GTA IV vs GTA V

GTA 4 mü yoksa GTA 5 mi daha iyi?

• GTA IV

Oy: 95 42,4%
  • GTA V

Oy: 129 57,6%

• Oy verenlerin toplamı
    224
GTA 4 oynamadığım tek GTA oyunuydu. Steam indiriminden alıp da oynayınca ben de bu kıyaslamaya bir şeyler yazmak istedim.

Önce 4 hakkında yazayım.

GTA 4’ün San Andreas’tan sonraki GTA olduğunu düşünürsek fizik anlamında Rockstar’ın biraz deneysel takıldığını, gerçekçilik üzerine denemeler yaptığını çok net görebiliriz bence. Haritayı küçük tutup, görevleri basit tutup oyunu 2008 teknolojisiyle ne kadar gerçekçi yapabilirsek o kadar yapalım, bir şehri ne kadar yaşatabilirsek o kadar yaşatalım dediklerini görmek zor değil.

Yağmur yağdığında karakterin verdiği tepki, NPC’lerin ellerindeki gazeteleri başlarının üstüne tutup da koşturması beni ilk şaşırtan detay oldu GTA 4’te oyuna yeni başladığımda. Karakterin hareketleri, düşüp kalkması, araba camından uçması, zor ve hantal kontrollerle objelerin ve karakterin kütlesinin var olduğu hissinin oyuncuya geçirilmesi muazzam bence o yıllara göre. Serinin en gerçekçi oyunu olduğu yadsınamaz. Zamanının ötesinde olduğunu da söyleyebiliriz rahatça.

Hikayesi de çok başarılı. Niko Bellic havalı olmayan, dümdüz bir Avrupa köylüsü karakter. Giyimiyle, tavırlarıyla, kadınlarla arasının kötü oluşuyla, konuşmasıyla…

Şehrin atmosferi çok karanlık geldi bana sadece. Ben karanlık atmosferli oyunları pek sevemiyorum. İçim sıkılıyor. Film noir tadında zaman zaman grafiklerin grileşmesi, bazen sepya tonlarının hakimiyeti atmosferi çok güçlü kılıyor ama herkese hitap etmeyebilir. Sıkıcı gelebilir yani.

Gelelim GTA 5’e. Yeni nesil grafikler ve benim için en önemlisi aydınlık atmosfer, güneş, gölgeler, renklerin canlı oluşu içimi açıyor. Araba kontrolleri basit, renkler canlı, karakterler keyifli. Eğlence oyunu GTA 5. Rockstar GTA 4 ile fizik motorunun potansiyelini sonuna kadar denedi ve 5’te bunu eğlenceyle buluşturdu diyebiliriz.

Daha fazla zenginlik olması, arabalar, evler ve mekanlar bakımından görsel güzellik sunması, günümüzde geçmesi, akıllı telefonlar, günümüz yaşam stili, lüks mekanlar oyuncunun kendisini aslında yasamak istediği hayatın içinde bulmasını sağlıyor. Bu nedenle daha ilgi çekici ve eğlenceli geliyor.

Şehir yine yaşıyor elbette. Ama GTA 4’te şehir mikro düzeyde yaşıyorken GTA 5’te makro düzeyde yaşıyor. GTA 4’te yakından görüyorsun yaşadığını şehrin. GTA 5’te ise uzaktan bakınca daha canlı bir his sunuyor.

Bu kadar. Destan yazdım valla kusura bakmayın. :)

GTA4'ü serideki kaderi olarak GTA3'e benzetiyorum. İkisi de seride köklü değişikliğe gidilen oyunlardı ve ikisi de bu yapılan büyük değişiklikten ötürü içerik olarak kıt kalmış oyunlar. GTA3,serideki ilk üç boyutlu oyundu. Yapımcıların ana odağı oyunu iki boyuttan üç boyuta aktarmak olduğu için diğer tarafları zayıf kaldı. Görev dizaynları ve açık dünyası kötüydü. Ancak sonrasında çıkan Vice City ve San Andreas oyunları ile bu eksik kalan yerleri bayağı kapattılar. Özellikle San Andreas dönemine göre içerik anlamında çok dolu bir oyundu. GTA4 ise seriyi Rockstar'ın yeni oyun motoru olan RAGE'ye geçiren oyundu. Bu motor o dönem henüz çok yeni olduğu için yine işin teknik kısımlarına yoğunlaştılar ve yine içerik kıt kaldı. Özellikle serinin bir önceki ana oyunu San Andreas'a göre ciddi bir küçülme vardı. Bundan ötürü sönük kalan bir oyun oldu. Senaryo anlamında kaliteli olsa bile içeriği dönemine göre yetersizdi. Sonrası zaten klasik döngü. Zaman içerisinde RAGE motorunun da potansiyelini sonuna kadar kullandılar ve içerik olarak daha zengin yapımlar ortaya çıktı. Kısaca hikayeyi deneyim etmek için oynanabilir ama GTA5 gibi yüzlerce saat kendini oynatacak bir online içerik veya açık dünyada vakit öldürecek bir çeşitlilik yok.

Ben oyunu hikaye bazından ele alacağım...

Gerek GTA IV'ın gerçekçi fiziği karanlık ama iç karartmayan(galiba sadece benim) ortamı, gerek GTA V'nin hikayesindeki heyecan ve özellkle o soygun görevlerindeki profesyonel ortam sebebiyle iki oyununda yeri bende farklıdır.

Ama soruya gelecek olusak, niko bellic askerlik geçmişinden midir bilinmez ama aşırı gözü kara ve tıpkı robot gibi. Öldür dediklerini gözünü kırpmadan harcıyor, kafasına esincede bazen birilerini harcıyor içten içe agresif ve tetikçi temalı bir hikaye üzerinde bir oyun oynamaktayız. Bu da zamanla sıkabiliyor.

GTA V ise hikayesindeki konular gereği sıra dışı.
Örnek: Oyunun başlarında bir görevde michael ile beraber çıkardığı yeni telefonunu televizyonda tanıtan bir CEO'ya suikast düzenliyoruz.
Buradan yola çıkarak GTA V daha kapsamlı ve geniş bir hikayeye sahip IV ise daha sade ve düz kafa fizik ve grafikleri sayesinde ise keyifli...

GTA IV optimizasyon özürlüsü. i5 2410M, 4 GB RAM ve Intel HD 3000 ile GTA V ve GTA IV denedim. GTA V'de 18 FPS, GTA IV'de 9 FPS alıyorum. Uzun lafın kısası GTA V daha iyi.

GTA IV optimizasyon özürlüsü. i5 2410M, 4 GB RAM ve Intel HD 3000 ile GTA V ve GTA IV denedim. GTA V'de 18 FPS, GTA IV'de 9 FPS alıyorum. Uzun lafın kısası GTA V daha iyi.

Optimizson sorunu Steam sürümünde minimuma indi hocam, benim sistemimde GTA IV Full grafiklerde 90 FPS GTA V ise 120 FPS Full grafik oynatıyor. FPS her iki oyundada optimizasyon değil sistem gereksinimleri kaynaklı. (18 FPS almakta kanser sebebi:))

2540M, 4 GB RAM ve HD 3000'li bilgisayarımda 25-30 bandında 30-40 saate yakın oynadım. Ardından N3710 ve HD 405'li bir cihaza geçtim, 20 civarında 300 saate kadar oynadım.

Oyuna ayar yapmayıp direkt kanıya varmak, eh günümüzde alışmak lazim artık. Ki öyle Config vs. yapmadan, oyunun en düşük ayarlarındandı aldığım o değerler. Dostum sistem düşük seviye ise, o zaman ayarlar da düşük olmalı. Düşük ayarlarda onlarca oyun oynayıp bitirdim. Ki bunda çoğu günümüz oyuncusu gibi 1080p Low 60, daha da eskisi 720p Low 30'u kastetmiyorum. 800x600 en düşükte, gerekirse Config ile 20 FPS'te oynuyordum. O şekilde bile çok keyifliydi.

Şimdi, optimizasyon ile oyun değerlendirilmez. GTA 4'ün PC versiyonu sorunlu bir oyun, onda şüphe yok ama bu oyunu tak diye iyi ya da kötü yapmaz. O çok övülen AC2'nin PC portu berbattı mesela. Kontroller kötü, optimizasyon kötü... Ama AC2 herkesçe sevilen görülen bir oyun oldu.

GTA 4'ün havası GTA 5'de pek yok özellikle hikâye tarafında GTA 4 daha iyi bir oyun. Online olarak hiç GTA 5 Online oynamadığım için bilmiyorum fakat genele bakarsak Online tarafında GTA 5 deniyor. Daha renkli veya eğlenceli bir oyun isteyen için GTA 5, daha karanlık ve ciddi bir oyun isteyen için GTA 4 en iyi seçenek olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı