırlamıyorum, ki ekstrem bir OC ile kullanıyorum kartı. Her konuda "problem yok" demekten dilimde tüy bitti.

RX 500 serisinde de o dönem ucuza satılan MSI Armor gibi kartlarda çok sıkıntı çıktı WattMan'da. Fabrika çıkışlı olan OC modellerde hep bir sorun var. Ben en son ne zaman WattMan aldım hatırlamıyorum, ki ekstrem bir OC ile kullanıyorum kartı. Her konuda "problem yok" demekten dilimde tüy bitti.
Aynen öyle, senin kart sağlam mesela. Senin karta baya OC yapmıştın, hatırlıyorum. 500 ve 5000 serisinde sorun yaşayan kişi sayısı 6000 serisinden epey fazla. 500 ve 5000 serisinde de cillop gibi kullanan var. Bende de 4-5 aydır 6600 XT var. İlk aldığımdan beri tüm driverları kurdum ve denedim. Hiç hata almadım. 6000 serisinde sistemde yamukluk yoksa hata almazsın kolay kolay. WattMan kartın stabil çalışmasını engelleyecek her durumda uyarı olarak düşen bir bildirim olduğundan dolayı herkes de bir korku var. WattMan sadece karta bağlı değil ki. Bozuk RAM'ler bile WattMan'a sebebiyet verebiliyor. NVIDIA'da WattMan vb. bir hata bildirimi çıkartsaydı şuan AMD'nin WattMan bildiriminden bu kadar bahsediyor olmazdık. AMD'ye şu yönde kızıyorum. Mesela mavi ekran yediğin vakit Windows'ta minidump dosyası düşüyor. Hatayı tespit edip çözebiliyorsun. WattMan'da da bu tarz bir şey olsa kafamız rahat olur, o yöne odaklanırız. Adam WattMan yediği vakit ne yapacağımızı şaşırıyoruz. Binbir türlü sebep var çünkü.

Param maksimum bu kadar. Anca bu iki sistemden birini alabiliyorum ve RX 6600 almak istemiyorum çünkü daha önceden RX 570 kullandım ve çok pişman oldum. Şu an RX 570 çöp oldu, öyle duruyor.

RX serisi ekran kartı almaktan korkuyorum. Pek bütçem yok, eğer kartta bir sorun olursa tekrardan farklı bir şey alamam. Tek atımlık kurşunum var.

----

Arkadaşlar bütçem maksimum 17 bin. Üstüne çok çıkamam. Hazır bir sistem alacağım ve bozulursa tekrar toparlayamam.

Bu iki sistem arasında kaldım. Şimdi 6600 daha ucuza alabiliyorum ama 6600 almaktan çekiniyorum. Daha önceden de AMD kullandığım ve kartım çöp olduğu için endişe duyuyorum. Herkesin 6600ü sıkıntılı olmayabilir ama aldığım sıkıntılı olursa benim için kötü olur.

Bende RX 480'den sonra 6600XT ve 6700XT kullandım. 4 ayda 1-2 kere 6600XT ile WattMan aldım oda bilgisayar açıldığında sadece bildirim verdi yani bir işimi engellemedi. 6700XT de ise daha hiç WattMan yemedim. Eski kartlara göre bu seride bu hata neredeyse hiç yok diyebilirim. RX 480 serisinde sık sık alıyordum bu hatayı.

@Liquido
Senin 6700 XT'yi kaç paraya almıştın sen? Hayırlı olsun bu arada. Red Devil güzel karttır. 🥴
Teşekkürler. Geçen ay 7500tl ye satan birisini gördüm. Kart gayet temiz ve az kullanılmıştı. Yurtdışı olduğu için garantisi yoktu ama fiyatına değeceğini düşündüm ve pişman da etmedi şuana kadar.

@Liquido
Tekrardan hayırlı olsun. 7500TL güzel fiyat. Yurtdışı olduğu için garanti konusu sıkıntı yaratabilir lakin kart temiz olduğu sürece dert edilebilecek bir kriter değil.

@eyupayilmaz Yukarıda topladığım sistemi al işte. 17-18K falan tutuyor. 6700 XT, 3060 Ti'dan bile güçlü bir kart. Forumda kaç kez yazdım hatırlamıyorum ama 6000 serisinde driver sorunları büyük ölçüde çözüldü. Sistem yamuk olmadığı sürece driver hatası almazsın. Tamam, 500 ve 5000 serisinde evet sorunlar vardı. Yiğidi öldür hakkını yeme. 6000 serisinde bu sorunlar rafa kalktı. Baktın sıkıntı yaşadın tüm durumları deneriz. Beni etiketlersin veya diğer bilgili üyelerde yardımcı olur. Baktık tüm durumları denedik ve hala hata almaya devam ediyorsun kartı iade edersin. İade etme diye kafana silah dayayan yok. Ayrıca attığın sistemler fiyatına değmez. Yukarıda 12400F + 6700 XT'li sistem toplamışım. Onu al.
Eki Görüntüle 1425649
Clutch | Intel i5 11400F | 16 GB DDR4 | Radeon RX 6700 XT 12 GB | 480 GB SSD Oyuncu Bilgisayarı - incehesap.com hepsini tek tek alamam zaten çoğu farklı sitede bende şimdi bu sistemi buldum m2 ekledim kasayı değiştirdim 1.5 ay sonra falan sistemi alıcam o zamana kadar bakalım bi indirim gelirse iyi olurda heralde gelmez

Sistemdeki kasa kötü değil, bütçe bu civardaysa M2 yapıp alabilirsiniz.
6700 xt nin i5 11400 le testlerine baktım şimdi 6700 xt fazla fps verse de ekran kartı kullanım oranı arada 70% lere düşüyo ve 3060 a göre işlemci kullanım oranı da daha fazla , 3060 40% kullanıyosa 6700xt 70% kullanıyo . Bi de rtx serisinde dlss ve rtx var ne alıcağım konusunda kafam hala karışık

6700 xt nin i5 11400 le testlerine baktım şimdi 6700 xt fazla fps verse de ekran kartı kullanım oranı arada 70% lere düşüyo ve 3060 a göre işlemci kullanım oranı da daha fazla , 3060 40% kullanıyosa 6700xt 70% kullanıyo . Bi de rtx serisinde dlss ve rtx var ne alıcağım konusunda kafam hala karışık
Daha fazla işlemci kullanmasının sebebi, 3060'dan çok daha iyi bir kart olması. Ancak 11400F sorun çıkarmaması gerekiyor 2K'da. Baktığınız oyunlar işlemci bazlı oyunlar olabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mesela şurada 1080P'de bile %99 kullanım var. Zaten işlemcide zorlanma olsaydı eğer işlemci kullanım oranları bir hayli yüksek olurdu. Dediğimiz gibi 3060 6700 XT ile denk kartlar değiller. 6600 XT, yeri geliyor 6600 ile denk performanslar sergiliyor oyunlarda.

Geri
Yukarı