GTX 1060 GPU Kullanım Sorunu

Toshi

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, Artık bu problemin GTX 1060'da kronik olduğunu düşünmeye başladım, Kime sorsam düşük FPS alıyorum, GPU kullanımım az diye şikayetler duymaya başladım. Bugün ARGO isimli oyunu indirdim ve aldığım FPS resmen yerlerde. Biraz dikkatlice bakmak için MSI Afterburner programını açtığımda GPU kullanımının %60'ı geçmediğini gördüm. Artık bu her oyunda başıma geliyor ve can sıkmaya başladı. Sistemim;

i5 6500
GTX 1060 6G
8 GB Ram
120GB SSD
1 TB 7200 RPM HDD
600W +80 PSU

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

(Video kalitesi için özür dilerim. İnternetim kötü olduğu için bu şekilde çekmek zorunda kaldım.)

Merhaba, Artık bu problemin GTX 1060'da kronik olduğunu düşünmeye başladım, Kime sorsam düşük FPS alıyorum, GPU kullanımım az diye şikayetler duymaya başladım. Bugün ARGO isimli oyunu indirdim ve aldığım FPS resmen yerlerde. Biraz dikkatlice bakmak için MSI Afterburner programını açtığımda GPU kullanımının %60'ı geçmediğini gördüm. Artık bu her oyunda başıma geliyor ve can sıkmaya başladı. Sistemim;

i5 6500
GTX 1060 6G
8 GB Ram
120GB SSD
1 TB 7200 RPM HDD
600W +80 PSU

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

(Video kalitesi için özür dilerim. İnternetim kötü olduğu için bu şekilde çekmek zorunda kaldım.)
Aynı sorun bende de var. İşlemci, ekran kartlarımız hatta RAM bile aynı. Neden biz ?.. Ben bunla alakalı konu açmıştım. Bayağı da tartışma konusu oldu. Bazısı RAM kapasitesinin az olmasından diyor. Bazısı servise yolla diyor. Anlamadım gitti...

50-60 FPS o oyun için gayet iyi. Bilmiyorsan olayı anlatayım, o oyun Arma 3'ün motoruyla aynı motoru kullanıyor. Kime sorsan Arma 3 multiplayer serverlarda 30 FPS civarında oynuyordur. Ekran kartın gayet iyi ve herhangi bir sorun da yok merak etme.

Aynı sorun bende de var. İşlemci ekran kartlarımız hatta bellek kapasitelerimiz bile aynı. Neden biz ?.. Ben bunla alakalı konu açmıştım. Bayağı da tartışma konusu oldu. Bazısı RAM kapasitesinin az olmasından diyor. Bazısı servise yolla diyor. Anlamadım gitti...
Sendeki sorun nedir?

50-60 FPS o oyun için gayet iyi. bilmiyorsan olayı anlatayım, o oyun Arma 3'ün motoruyla aynı motoru kullanıyor. Kime sorsan Arma 3 multiplayer serverlarda 30 FPS civarında oynuyordur. Ekran kartın gayet iyi ve herhangi bir sorun da yok merak etme.

Sendeki sorun nedir?
Şimdi konuyu bölmek istemem aslında sorunlarımız aynı olduğu için rahatça anlatabilirim. Oynadığım oyunlarda özellikle Archeage oyununda 40-50 FPS almakla beraber aşırı takılmalar yaşıyorum. Bu takılma Archeage' e özel nedense. Bir tek bu kartta sorun yaşadım. Ve herhangi bir darboğaz ne biliyim RAM sıkıntısı vs. yok. Her şey güncel. Ancak sanki inat ediyor ben kullanmam kendimi diyor. :D Ayarları ULTRA' ya çekiyorum ve 1920x1080p 'de oynuyorum. Gene aynı. Ancak benchmarklarda gpu kullanımı süper ama 97 98 99 arası değişiyor. Bilemedim doğrusu. Donanımsal olarak da sıkıntı yok. Başka güç kaynağı vs. kullandım gene aynı. Hatta konum bile var. 1000 izlenme falan vardır. Şimdi bulamadım ama.

V-Sync kapatıp NVIDIA denetim masasından 3D ayarlarını ön ayarla yap menüsünden performans seçeneğini seç. Threaded optimization seçeneğini açık yap.

Düzelmezse şu yöntemi bir dene: How to instantly Kboost (WARNING) - Guru3D.com Forums
Burada EVGA K-Boost teknolojisini nasıl EVGA olmayan kartlarda kullanabileceğini gösteriyor.

K-Boost nedir? :

Ekran kartını ne olursa olsun maksimum çalışma frekansına kilitlemeye yarayan, EVGA tarafından geliştirilen bir teknoloji.

Sorun sadece o oyunda ise oyun sıkıntılı olabilir.

Kullandığınız marka model ekran kartı üreticisinin size sunduğu yazılımlar ile performansınızı az da olsa arttırabilirsiniz. GTX 1060 çok performanslı bir ekran kartı değil almış olduğun fps değerleri ve gpu kullanım değerleri oyundan oyuna değişiyor.Bende Argo oynuyorum Low ayarlarda 50-70fps arası alıyorum. GTA5 ultra ayarlarda 65-80fps alıyorum. Açık dünya oyunlarında çok yüksek fps almak zaten çok zor. Buna en iyi örnekte PUBG. İstediğiniz kadar iyi sisteminiz olsun oyunun size sunduğu kadar performans alabiliyorsunuz.

Screenshot
Screenshot

Bunlarda ekran kartımın en üst limitleri. Unutmadan ben Argoyu hddye kurmuştum ve ram frekansım 2133 tü. Belki bunlarda performansa etki eden unsurlardır.

DayZ de açık dünya fakat GTX 1060 6 GB ile DayZ'yi 70-110 FPS arasında yüksek ayarlarda oynarken Arma 3 oyununda 30 FPS alıyor yakın bir arkadaşım. Benim bilgisayarımda da durum aynı. DayZ 60-85 FPS arası, Arma 3 ise 30 FPS.

Mevzu açık dünya değil. GTX 1060 güçlü bir kart, zayıf değil. Olay burada oyunun yeterince optimize edilmemiş olması.

ARGO, Arma 3 motoru ile yapılmış. Arma 3'ün motoru daha çok işlemci gücüne bakan bir motor. i5 6500 ile 7700K arasında aynı ekran kartında çok ciddi FPS farkları oluyor Arma 3'te. Aynı motor olduğu için ARGO isimli oyunun da farklı olmasını beklemeyin.

PUBG için de geçerli bu optimize edilememiş olması.

Dostum, SSD hariç aynı sisteme sahibiz ve bu güne kadar aşağıda saydığım (ve daha pek çok saymadığım) oyunu karşısındaki ayarla sıkıntısız oynadım:

Far Cry 4 - Ultra
Far Cry Primal - Ultra
Crysis 3 - Very High/Ultra
Mass Effect Andromeda - High
Battlefield 1 - Ultra
Fallout 4 - Ultra (oyun launcher'ının otomatik seçimi)
Mafia 3 - High
Assassin's Creed Syndicate - Very High
Metro 2033 Redux/Metro Last Light Redux - Very High

Sıkıntı sisteminde değil, Arma oyununun motorunda. Unreal, Dunia, Cry Engine, Frostbite gibi motorlar optimizasyon performansları ile ünlüdür. GTX 1060'ının modelini yazmamışsın ama bende EVGA SC 6 GB modeli mevcut ve 83 dereceye kadar bana mısın demiyor. Sistem sıcaklıkların ve sistemini iyi soğutup soğutmadığın da önemli bir konu. Özellikle kasanın üstünde iki "baca" fanı şart.

50-60 FPS o oyun için gayet iyi. Bilmiyorsan olayı anlatayım, o oyun Arma 3'ün motoruyla aynı motoru kullanıyor. Kime sorsan Arma 3 multiplayer serverlarda 30 FPS civarında oynuyordur. Ekran kartın gayet iyi ve herhangi bir sorun da yok merak etme.

Sendeki sorun nedir?
Ekran kartım ve işlemcim kendini kullanarak o değerleri verse hiçbir sözüm yok, Ama ekran kartı %50 civarında gezerken kendini kullanmaması sinir bozucu. 144 Hz monitörüm var benim için aldığım her FPS akıcılık demek.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı