Sürprizbozan GTA 4'ün kötü bir oyun olması

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İyi diyen hayatında araba kullanmamıştır.
Hayatınızda GTA 4'teki gibi kaç kere araba sürdünüz? Basit, ucuz olsun diye üretilmiş aile arabalarının nasıl bir alt takıma olmasını bekliyorsunuz? 70'le giderken sola kırın bakalım (denemeyin) araba nasıl maymuna dönüyor. Spor araçlar değil bunlar, pist için üretilmiş değiller. Ayrıca oyundaki daha sportif arabalar o kadar yaylanmıyot.

İyi de GTA bir araba simülasyonu mu? İyi bir fizik isteyen gitsin BeamNG.Drive oynasın.
Araç fiziklerinin iyi olması, araç fiziklerinin gerçekçi olması demek. Siz dediniz kötü diye.
Yakışmıyor derseniz o ayrı.

Hayatınızda GTA 4'teki gibi kaç kere araba sürdünüz? Basit, ucuz olsun diye üretilmiş aile arabalarının nasıl bir alt takıma olmasını bekliyorsunuz? 70'le giderken sola kırın bakalın (denemeyin) araba nasıl maymuna dönüyor. Spor araçlar değil bunlar, pist için üretilmiş değiller. Ayrıca oyundaki daha sportif arabalar o kadar yaylanmıyot.

Sadece hızlı dönünce olmuyor ben her döndüğümde araba yatıyor bazen dönmek için duruyordum resmen.

O araç sürüşü gerçekçi değil. Ayrıca GTA serisinin ana odağı eğlencedir gerçekçilik değil.
Gerçekçi. 2. cümleye katılsamda keyif verdi bana.

Sadece hızlı dönünce olmuyor ben her döndüğümde araba yatıyor bazen dönmek için duruyordum resmen.
Çünkü klavyeden oynadığınız için full dip gaz + full direksiyon kırıyor Niko. Analogla oynadığımda bana inanılmaz keyif vermişti.

Ben dedim ki, GTA serisine bu kadar fazla gerçekçilik yakışmıyor. İlla sizin gibi gerçekçi fizikler isteyen birileri varsa BeamNG.Drive oynasın dedim.
Tamam, bir şey demiyorum ben ona. Ama bu, oyunun fiziklerini kötü yapmıyor.
Şuna katılıyorum, "GTA 4'ün fizikleri, bir GTA için gereksiz iyi".

Tamam, bir şey demiyorum ben ona. Ama bu, oyunun fiziklerini kötü yapmıyor.
Şuna katılıyorum, "GTA 4'ün fizikleri, bir GTA için gereksiz iyi".

İlk mesajlarım da dedim ki "GTA 4'ün fizikleri kötü". Neden? Çünkü
Sizin dediğiniz kadar "gerçekçi" değil. Motorla giderken bir arabaya çarpıyorsunuz, karakter 40 takla atıyor. Yere çarpıyor, 15 metre havaya savruluyor sonra tekrar yere çarpıyor falan filan. Bu mu gerçekçilik? Benim "Bir GTA oyununa bu kadar fazla gerçekçilik yakışmıyor." derken ki bahsettiğim gerçekçilik, GTA 5'in fiziklerine nazaran olan gerçekçilik. Yoksa ben GTA 4'ün fizikleri gerçekçi demiyorum, aksine bence abartılı. Umarım demek istediğimi anlamışsınızdır.

İlk mesajlarım da dedim ki "GTA 4'ün fizikleri kötü". Neden? Çünkü
Sizin dediğiniz kadar "gerçekçi" değil. Motorla giderken bir arabaya çarpıyorsunuz, karakter 40 takla atıyor. Yere çarpıyor, 15 metre havaya savruluyor sonra tekrar yere çarpıyor falan filan. Bu mu gerçekçilik? Benim "Bir GTA oyununa bu kadar fazla gerçekçilik yakışmıyor." derken ki bahsettiğim gerçekçilik, GTA 5'in fiziklerine nazaran olan gerçekçilik. Yoksa ben GTA 4'ün fizikleri gerçekçi demiyorum, aksine bence abartılı. Umarım demek istediğimi anlamışsınızdır.
Ragdoll biraz abartı, evet. Ama araç fizikleri hârika.

Ragdoll biraz abartı, evet. Ama araç fizikleri hârika.

Evet, ragdoll gereksiz abartılı. Bende zaten ragdoll hakkında konuşuyorum. Araç fiziklerine gelirsek, gerçekçiliğine lafım yok. Ancak dediğim gibi özellikle bir GTA oyununa bence yakışmıyor. Özellikle de GTA 5 gibi nispeten daha hızlı akan bir GTA oyununa getirselerdi hiç yakışmazdı.

Bu oyunun hikayesi diğer GTA oyunları gibi absürt, uçmalı, kaçmalı değil. Aksine çok gerçekçi bir intikam hikayesine sahip. Diğer GTA'lar geniş bir oynanış sunarken bu oyun ağırlık olarak hikayeye önem vermiş. (Bunun sebebini altta belirttim, teknik kısımlarda ellerinden bu geliyordu..) Oyunun zaten koyu soluk bir atmosfere sahip olması bu acı hikayeden kaynaklı. Evet bende katılıyorum bazı görevler belki biraz gereksiz, uzun gibi görünebilir ama rastgele insanlarla tanışma görevleri bile Niko'nun neler hissettiğini görebiliyorsun ve bu karakteri daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor.
Diğer GTA'lar gibi abartılı, aksiyonlu şeyler arıyorsanız zaten ek paketler bunu bi nebze sağlıyor. Özellikle TBoGT bu konuda en iyisi.

Teknik kısmına gelirsek öncelikle şunu belirtmekte fayda var RAGE motoru ilk bu oyunla ortaya çıktı ve ilk denemeler bu oyun üzerinden gerçekleşti. HD evrenin ortaya çıkışı da bu oyunla oldu. Motor yeni olduğu için açık dünyaya istedikleri her şeyi ekleyemediler bunu zaten V ile yaptılar. V'in zaten günümüzde çok sevilme sebebi işte IV'de yapamadıklarını V'de RAGE motoruna açık dünyayı, etkinlikleri, yan minigame etkileşimleri vs. çok iyi yedirdiler. Oyun adeta San andreas'ın açık dünyası gibi oldu.

Bu oyunu araç fiziklerinden tut, yaya fizikleri, silahlar o yılda zaten şaheserdi... Helikopter kazalarında, helikopter adeta pervanesi parçalanıyor, kuyruğu düşüyor bu dediğim şeyler V'de yok. Şu an bile günümüzde böyle fizik, şimdinin oyunlarında göremiyoruz. Araç fiziklerine diyecek bir şey yok yılına göre en gerçekçisi.. Sadece fiziğiyle öne çıkan oyunlarla bile kapışıyor bu oyun. GTA V fizik konusunda IV'den geri de kalıyor. IV'ün araç kullanma mekaniği "berbat zor" diyen çoluk çocuk yüzünden zaten GTA V'de fiziğe nerf çektiler. Arabalar o kadar saçma gidiyor ki tüm arabalar adeta yarış arabası gibi.. Hiçbir ağırlığı yok külütsür, hurda arabalar bile yarış arabası gibi viraj alıyor. GTA IV'de böyle değildi her aracın bir ağırlığı vardı gerçekten bir aracın hızlanıp hızlanmadığı rahat anlaşılıyordu.

GTA IV asla kötü bir oyun değil hikayesi ise GTA serisinin en iyi hikayesine sahip oyun. Oyunun tarihini bilip bilmeden araştırmadan oyunu yapan ekibin başından neler geçti bakmadan etmeden "kötü oyun" diyenlere ne diyebilirsin ki? Bak bakim 2008 de GTA IV'ün yanına yaklaşan bir oyun var mıydı? Hatta bu oyun 2007'de çıkış yapacaktı ama ertelenmişti. Şu an ballandıra ballandıra V ile IV'ü kıyasaylayan adamlar daha V'de kullanılan motorun IV'le aynı motorun geliştirilmiş sürümünü kullandığını bilmiyordur.

V'e kötü demiyorum tabii o da çok başarılı imza atan bir oyun. Ama dediğim gibi IV'den bu yana fizikleri nerf yedi. Bunu da anlayışla karşılıyorum tabii hızlı bir oynanış oyunu akıcı hale getirdi özellikle bu online'a faydası dokundu.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı