Hat değerlerinin değişmesi ve internet kopmaları

@Ulunay sonunda kendileri de satürasyon sorunu yaşadıklarını kabul etmiş. MH alakasız cevap veriyor fakat TurkNet yetkilisi bu sorunu kabul ediyor. Tuhaf.
Hocam birde bende bu kopma sorunları bugün yine başladı, şu anlık kopma sorunu yok fakat hat değerlerim aşırı düşmüş. Sabah hat değerlerimde hiç bir sorun yokken saat 6'dan beri bir sıkıntı var. Beni 3 gün önce arızalı bir porta taşımış olma ihtimalleri var mı? Artık porttan şüphelenmeye başladım. Hali hazırda sabah kopma sorunları hakkında arıza kaydı açtım, telekom saha ekiplerine iletilmiş. Umarım sorun müşteri kaynaklıdır diyip geçiştirmez TT saha ekipleri.
Edit: Dün en azından 80-90 ms alıyordum, birde şimdiye bakın.. Akşam saat 7.30'dan sonra sorun yine başladı. Şaşırtmadı.
1606153090865.png

1606152921714.png

Son düzenleme:
Port sorunu ise çözümü kolay, sizin binaya giden kabloyu 1-2cm kesip yeniden çakacaklar ya da DSLAM'a bağlı kabloya aynı işlemi yapacaklar.

Port asla bozulmaz çünkü reglette bozulmaya müsait durum yok.

Birden bire değerlerin bu denli oynaması hiç normal değil.

Port sorunu ise çözümü kolay, sizin binaya giden kabloyu 1-2cm kesip yeniden çakacaklar ya da DSLAM'a bağlı kabloya aynı işlemi yapacaklar.

Port asla bozulmaz çünkü reglette bozulmaya müsait durum yok.

Birden bire değerlerin bu denli oynaması hiç normal değil.
Cidden garip. Olan sorunlara mantık yönünden bakmaya çalışıyorum ama anlayamıyorum. Kesin şurada bir sorun var diyemiyorum.
Sorunun kesinlikle TT tarafında olduğuna eminim ama tam olarak sorun nerede bilemiyorum. Onu da telekom saha ekipleri bulup çözecek umarım.
Genelde kopmaya yakın olduğu zaman DSL sinyali zayıflıyor, hat değerleri kafayı yiyor, SNR -lere düşüyor ve CRC hataları havada uçuşuyor. Sonrasında DSL hattan düşüyor. Tekrardan bağlantı kurmaya çalışıyor bazen tekte bağlantı kuruyor bazen ise ilk denemede DSL ışığı sabitlenmiyor yine hattan düşüyor. 2. denemede bağlantı kuruluyor.

Hep beraber sorun nereden kaynaklı göreceğiz, işin ucunda TT olduğu için şaşırmaya hazır olun derim.

Bu firmanın sağı solu belli olmaz.
Hiç sormayın onu hocam, yarın muhtemelen TurkNet arıza kaydına baktığımda "sorun müşteri kaynaklıdır - TT kaynaklı sorun bulunmamaktadır" ibaresini göreceğim ve TT'ye güzel sözler söyleyeceğim.

FB_IMG_1605913825005.jpg

Şu cihaza sahip elektrikçi olsa sorun kimde 2dk içinde bulunur.

TT bunun için para istiyor. Temel sorun, en ufak şeyin bile paraya dökülmüş olması. Yoksa çözülmeyecek arıza yok.

Edit: DSLAM kilidininde fotoğrafıymış. Güzel kare.

TT tarafında arıza kaydı oluşturulmuş. Arıza durumunu sorguladığımda teyit aşamasında diyor.
1606238152803.png

Bugün hiç bir kopma sorunu yaşamadım. Saat şu anda 20:15 ve pingimde de artış bulunmamakta.
TT'nin arıza kaydına vereceği cevabı bekliyorum.

TT tarafında arıza kaydı oluşturulmuş. Arıza durumunu sorguladığımda teyit aşamasında diyor.
Eki Görüntüle 749467
Bugün hiç bir kopma sorunu yaşamadım. Saat şu anda 20:15 ve pingimde de artış bulunmamakta.
TT'nin arıza kaydına vereceği cevabı bekliyorum.
Kullanıcı kaynaklı...

Kullanıcı kaynaklı...
1606281784587.png

😳
Her neyse. Zaten 2 gündür kopma sorunum yok. Sadece gece 5 gibi veya sabah 8'de 1 kereye mahsus olarak kopuyor nedenini anlamadım.
Fakat CRC hatalarımdaki artışı anlayamadım. Eskiden 2 günde 500-1000 CRC hatası çıkarken şimdi 2 günde 10000 CRC hatası çıkıyor.
Şu anda 10 dakikada 1 CRC hatası çıkmış sadece fakat sanırım ben hat değerlerine bakmazken CRC hatası birden biraz da olsa artıyor. Şu anlık bir sorun teşkil etmedi ama bakalım. YAK-1 yaptıktan sonra bakacağım bir de değerlere.

Yeni konular

Geri
Yukarı