GNU/Linux masaüstü görünümleriniz

Bir kaç kişinin damarına basmışım sanırım, gerçek makinede void kullanmanın zorluğundan bahsedip bu zorluğun nedenlerinden bahsetmemeniz ilginç; "Ana makinede de deneyin zorluğu görün." "Bu arada sanal makinede denemekten çok, gerçek bir makinede dene. O zaman farkı anlarsın." , "Zorlugu cikaran şey bunlar degil Void'de, gercek makinede birkac hafta kullanmayi denerseniz anlayabilirsiniz." voidin yeterli bulmadığım dökümantasyonu, reddit ve daha nice forumlar varken acaba hangi zorluğu aşamayacağımı düşünüyorum, bu zorluğu gelin biraz daha açalım isterseniz. Gentoo'ya zor demişim fakat "zor" kelimesinden kast ettiğim kendisini anlayıp kavramanın gerektireceği zaman miktarı yani diğer bir değişle "uğraştırıcılığı" idi. "Gentoo da zor değil bu arada, aklında olsun." evet gidip 10-20 saat okursam üstüne düşersem değil. Zorun üstesinden gelmiyorsunuz uğraştırıcılığın üstesinden geliyorsunuz ve bununla elitist olmaya devam ediyorsunuz devam böyle. Systemd nin KISS felsefesine uymayıp bir sürü extra şeyle gelmesi ve bir şeyi iyi yapmak yerine birçok şeyi yapmaya çalışmasına, overengineered ve bloated olmasını problem etmiyorum. Runit ve openrc mi kullanıyorsun tamam peki neden unix felsefesine uymuyor, saygı duyarım, bloated ve çok ram yiyor, yavaş, bırak bu işleri 4gb RAM dan az pc satılmıyor artık ve başka init sistemine geçsen verse verse 50mb ram max kazancın ayrıca hayır yavaş falan değil boot speed test 3-5 saniye geride kalması yavaş olduğu anlamına gelmiyor. Ve evet kendime göre konuşuyorum ve bunda bir problem görmüyorum, iyi günler.
Burada kimse, elitist olmayı falan planlamıyor. Ha, sen öyle görüyorsan bir şey diyemem. Kendi fikirlerin. Konu burada kapansın, yazık olacak yoksa şu güzelim konuya.

Systemd hala bloat hocam.
Systemd'nin sisik olmasi, ya da masaustu ortamlarinin sisik olmasi gercekten benim kullanimimda bir sey degistirmiyor. Masaustu ortamlari dusuk sistemlerde etkiler ancak systemd'nin "kotu" olmasindan ciddi bir sekilde etkilenen birisini gormedim ben. Aslinda bu kisiden kisiye gore degisir. Ben gercekten sistem konfigurasyonu yaptim ve bircok zor(?) dagitimi deneyimledim ana makinede, bircok standalone pencere yoneticisi kullandim. Bircok problemi kendi basima cozdum. Ancak bunlar benim icin bir deneyim. Suan kullanici dostu bir dagitim kullaniyorum. Belki bunlar ne alaka diyebilirsiniz ancak "kullanici dostu" dagitimlari kucuk gormek ile her programi sisik gormek ayni kafa bence.

Şunlara bakınca Linux kullanasım geldi, Linux kurmadan ve kimliği kaptırmadan Windows'ta masaüstü özelleştirmesi yapabilir miyim?

Şunlara bakınca Linux kullanasım geldi, Linux kurmadan ve kimliği kaptırmadan Windows'ta masaüstü özelleştirmesi yapabilir miyim?
Yaparsin ancak bir Linux ortamina gore cok kisitli bir ozellestirme olur, "kimligi kaptirmadan" kisminda gizlilikten bahsediyorsan onun icin Windows Ameliorated kullanabilirsin ancak onun da telemetriyi blokladigi dogru mu o kisim supheli, kapali kaynak kodlu bir sistemde neyin seni gozledigini bilemezsin.

Yaparsin ancak bir Linux ortamina gore cok kisitli bir ozellestirme olur, "kimligi kaptirmadan" kisminda gizlilikten bahsediyorsan onun için Windows ameliorated kullanabilirsin ancak onun da telemetriyi blokladigi dogru mu o kisim supheli, kapali kaynak kodlu bir sistemde neyin seni gozledigini bilemezsin.

Bu gidişle Linux'a geçeceğim sanırım ama bilgisayarın yanında gelen orijinal lisansa kıyamıyorum 😅.
Bir de Linux sanki bilgisayardan epik seviyede anlayan kişiler içinmiş gibi hissediyorum, çok kafamı karıştırıyor nedense.
Burada ne demek istedin? Bu tür soruları yeni konu açıp sorman daha iyi olur.

Gizlilik anlamında söyledim, yakında bir konu açıp kafamdaki tüm soru işaretlerini yazacağım, yüzlerce soruya denk gelecek arkadaşlara şimdiden kolay gelsin 😄.

1621526507176.jpeg

Yeni konular

Geri
Yukarı