Haftada 6 gün antrenman zararlı değil mi?

ACExACE

Hectopat
Bazı arkadaşlarım haftada 6 gün antrenman yapıyor. Kasların iyileşmesi için zaman ayırmaları gerekmez mi? 6 gün yapmaları zararlı değil mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de yeni başladım. 6 gün git 1 gün gitme şeklinde yapacağım. Zararlı mı? Bilen birisi varsa beni de aydınlatabilir mi?

Dengeli bir şekilde günleri dağıtabilirsen hayır zararlı değil. Bende Yaklaşık 8-9 ay bu şekilde idman yaptım.

6 günden neden vazgeçtinizki?
Üniversite hayatım başladı. Biraz akademik olarak zor bir bölümdeyim fazla vakit ayıramıyorum şuan haftada 4 gün yapıyorum.

6 gün nasıl dengeli bir şekilde dağılacak?

6 gün çok fazla, kası geliştiren şey protein ile kas tamiridir zaten. Kasın dinlenmesine izin verin.
Split bir şekilde gayet dengeli dağıtılabilir. Fakat yeni başlayanlar için uygun değildir.

Bir kas grubu için haftalık 16 set hedefleyip, 6 günde o kas grubunu iki kez çalışırsan ikişer hareketten yine mantıklı olabilir. Ama hala mantıklı değil, ertesi gün yine kalkıp hasar vermeye gittiğinde dinlenmiş olmuyorsun. Zaten kas dediğin gymde büyümüyor, orada hasar verip eve gelip dinlenip yemek yediğinde büyüyor.

Bence 3.5 gün, bir gün off bir gün workout şeklinde full body ya da pzt-crs-cuma 3 gün full body yeterli.
Ben 6 aydır gidiyorum her kasa çalışma gününde 4-6 setle yeterli hasarı veriyorum, iki yıldır gidenler var salonda onlar da aynı programı yapıyor.

Hissedemiyorsan ve anca 2-3 hareket yaptıktan sonra hissediyorsan tam gücünü vermiyor, doğru yapmıyorsundur. Birinin dört setiyle senin 10 setin bir olabilir, zaman kaybıdır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
6 gün gidenler genellikle tek bölge yapıyor, bir arkadaşım 6 gün fullbody yaptığını söylediğinde aşırı şekilde gülmüştüm maalesef ki bu şekilde bilinçsiz antrenman yapmak bayağı yaygın. Hiç değilse Ağırsağlamın videolarını izleyip bir şeyler öğrensinler.

Geri
Yukarı