Gentoo Linux nasıldır?

Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar, orta seviye bir Linux bilgim var. Gentoo Linux ilgimi çekti ve sormak istediğim sorular var.

1. Hangi paket yöneticisini kullanıyor?
2. Dağıtım ne tabanlı?
3. Kurulması zor mu?
4. Güzel mi?

Cevaplarsanız sevinirim.

Arkadaşlar, orta seviye bir Linux bilgim var. Gentoo Linux ilgimi çekti ve sormak istediğim sorular var.

1. Hangi paket yöneticisini kullanıyor?
2. Dağıtım ne tabanlı?
3. Kurulması zor mu?
4. Güzel mi?

Cevaplarsanız sevinirim.
  1. Portage denen "ask kadini" kullanıyor, kendisini çok severim.
  2. Tabanı yok, Independent.
  3. Kurulması orta ise zor, Handbook'u okumak için İngilizce gerekiyor ve kurarken sorunlar yaşayıp pes etme ihtimaliniz var. Her paket derleneceği için 1 gününüzü ayırmanız gerekiyor işlemciniz benim gibi 7200U falansa.
  4. Muhteşem, paket yöneticisi özelleştirilebilirliği ile beni benden alıyor ve optimize edilmiş oluyor paketlerimiz. Kernel da düzenleyip derliyoruz mis gibi oluyor. Şu an Intel kullandığımdan AMD özelliklerini kapadım mesela.
Örn. Arch kurabiliyorsanız büyük ihtimalle kurarsınız ama zaten size çok şey öğretecek Gentoo hata ile karşılaşırsanız. Araştırmayı bırakmayın, ve sakın araştırmadan konu açayım demeyin (!) :)

1. Portage denen "ask kadini" kullanıyor, kendisini çok severim.
  2. Tabanı yok, ındependent.
  3. Kurulması orta ise zor, Handbook'u okumak için İngilizce gerekiyor ve kurarken sorunlar yaşayıp pes etme ihtimaliniz var. Her paket derleneceği için 1 gününüzü ayırmanız gerekiyor işlemciniz benim gibi 7200U falansa.
  4. Muhteşem, paket yöneticisi özelleştirilebilirliği ile beni benden alıyor ve optimize edilmiş oluyor paketlerimiz. Kernel da düzenleyip derliyoruz mis gibi oluyor. Şu an Intel kullandığımdan AMD özelliklerini kapadım mesela.
Örneğin. Arch kurabiliyorsanız büyük ihtimalle kurarsınız ama zaten size çok şey öğretecek Gentoo hata ile karşılaşırsanız. Araştırmayı bırakmayın, ve sakın araştırmadan konu açayım demeyin (!) :)

Kurulması saf Arch'tan zor mu?

Kurulması saf Arch'tan zor mu?
Tabii ki ama çok az fark var bence derleme süreleri dışında, daha uzun sürecek bir yolculuk bekliyor sizi. Ama değecek, güzel günler göreceksiniz.

Bu arkadaşı takip ettiğiniz ve dikkatli okuduğunuz sürece sorun yaşayacağınızı sanmam.
2-3 kat daha zor. İşlemciniz kötüyse saf Arch ya da Void'e bakın bence.
Void de güzel bir seçenek.

İşlemcin iyi gibi. Ek olarak madem saf Arch kurmayı bile işkence olarak görüyorsun, son kullanıcı dağıtımlarına bak.

Hocam normalde her dağıtımı sorunsuz kullanırım ama kurmak zor ya. Neredeyse tüm Debian, Arch tabanlı sistemleri ve Fedora kullandım ilk başta Arch tabanlı zor geldi Debian'a alıştığım için sonra çok kolay çözdüm olayı. Fakat kurması çok zor bu dağıtımların. Zor bile hafif kalır hatta.

Öncelikle hiç Gentoo kullanmadığımı belirtiyim. Ama openrc init kullanan artix Linux kullandım.

Sorularınım cevabına gelecek olursak.
1) src(portage). Ayrıca systemd değil openrc init var.
2) ındepenment. Yani kendi tabanı var.
3) Arch Linux gibi text modunda kuruluyor. Yani evet zor. Linux ve terminal bilginizin olmasınını öneririm. Bu arada kurumu kolaylaştıracak scriptler vardır belki ama var mı bilmiyorum.
4) bazı kullanıcılar sytemd kullanmamasından vs. dolayı tercih ediyor. Ama kullanmadığım için hiçbir fikrim yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı