Sigaraya Başladım

Açıkçası 1 aylık ilaç vardı. ben 20 gün kullandım bi' 10 gün kullanmadım. Hiç bir sorun yaşamadım. Sonra herkes annem, halam bırakma falan dedi. Ama o süreç içerisinde ilaç varmış yokmuş hiç farklılık yoktu. Taa ki merdivenden düşmem ve aynı zamanda ilacın bitmesi beni çok kötü yaptı. 1 tane sigara içsem başım feci dönüyor.
Bak dostum ben de OKB hastalığından ötürü tedavi görüyorum. Belki 4 ay oldu tedavi baslayali ve tedavi basladi baslayali 1 gun bile ilacimi aksatmadim. ayda bir randevum var psikiyatrim ile. tedavinin ilk 2 haftasi bir sey bekleme, 2 haftadan sonra etkisini göstermeye baslıyor hafif hafif ve eğer sıkıntın ne derece bilmiyorum fakat benim 1. ay bitimine doğru ve 2. ayda hızlı bir yükselme yasadim. yükselmeden kastım hastaligin semptomlari buyuk ölcude azaldi. ben bu dusunceyle heralde 3-4 aya tamamen atlatirim diyordum fakat önümuzdeki carsamba randevum var ve ben tedaviye haziranda basladim. bu uzun bir süreç tedavini aksatma ve ilaclari yanlis kullanma daha kötüye gidersin.

Merhaba ben tam olarak 2 senedir Lustral kullanıcısıyım. Açıkçası şunu söylemeliyim ki benim anksiyete ve sosyal fobimde yardımcı oldu ancak yanında ufak yan etkileri de oldu bunlar uzun vadede çok can sıkıyor ancak kısa süre kullanımda dayanılabilecek şeyler. Bence bu tür ilaçları eğer cidden kendi başınıza yenemeyeceğiniz bir engelde kullanın, sıkıntınızı ilaçsız olarak yenmeye aşmaya çalışın, böylelikle güçlenmiş olursunuz. Eğer sıkıntınız kendi başınıza aşamayacağınız bir durumdaysa ilaç o zaman iyi bir yöntemdir. Ayrıca bu tür ilaçlarda aniden bırakırsanız ilk günler bir şey hissetmezsiniz 3. gün hayatında hiç yaşamadığınız türden bir baş dönmesi ile karşı karşıya kalırsınız :) daha ilerisi nolur bilmiyorum çünkü ben 7 günden ileri gidemedim. Yorumumda birçok anlatım bozukluğu olabilir kusura bakmayın iki işle uğraşıyorum çünkü şuan, sorunuz olursa seve seve cevaplarım.

Ekleme: Antidepresanlar hakkında birbiriyle çok zıt yorumlar görüyorum her yerde. Antidepresanın en önemli noktası kullanım zamanlarıdır, gerektiğinden uzun süre kullanımı veya gerektiğinden az süre kullanımı da soruna yol açar. Antidepresanlar insanın atlatamadığı belirli dönemleri atlatabilmesi içindir daha fazla kullanılırsa insan ilacın getirdiği kolaylığa alışacaktır. Daha az kullanılırsa da fayda etmeyecektir.

Arkadaşlar merhaba, şu son dönemler hem ailevi hem iş hem de arkadaş ortamından hayatım pekte iyi gitmiyor. Yaz sezonu ortasında psikiyatri ile görüştüm ve antidepresan (Lustral) verdi. İlk içmeye başladığım zamanlar sanki kendime zarar versem canım yanmayacak gibiydi. Sonrasına hafif toparladım. Taa ki gün geçtikçe sorunlar artmaya devam edince iyice kötüleştim. İş yerinde merdivenden düştüm ve elimde ağır eşyalar vardı üzerime düştü. Başımı ve boynumu vurdum ve ondan sonra hem ilacımın bitmesi hem de düşmenin etkisi ki ben öyle düşünüyorum, içten içe bi' tedirginlik ve fiziksel olmayan titreme yaşıyorum. Ayın 23'ünde randevum var yani kontrol bende bu zaman içerisinde beni rahatlatacağını düşündüğüm için sigara kullanmaya başladım. Ama içten içe bi' yanma hissediyorum. Yeni başlayan biri için bu normal mı?
Keșke ağzınıza sürmeseydiniz o zıkkımı. Bașlayınca frenleyemiyorsunuz. Yanma gayet normaldir yeni bașladıysanız. Ancak vücudunuz yanmaya alıșır ve o hissi kaybederseniz sigara ihtiyaç haline gelir. Dedemi sigaradan yakın zamanda kaybettim ve gerçekten ağrılı ve yavaș bir ölümdü. Ben yeni bıraktım, siz de alıșmayın derim.

Annemde de doğuştan kalp sıkıntısı var. Ben 13 yaşındayken çok büyük bir embriyo geçirdi. Beyinin konuşma kısımları oksijen almadığı için zarar gördü ve şu an ben 18 yaşındayken bile cümle kurmakta zorlanıyor. Defalarca doktorlarından uyarı aldı bir ameliyat ölüm demek diye ama dinlemedi :) Yani demek istediğim sevdiklerine bağlan sigaraya bulaşma heleki şu dönem hem maddi hem manevi her konuda zarar sana. Annemin yaşadıklarına daha çocukken şahit olduğumdan beri sigaradan nefret ederim.

Geri
Yukarı