Genç kitlenin nazi sempatizanlığı

Felsefe dedikleriniz her zaman gerçekti. Sadece isim değiştirdi. Amerika'nın seni yok etmesiyle sömürmesi arasında bir fark yok.
"Öldürmezsen öldürülürsün" modern dünyada bir geçerliliği var mı sence? Savaş başlatmanın artık hiç bir kârı yok. Amerika Türkiyeyi sömürüyor. Ne yapalım? "Öldürmezsen öldürülürsün" gibi bir düşünceyle adamlara savaş mı açalım? Ne yapabilirsin ki?

Genelde porçay, Yusuf kayaalp, hugola izlerler. Hitler'in soykırım konusunda haklı olduğunu ve desteklediklerini söylerler. Keşke kendileri o zamanda bir yahudi olsaydı da yine böyle konuşabilirler miydi? Nefret ediyorum bu kitleden. Tek bildikleri erwin rommel. Benim fikrimce alman olmadıkça Hitler'i desteklemek boş. Hitler almanlar hariç diğer milletleri alt sınıf görüyordu.

En sinir olduğum şey hitler kış yüzünden kaybetti demeleri... Ahh ahh bunlara laf anlatamazsın ki. "napim" der geçer. Bu forumda yüzlerce böyle insan var.

Katılıyorum. Katliamı ve katili savunuyorlar bana göre seven kişiyi de mantıklı bulmuyorum. Genelde sanki ondan saklanan bir şeyler varmış da naziler iyilik meleği onlara göre galiba.

"Öldürmezsen öldürülürsün" modern dünyada bir geçerliliği var mı sence? Savaş başlatmanın artık hiç bir kârı yok. Amerika Türkiyeyi sömürüyor. Ne yapalım? "Öldürmezsen öldürülürsün" gibi bir düşünceyle adamlara savaş mı açalım? Ne yapabilirsin ki?
Var. Sadece adı değiştirerek her yerde var olmasını sağlıyor. Savaş açmıyor belki ama ambargo koyuyor. Aynı şey, sadece isimleri farklı.

Bence adamın dibidir! Şaka bir yana hitler deyince insanlar hemen kızıyor sinirleniyor vs vs. oysa bizim gibi savaşa katılmamış devletlere çok büyük dolaylı yoldan iyilikleri var. Dünyadaki dengeyi tam olarak bozan bir devlet. İngiltere ve Fransa bütün dünyayı sömürürken her ne kadar kendi sömürme amacı ile de olsa buna karşı çıkıyor ve bu yüzden İngiltere ve Fransa sömürgelerini durdurmak zorunda kalıyor. İşin diğer boyutlarıysa insanlar savaşın ne kadar kötü bir şey olduğunu öğreniyor ve Amerika'nın o kadar da iyi bir devlet olmadığını net bir şekilde gözler önüne seriyor.

Eğer bir yahudi olsaydınız veya Türkiye Balkanlar'da bir ülke olsaydı belki de bu durumu en hafif haliyle konuşan biz ağzımızı açamayacaktık sayısız insan katliamı ve sayısız savaş suçu çocuklar ve bebekler üzerinde işlenmiş mide bulandırıcı deneyler hepsi bir yana Avrupa'nın alman yaşam alanı olması fikri bu çirkinliği savunabilen insanları anlamıyorum.

Eğer bir yahudi olsaydınız veya Türkiye Balkanlar'da bir ülke olsaydı belki de bu durumu en hafif haliyle konuşan biz ağzımızı açamayacaktık. Sayısız insan katliamı, sayısız savaş suçu çocuklar ve bebekler üzerinde işlenmiş mide bulandırıcı deneyler hepsi bir yana Avrupa'nın Alman yaşam alanı olması fikri bu çirkinliği savunabilen insanları anlamıyorum.
Herkes birilerini bir şekilde kullanıyor. Bu her zaman oldu ve her zaman olacak. Belki başka şekilde olacak ama bir şekilde olacak.

Hitler zekası bakımından örnek alınacak biri. Ama savaşta yaptığı ahlak suçları asla kabul edilemez. Resmine koyanlara da bir şey deme hakkımız yok. Görmezden gelin gitsin.

Var. Sadece adı değiştirerek her yerde var olmasını sağlıyor. Savaş açmıyor belki ama ambargo koyuyor. Aynı şey, sadece isimleri farklı.
Sence Türkiyenin son zamanlarda attığı agresif adımlar işine yaradı mı? "Yaptırım" ABD'nin yaptırımları S-400 olaylarından sonra başlamadı mı? Türkiye daha barışcıl olsaydı, S-400, Rusya'ya yanaşma işlerine girmese sence bunlar olur muydu? Dediğim gibi. Türkiye gibi devletlerin "Öldürmezsen öldürülürsün" gibi bir düşünce izlemesi yanlış olurdu. Nede olsa dışa bağımlısın, yerli sanayin, düzgün bir hukuk sistemin yok. Kendi halkını daha da kutuplaştıran bir devlet var, kendi ülkesinde huzuru, barışı sağlayamamış. Bu devletin, Amerika gibi, ticaretinin yüzde 50 den fazlasını kontrol eden ülkelere karşı bu denli "kararlı" adımlar atması sencede yanlış değil mi? Önce kendi yurdunda barışı sağlamalısın, her şeyden önce.

16 yaşımda Kavgam kitabını okuduğum için ben de biraz sempati besliyorum bu adama. Eğer sadece yüzey bilginiz varsa, yahudi yaktı niye seviyorlar falan diye bence siz biraz araştırma yapın. Mesela şu anda suriyeliler ülkemize dükkanlar açıyor kendi partilerini kurup Türk milletini ayak altına almaya başlasalar ve bu arada da dinleri müslüman değil de hristiyan olsun. Ülkenin başına geçen veya başındaki bir isim bu insanları ülkeden def etse o insandan da nefret eder misiniz? Tamam onca yahudi katledilmiş öyle ya da böyle fakat akılsız başın cezasını ayaklar çeker. Anlaşmalar sağlanmaya başlanmış her seferinde Polonya'da ki ve diğer ülkelerdeki yahudiler baş kaldırmaya çalışınca o da savaş ilan etmiş. Buraya kadar pek bir sorun yok.

Konudaki düşüncem bundan size ne olması be? 2001'li bir çocuk-adam çıkıp kendisini zerre ilgilendirmeyen konularda laf söylemeye hakkı olduğunu sanıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı