Günde 10 tane tam yumurta yemek zararlı mı?

Cosmic Pegasus

Decipat
Merhaba. 1 aydır fitness yapıyorum vücudum az da olsa şekilleniyor. Bu şekillenme zamanla artacak biliyorum benim sorun ise ben günde yaklaşık 10 tane yumurta yiyorum. Sarı beyaz ayırmadan tam bir şekilde 10 tane bunu bir öğünde değil de gün içinde toplam olarak örneğin kahvaltı olarak 4 yumurta + yulaf lapası yiyorum spordan gelince de evde et veya tavuk yok ise 6 tane yumurta yiyorum. Yanında da pirinç lapası veya yulaf yiyorum. Herkes çok zararlı diyor kalp krizi yapar vs. diyor bilmiyorum. Konuyla alakası olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Bu arada yaşım 17.5 boyum 190 kilom 85.

Merhaba. 1 aydır fitness yapıyorum vücudum az da olsa şekilleniyor. Bu şekillenme zamanla artacak biliyorum benim sorun ise ben günde yaklaşık 10 tane yumurta yiyorum. Sarı beyaz ayırmadan tam bir şekilde 10 tane bunu bir öğünde değil de gün içinde toplam olarak örneğin kahvaltı olarak 4 yumurta + yulaf lapası yiyorum spordan gelince de evde et veya tavuk yok ise 6 tane yumurta yiyorum. Yanında da pirinç lapası veya yulaf yiyorum. Herkes çok zararlı diyor kalp krizi yapar vs. diyor bilmiyorum. Konuyla alakası olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Bu arada yaşım 17.5 boyum 190 kilom 85.
Ne kadar zararı olur bilmiyorum ama 10 yumurtanın tamamının sarısını yemek sıkıntı olacaktır. Spor için yumurtanın yemen gereken kısmı beyazı, tam miktarı ayarlamak için diyetisyen ya da varsa spor hocanla görüşebilirsin.

Çok zararlı diyen cahil kişilerdir.
İnsanlar milyonlarca yıldır kuş ve sonra evcilleştirdikleri tavukların yumurtasını yemiş, onbinlerce yıldır da sütünü sağdıkları ineklerden tereyağ yapmış yemişiz ve bugüne kadar soyumuz tükenmeden sağlıklı şekilde gelmişiz.

Son 20 yılda bunların yerine size kendi fabrikasyon protein tozunu satmak isteyenler, ilaçlarını satan firmalar ve onların fonladığı uzmanlar zararlı diyor diye zararlı olmuyor.

Yukarıda senin yazdıklarına ilave olarak, iyi-sağlıklı hayvanın etini satan kasaplardan dana antrikot al, tereyağ ve bol kekik ekleyerek tavada pişir. Et pişip yumuşayınca, yağ cızırdarken üstüne kinoa ezmesi (ya da unu) ekle:
onun üstüne de yumurta kır.

Ben bu şekilde yedikten 8-10 saat sonra, ertesi gün bisiklette, yürürken dik yokuş yukarı koşacak ya da Marmaray yürüyen merdivenlerinde çifter çifter koşarak çıkacak kadar güçlü oluyor bacaklarım.

Et güneş görmüş, merada otlamış hayvanın eti olacak. Bu hem lezzeti tadına doyulmaz yapar, hem de o et senin vücudunun kası olur, kötü beslenmiş hayvanın eti gibi sonradan ağrı yapmaz, kasların hem güçlü hem sağlıklı olur.

Dene kendin yaşa gör.

Yumurtanın fazlası hiç bir zarar vermez, aşırı haşlanıp sarısı yeşile dönmüş veya kızgın yağda kızarmış olmadıkça sindirimi çok hızlıdır ve sağlıklıdır.
Sağlıksız olanlar aşırı yulaf, pirinç, patates, bulgur, ekmek, makarna gibi vücuda şeker yüklemesi yapan karbonhidratlar ve sıvı şekerdir. Sıvı şekerden uzak dur, nişastalı karbonhidratları da abartmadan ve her zaman bol tereyağ ya da zeytinyağıyla birlikte ye ki hızlı sindirilip şeker yüklemesi yapmasın.

Şekerin ve nişastanın vücuda etkisini şu mesajımda anlatıyorum:

Ayrıca şu mesajımda da kinoa ezmesi vs nerelerden aldığımı, neler kullandığımı yazmıştım:

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı