Gece Gözleri Kapatıp Uyumaya Çalıştığımda Gördüklerim

furkanyasar

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar hikayem biraz eskiye dayanıyor ama benim bile hala çözemediğim şeyler var..

Şöyle başlamak istiyorum, bundan 4 sene önce antideprasan hapları kullanmaya başladım. Yaklaşık bir yıl boyunca yorgunluk ve aşırı uyku haricinde bir yan etki göremedim. Gelelim ilaçları bıraktıktan sonraki olanlara. İlk zamanlar yattığımda gözlerimi kapattığımda ve biraz konstantre sağladığımda aklımdan geçirdiğim şeyleri, en kötü ise geçirdiğime en yakın şeyleri görüyordum. Gözümde canlanan görüntüler anlık en fazla 7-8 saniye diyebilirim. Eğer bazen zorlarsam konstanrasyonu 20-25 saniyeye kadar cıkabiliyordum. Biraz bulanık ve ara ara kısılan görüntüler. Yaklaşık 1 yıl boyunca bu şekil gitti. Daha sonrasında ise hiçbir şey görmüyordum 1 yıl kadar. Ardından tekrar aynı şey ortaya çıktı diyebilirim, yalnız daha farklı şekillerde. Gözlerimi kapattığımda uyumaya çalıştığımda bazen hiçbir şekilde anlam veremediğim garip şeyler görüyorum. Örnek verecek olursak biraz saçma olacak ama anlatmaya çalışayım. Deniz görüyorum hareket halinde olan su, simsiyah yüzlü bir insan, elinde bir bıçak devamlı hareket halinde, akvaryum içinde balıklar.. Bunlar gördüklerimden sadece birkaç tanesi. Bu zaman kadar gelmeli gitmeli bazen oluyor bazen olmuyor bu şekilde geldim. Yakın zaman içinde ise şunu farkettim. Aşırı yorgun uykusuz olduğum zamanlar daha fazla olduğunu. Göz kapaklarımı cok bastırdığım zaman görüntü tamamen kayboluyor, normal kapalı halinde ise tekrar gözümde bir şeyler canlanıyor. Bazen can sıkıcı olabiliyor, ama nereye kadar böyle gidecek bilmiyorum hayırlısı :)

Yorumlarınızı, düşüncelerinizi, sorularınızı ve varsa bu tarz şeyler yaşayan arkadaşlar , sizdeyim :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bunun benzerini ben de yaşıyorum, geçenlerde Android programlamaya başlamıştım, uykum geldi ve gece 12'de uyudum. Fakat gözümü kapatır kapatmaz importlar,butonlar,text viewlar görüyordum. Bu şekilde süren bir uykudan sabah 3'de uyandım ve tekrar PC'min başına geçip sabahın ilk ışıklarına kadar kod yazdım.
Depresyon sorununuz varmış, benim de psikolojik sorunlarım az değil. Sık sık sinirlenmeler, orayı burayı kırıp dökmelerim, kendimi "hiç" olarak görmem vs... Sizce hocam bu yarı rüya yarı gerçek şeylerin ruh sağlığıyla da ilgisi var mı?

Hocam bunun benzerini ben de yaşıyorum, geçenlerde Android programlamaya başlamıştım, uykum geldi ve gece 12'de uyudum. Fakat gözümü kapatır kapatmaz importlar,butonlar,text viewlar görüyordum. Bu şekilde süren bir uykudan sabah 3'de uyandım ve tekrar PC'min başına geçip sabahın ilk ışıklarına kadar kod yazdım.
Depresyon sorununuz varmış, benim de psikolojik sorunlarım az değil. Sık sık sinirlenmeler, orayı burayı kırıp dökmelerim, kendimi "hiç" olarak görmem vs... Sizce hocam bu yarı rüya yarı gerçek şeylerin ruh sağlığıyla da ilgisi var mı?
Öncelikle özür dilerim yasak vardı bugün kalktı. Hocam konuya dönecek olursak, stres, sinir, içine kapanıklılık vs. durumlar yaşıyorum. Ruh sağlığı hakkında bir bilgim yok ama durum biraz can sıkıcı.

Öncelikle özür dilerim yasak vardı bugün kalktı.Hocam konuya dönecek olursak, stres, sinir , içine kapanıklılık vs. durumlar yaşıyorum.Ruh sağlığı hakkında bi bilgim yok ama durum biraz can sıkıcı.
Ben de sizin yaşadıklarınızın farklı bir versiyonunu yaşıyorum. Mesela uyku saatimin dışına çıkacak kadar bir aktivite yapıyorsam rüyamdada o tarz şeyler görüyorum. Örneğin 12'ye kadar ders çalıştığımda rüyamda da bir sürü geometrik cisimler, rakamlar, formüller vs... Ya da Crysis 2 oynuyorum mesela, bıraktığım bölüm ile ilgili bir sürü şeyler rüyamda oluyor. Hepsinin de ortak bir yanı var: çok saçma şeyler...:)
Bir gün de anlamlı bir şeyler görmedim gitti.

Ben de sizin yaşadıklarınızın farklı bir versiyonunu yaşıyorum. Mesela uyku saatimin dışına çıkacak kadar bir aktivite yapıyorsam rüyamdada o tarz şeyler görüyorum. Örneğin 12'ye kadar ders çalıştığımda rüyamda da bir sürü geometrik cisimler, rakamlar, formüller vs... Ya da Crysis 2 oynuyorum mesela, bıraktığım bölüm ile ilgili bir sürü şeyler rüyamda oluyor. Hepsinin de ortak bir yanı var: çok saçma şeyler...:)
Bir gün de anlamlı bir şeyler görmedim gitti.
Hocam bu da farklı bir yaşanmış bir durum. Kafa yorduğumuz şeye göre değişiyor sanırsam. Sendeki fark rüyada, ben ise henüz uyumadan.

Hocam bu da farklı bir yaşanmış bir durum. Kafa yorduğumuz şeye göre değişiyor sanırsam. Sendeki fark rüyada, ben ise henüz uyumadan.
Aynen. Allah yardımcımız olsun, ne yapalım... Her insanda illa ki bir farklılık, bir zorluk vardır.

Merhaba kardeşim ben de buna benzer şeyler görüyordum birkaç ay öncesine kadar. Namaz kılarken, uyurken, gözlerimi kaparken, hep yani. Mesela çam ağaçlı bir yolda bir kamyonetin taşıma tarafında kavanozda uçan siyah bir yüzük, en aklımda kalan bu. Soruna çözümüm bence sadece insanlarla biraz vakit geçir eğlen, olmazsa yakınlarınla falan konuş yani. :D Benim geçti kolay oldu, Allah yardımcın olsun.

Merhaba kardeşim ben de buna benzer şeyler görüyordum birkaç ay öncesine kadar. Namaz kılarken, uyurken, gözlerimi kaparken, hep yani. Mesela çam ağaçlı bir yolda bir kamyonetin taşıma tarafında kavanozda uçan siyah bir yüzük, en aklımda kalan bu. Soruna çözümüm bence sadece insanlarla biraz vakit geçir eğlen, olmazsa yakınlarınla falan konuş yani. :D Benim geçti kolay oldu, Allah yardımcın olsun.
Kardeşimizin tavsiyeleri çok doğru. Artı olarak da düzenli çalışıp uyku saatinize çok önem verin.

@bybozkurt siz mühendislik ile mi uğraşıyorsunuz?

Yeni konular

Geri
Yukarı