Gençler, kendinize gelin!

@SideWinder
Zamanında bunun gibi yazılar yazdığım için konuların altına, linç atan çok oldu hocam. Umursamadım, gerçekleri söylemeye de devam ediyorum, edeceğim.

Böyle hayat yürümez. Böyle başarılı olamazsın. Böyle mutlu olamazsın. Ama dinleyen yok.

@Xevanior
Eğitim sisteminin kötü olması hayatında başarılı olabileceğini değiştirmiyor.

@efedesu
Amaç motivasyon değil, aşırı pozitif falan da değil. Gençlerin saçma düşüncelere kapılmamasını gerektiğini söylüyorum.
Herkes asgari ücretten işe başlar. Bunda bir sorun yok. Sorun gençliğinde negatif olan adam hayatı boyunca asgari ücrette çalışır, nedenini başkalarına atar. Pozitif olan adam böyle mi olur?

Çalışın, gelecek planlayın, peh! söylemesi ne basit!
Çalıştın öğretmen oldun, atanamazsın.
Doktor oldun, 10 bin Tl maaş ile hayalinde olan arabayı almak için 30 ay yeme içme.
Özelde işe girmeye çalış, torpilin yoksa kimse yüzüne bakmaz.
Futbolcu olmak istersin, altyapıya değer veren yok.
Şarkıcı olacağım dersin, Aleyna ve Alper gibi şaklabanlık yapma kimse suratına bakmaz.
Asgari ücrete iş bulup, köpek gibi çalış. Sonra git PS5 için bir şey almadan 3 ay para biriktir.

@Hirok ölelim o zaman direkt, niye yaşıyoruz?

Bu durumlar bir anda değişebilecek şeyler değiller. İsyan etmeyin demiyoruz, isyan edin ama "Abi, ne yapsam olmayacak o yüzden hiçbir şey yapmıyorum." demeyin.

Durum vahim ama ağlamak bir çare oluşturmuyor. Elinizden geleni yapın, olmazsa da "Abi, elimizden geleni yaptık. Olmadı ne yapalım." dersiniz.

Artik boyle motivasyon konulari acanlara deli gozuyle bakmayan var mi? Asiri pozitif enerji bir yerden sonra bayiyor artik, Instagram ve YouTube influencerlarinin zenginlik icinde yuzup bize salak sacma motivasyon videolari cekmelerinden biktim harbiden. Bilmiyorlar ki evde tek maas ile gecinmenin artik imkansiz oldugunu, bilmiyolar ki insanlar dolar yuzunden hobilerini yapamayip mutsuz olduklarini. Saniyorlar ki biz paramiz yok, sevgilimiz yok diye uzgunuz fakat bilmiyorlar ki haberlerde cikan intihar, cinayet olaylari bile bizi hayattan sogutmaya yetiyor.

Videoda yanlış dediği bir yer yok bana göre. Mesut Çevik'in dediğiniz konular hakkında da çektiği videolar var.

Amaç motivasyon değil. Amaç kendini tüketmemek.

Lafla peynir gemisi yürümez diye boşuna söylememişler. Ülkemizde durum başka ülkelere nazaran daha vahim olabilir ama insan istedikten sonra kendi hayat kalitesini gayet te arttırabilir. Ben çok fazla efor sarfetmeden ve nerdeyse başlangıç seviyesindeki bilgimle sırf eğlendiğim için web tasarım, grafik tasarım ve uygulama geliştirme gibi konulardan üç beş kazanç sağlıyorsam eğer benden çok daha istekli ve azimli biri rahatlıkla geçimini sağlayabilir. Ayrıca ben bunu tam zamanlı bir işte çalışırken yapıyorum. Gençliğinizdeki enerjiyi iyi kullanın, sonra çok üzülürsünüz. Otuzlu yaşlarına gelmiş birinin tavsiyesi olarak görebilirsiniz bunu.

Ek olarak hiç bir çaba sarfetmeyip sürekli söylenenler, ömrünün sonuna kadar o psikolojide yaşamaya mahkumlar. Siz siz olun onlara kanmayın.

Hep söylemişimdir.

Bizim gençler bu kadar sosyal medyada zırlayacağına (afedersiniz ama bu tabir cuk oturdu, değiştiremem) yararlı bir şey öğrense, bir şeyler için çalışsa rahatlayacak.

Oturduğu yerden ona buna sallayacağına kendisini geliştirse yakındığı birçok şey düzene binecek aslında. Ama zora gelemez bizim gençler. İki kitap okuyup kendisini geliştireceğine Tweet atmalı, dolar doldu diye konu açmalı.

Bu video da yetmeyecek anlamaları için.

Ağlamaya devam mı? :D

Yeni konular

Geri
Yukarı