Haftanın 6 günü spora gitmek sorun yapar mı?

6-8 girmeye çalışırım hep hem hipertrofi hem de kuvvet için bayağı ideal kol için ağır girmeyin derken de kilodan bahsediyorum yine de 12-16 set yapmaya gerek yok 8 sette pert vaziyete sokabiliriz.

Hocam 8 set bir hareket için fazla değil mi?
Mesela ben ön kolda 4 set 12 tekrar 4 farklı hareket yapıyorum.

Hocam yoruluyorum ama mental olarak daha da gaza getiriyor. İlk günki halimle şimdiki halimi karşılaştırdığımda ne kadar yol katettiğimi görüp daha fazla spor yapma isteği uyandırıyor. Çok yeme kısmı günde 4-5 öğün gömüyorum göbek çıktı biraz ama yaza doğru definasyona gireceğim.
Üstteki arkadaşın dediği gibi fazla gitmek aslında sizi geliştirmez ne yaptığınız geliştirir. Sadece 3 gün itiş çekiş bacak yapıp daha fazla kilo kaldırmak da var. Bu program kaldırdığınız kiloyu fazla arttırmaz. Özellikle birkaç aydan sonra baya zorlanırsınız. Bence itiş çekiş bacak upper lower yapabilirsiniz. Ya da isteğe göre upper ya da lower ekleyebilirsiniz.

6 gün kötü değil, sadece sizi bir zaman sonra yoracak. Kaldırdığınız ağırlıklar artmayacak. Bu sizi üzmesin. Böyle durumlarda kendinizi yormayın ya da deload yapın.

Hocam 8 set bir hareket için fazla değil mi?
Mesela ben ön kolda 4 set 12 tekrar 4 farklı hareket yapıyorum.
4x12 fazla hocam 1 gün için bence. Bunu yayabilirsiniz. Haftada 6 set 8 -12 iyi olabilir.

6-8 girmeye çalışırım hep hem hipertrofi hem de kuvvet için baya ideal kol için ağır girmeyin derken de kilodan bahsediyorum yinede 12-16 set yapmaya gerek yok 8 sette pert vaziyete sokabiliriz.
Büyük kas grubu için kolda ağır girmek cümlesine cevaben yazdım hocam. Deadliftte eğer tutuşta fazla flex yapıyorsa bicepsi bile kopabilir o yorgunlukla haklısınız. Bence bu arkadaş deadlift bile atmıyordur ama hocam. İyileşme sürecinin hızlı olduğundan bahsettim sadece.

6 - 8 iyi olabilir hocam kol için. Açıkçası bodybuilding tarzı fazla hasara dayalı programları ve teknikleri bilmiyorum.

Üstteki arkadaşın dediği gibi fazla gitmek aslında sizi geliştirmez ne yaptığınız geliştirir. Sadece 3 gün itiş çekiş bacak yapıp daha fazla kilo kaldırmak da var. Bu program kaldırdığınız kiloyu fazla arttırmaz. Özellikle birkaç aydan sonra bayağı zorlanırsınız. Bence itiş çekiş bacak upper lower yapabilirsiniz. Ya da isteğe göre upper ya da lower ekleyebilirsiniz.

6 gün kötü değil, sadece sizi bir zaman sonra yoracak. Kaldırdığınız ağırlıklar artmayacak. Bu sizi üzmesin. Böyle durumlarda kendinizi yormayın ya da deload yapın.

4x12 fazla hocam 1 gün için bence. Bunu yayabilirsiniz. Haftada 6 set 8 -12 iyi olabilir.

Hocam cahilliğime verin deadload nedir?
Zaten bu programı 3-4 hafta sonra bırakacağım yeni bir programa geçeceğim spor salonundaki hoca dedi.

6- 8 iyi olabilir hocam kol için. Açıkçası bodybuilding tarzı fazla hasara dayalı programları ve teknikleri bilmiyorum.
Hocam ben göğüs, sırt, bacak için diyorum.

Ayrıca kişiden kişiye değişir set sayısı herkesin glikojen deposu aynı değil kimisi bicepsi 4 sette kimisi 16 sette parçalar.

Hocam cahilliğime verin deadload nedir?
Zaten bu programı 3-4 hafta sonra bırakacağım yeni bir programa geçeceğim spor salonundaki hoca dedi.
Deload dediğimiz şey birkaç hafta (3 oluyor genelde) kilolar artmayınca programdaki hiçbir şeyi değiştirmeden artmayan hareketteki kiloyu azaltmak demek.

Örneğin 170 kilo squat atıyorsunuz ve artık tıkandı artmıyor. Diğer hareketlerde bir sorun yok ama siz her hafta 175 squat atamıyorsunuz. Bunu 160'a düşürüp oradan tekrar programa devam ediyorsunuz.

Deload dediğimiz şey birkaç hafta (3 oluyor genelde) kilolar artmayınca programdaki hiçbir şeyi değiştirmeden artmayan hareketteki kiloyu azaltmak demek.

Örneğin 170 kilo squat atıyorsunuz ve artık tıkandı artmıyor. Diğer hareketlerde bir sorun yok ama siz her hafta 175 squat atamıyorsunuz. Bunu 160'a düşürüp oradan tekrar programa devam ediyorsunuz.

Anladım hocam. Şu an düzenli olarak artıyor her harekette kilolar artmamaya başladı mı sizin dediğinizi yapayım.

Hocam ben göğüs, sırt, bacak için diyorum.

Ayrıca kişiden kişiye değişir set sayısı herkesin glikojen deposu aynı değil kimisi bicepsi 4 sette kimisi 16 sette parçalar.
Hocam parçalama konusunda zaten hareketi yaparsanız kasa hasar verirsiniz. İster 2 kilo olsun ister 20 kilo. Bu fark etmez sadece verdiğiniz hasar azalır. Bu kadar fazla sete biceps dayanmaz. Kendinizle çelişiyorsunuz.

Anladım hocam. Şu an düzenli olarak artıyor her harekette kilolar artmamaya başladı mı sizin dediğinizi yapayım.
Bunu sürekli yapmayın hocam. Araştırmanızı öneririm. Bazen aldığınız kalori azaldığı için artmıyor olabilir. Uyku düzeni, mental olarak hissiyat da bunların içerisinde.

Yeni başlamışsınız anladığım kadarıyla ve hocanız full body yazmış. Yeni başlayan birisi için kiloların artmaması çok rastlanılan bir durum değil. Zaten 4 hafta uygulanan bir program için deload olması gerek bir program olduğunu sanmıyorum.

Hocam parçalama konusunda zaten hareketi yaparsanız kasa hasar verirsiniz. İster 2 kilo olsun ister 20 kilo. Bu fark etmez sadece verdiğiniz hasar azalır. Bu kadar fazla sete biceps dayanmaz. Kendinizle çelişiyorsunuz.
Kilo fark eder progressive overload diye birşey var hocam ayrıca biceps için 8 set ideal.

Yeni konular

Geri
Yukarı