Gençlik neden bu kadar berbat?

Evet çoğu ahlaksız genç ama bunu herkese yaymayalım.
Aile terbiyesi işte. Dini değerlere saygısızlığın başka açıklaması yok.

Hocam benim de anlatmak istediğim oydu. Kötü bir kesim var. Ama konuda birçok kişi bütün gençleri kastettiğimi zannetmiş. Bütün gençlerin içinde ben de varım :D

Arkadaşlar bizim ülke ne hale geldi böyle? Gençliğin hali berbat durumda. Atalarımıza veya insanların dinine, inancına, inanmayanın seçimine hakaretler yağdırmak, askerlerimize, şehitlerimize hakaretler yağdırmak, erken yaşta havalı olacağım ayağına sigara alkole başlamak, saygısızlık. Geldiğimiz hal içler acısı. Ben de Z kuşağıyım, 2005'liyim. Belki mükemmel bir insan değilim ama ne sigara alkole elimi sürdüm, dini veya milli değerlere saygım sonsuzdur, düşmanımınkine bile. Hak eden insana olan saygım dağları aşar. Siz ne düşünüyorsunuz? Nasıl düzelir bu insanlık?

Sanki bütün suç gençlikte, yaşlılara bak sonra tartışırız, ne de olsa gençleri terbiye eden onlar değil mi?

Nedense hep kötü şeyleri merak ediyorlar. Neden güzel şeyleri merak etmiyorlar. Filan kişi eğilip kalkıyor. Alnını yere değdiriyor. Bu nedir acaba diye neden merak etmiyor. Çünkü nefsi hep kötü şeylere yönlendiriyor. Dini terbiye de olmayınca nefsinin isteklerini yapıyor.
Eğilip kalkmak neden güzel? Dini şeyler sana güzel, bir başkası için soyut bir varlığa şükür de bulunmak ve tapınmak aykırı ve itici gelebilir. Eğilip kalkmak sana güzel. Bilime ve sanata merak salan gençlerde var. Bu da güzel bir şey. Güzel şeyleri merak ediyorlar, sadece dini seyler herkese güzel değil. Dini terbiye olunca da nefsi isteklere kayanlarla dolu bir devirde yaşıyoruz.

Yok ya. Öyle mi olmuş?
Aynen öyle.
Eğilip kalkmak neden güzel? Dini şeyler sana güzel, bir başkası için soyut bir varlığa şükür de bulunmak ve tapınmak aykırı ve itici gelebilir. Eğilip kalkmak sana güzel. Bilime ve sanata merak salan gençlerde var. Bu da güzel bir şey. Güzel şeyleri merak ediyorlar, sadece dini seyler herkese güzel değil. Dini terbiye olunca da nefsi isteklere kayanlarla dolu bir devirde yaşıyoruz.
Burada meraktan bahsediyoruz. Bir iki kılar. Kafasına uymazsa bırakır. Ama nedense merak buna değil de, içkiye, kumara, kadına, kıza. Nefs işte.

Dürüst gençler yok mu. İlla ki var. Ama bence sayıları azalıyor.

Hocam benim de anlatmak istediğim oydu. Kötü bir kesim var. Ama konuda birçok kişi bütün gençleri kastettiğimi zannetmiş. Bütün gençlerin içinde ben de varım :D
Küçük bir kesim için konusmamissin yazinda. Genelleme yapmışsın. Genelleme: bir kesimin/kitlenin büyük çoğunluğu için genel bir yorumda bulunmak. Erkekler futbol sever cümlesi. Erkeklerin tümü futbol sevmez, söyleyen kişide tüm erkeklerden bahsetmemistir ancak genele hitap eden bir yorumdur. Erkeklerin büyük çoğunluğu için kullanılan bir cümledir. Genelleme yapmak yerine bir kısım gençler diye belirtirsen ve o kısmı tarif edersen, böyle tepki almazsın. Başlık gençlik diye giriyor. Bazı gençler demiyor.

Bir iki kılar. Kafasına uymazsa bırakır. Ama nedense merak buna değil de, içkiye, kumara, kadına, kıza. Nefs işte.
Bir iki kılması için önce inanması gerek. İnsanlar genelde önce inanci dener, kafasına yatarsa ibadet eder.* İbadetler inanç gerektirir.

*:Mesela bu bir genellemedir.

İsteyen sigara isteyen alkol içer sana ne?

Konuyu yanlış anlayan birisi daha. Ayrıca sana ne ayrı yazılır

Nedense hep kötü şeyleri merak ediyorlar. Neden güzel şeyleri merak etmiyorlar. Filan kişi eğilip kalkıyor. Alnını yere değdiriyor. Bu nedir acaba diye neden merak etmiyor. Çünkü nefsi hep kötü şeylere yönlendiriyor. Dini terbiye de olmayınca nefsinin isteklerini yapıyor.

İslam'da Allah bile önce insanlık sonra din demiş. Peygamber efendimizin şöyle bir sözü var;
1 günlük adalet 60 yıllık ibadetten üstündür.

Anlatmak istediğini bir güzelce anlatsan da ona göre cevap versek?

Gençliğin bir kısmının yararlı ve kendini geliştirecek şeyler yerine zararlı şeylere yönelmesi. Üstte gelmiş çocuk içen içer sana ne diyor. Bu çocuk küçük mesela belli. Kimsenin gençliğini zararlı maddelerle geçirmesini istemem. Fikir yürüttüm ama konunun başındaki dediğim kriterlere giren birkaç tane ergen konuyu farklı bir bölgesiyle anlayıp gelip boş konuşuyor.

Son düzenleme:
Birisinin; değerlerine, inançlarına, ailesine, kendisine hakaret etmek baştan aşağı derecede saçmalık ve yanlış. Bunu zaten kimse tasvip etmez. Edende de bir sorun var demektir zaten. Ama bunu tüm gençliğe endekslemek baştan aşağı şekilde yanlış. Sigara ve alkole gelince, herkes istediği hayatı yaşar. Kimin neden sigaraya veya alkole başladığını sorgulamak kimsenin haddine değil. Kendi bakış açından veya toplumun genel bakış açısından bir şeylere bakmayı bırakmalısın. İnsanların neler yaşadığını, hangi olaylardan geçtiğini kimse bilemez. Kimisi dertten içer, kimisi keyif almak için, kimiside başkaları içiyor diye içer. Yani senin dediğin gibi, gençlerin hepsi ortam için sigara veya alkol kullanmaz. Bunu sorgulamakta sana kalmaz. Sana şu an cevap verirken bile sigaramı içiyorum. Gayette keyifliyim. Bu gerici zihniyetini - sigara ve alkolden bahsediyorum- bırakmalısın. İyi forumlar.

Geri
Yukarı