Hayatın bir anlamı var mıdır?

Ben inançlı biri olduğum için bu dünyada yaşadığım her deneyimin öte aleme bir hazırlık olduğuna inanıyorum. Ruha inandığım için ruhunum bu dünyada olgunlaştığına inanıyorum. Bana tanrının kendi canından bir parça verdiğini, beni bir hiçten yarattığını ve beni sonsuza dek sürecek bir yolculuğa çıkardığına inanıyorum. Bu hayat dediğimiz şeyin de bu yolculuğun sadece başlangıcı olduğuna inanıyorum. Böyle düşündüğüm içinde her şey bir anlam kazanıyor. Eğer sen bunlara inanmıyorsan ya da şöyle söyliyim eğer senin düşündüğün gibi bütün bunlar bir saçmalıksa hayatın belki bir anlamı anca senin düşüncelerinde saklıdır. Yani bu kişisel bir şeydir. Mesela birisi için kendisini insanlara faydalı olabilecek şeylere adamak olabilir ya da başka biri için hayattan tat almak ve sonuna kadar bütün zevkleri yaşamak olabilir. Hayat dediğin şey senin yaşadığındır. Belki bir kitap yazıp deneyimlerini senden sonra gelecek nesillere aktarabilmek ya da bir aile kurup topluma faydalı insanlar yetistirebilmek vs bunlar amaçlar olabilir. Tanrıya inanmayan bir insan da bence bu şekilde kendine amaçlar koyarak hayata tutunabilir. Eğer amaç hayata tutunmaksa tabi! Yoksa her şeyin tesadüfen olduğunu savunan biri için hiç bir şeyin bir anlam ifade etmemesi de gayet doğaldır. Bence ruhun ile beynin bir ikilem içinde de olabilir. İnkar ettiğin ve bir yolculuk içinde bulunan ruhun beyninden cevaplar aramakta ama beynin ruhuna tatmin edici bir cevap verememekte olabilir. Tüm bunlar olasılıklar dahilinde. Umarım zaman geçtikçe hayata dair içinde cevapların olur. Kal sağlıcakla...

YOK KARDESIM YOK YOK, ARKADAS GIBI BENDE BIKTIM ARTIK SORGULA SORGULA SORGULA KIMSEYLE SOHBET MUHABBET DE YOK NE YAPSAK BIR TOPLANSAK SÖYLE AYNI DUSUNCEDE OLDUGUMUZ INSANLARLA YESEK ICSEK SOHBET MUHABBET vs. Ne bileyim ABI YETER ARTIK GERCEKTEN KOYARIZ bir SARKI KEYFIMIZE BAKARIZ SUREKLI GORUSURUZDE.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-01-27 211123.png
    Ekran görüntüsü 2023-01-27 211123.png
    33 KB · Görüntüleme: 52
Hayatın bir anlamı var mı? Çok absürt bir kelime oldu evet fakat ben bu anlamsızlıktan çok sıkıldım hiçbir şey zevk vermemeye başladı. Sohbet edecek arkadaşım da yok, sorgula sorgula kafayı yedim. Önce dinden çıktım sonra hayatın anlamına kafa yordum ve varoluşçu bir tipe evrildim. Sizin "Hayatın Anlamı" hakkındaki görüşlerinizi çok merak ediyorum ve gerçekten oturup konuşmak istiyorum.

Kariyerine odaklan, boş biri olma, yatarken hep bir şeyi başarma hayaliyle uyu ve bunu uygula.
Örneğin; benim hedefim önümdeki basketbol turnuvasında şampiyon ve MVP olmak. Bunun içinde çalışıyorum

Hayatın bir anlamı var mı? Çok absürt bir kelime oldu evet fakat ben bu anlamsızlıktan çok sıkıldım hiçbir şey zevk vermemeye başladı. Sohbet edecek arkadaşım da yok, sorgula sorgula kafayı yedim. Önce dinden çıktım sonra hayatın anlamına kafa yordum ve varoluşçu bir tipe evrildim. Sizin "Hayatın Anlamı" hakkındaki görüşlerinizi çok merak ediyorum ve gerçekten oturup konuşmak istiyorum.

Para, Huzur, Aile, Sağlık ve İnanç varsa hayatın anlamı vardır; ama içinden biri yoksa hayatın pek bir anlamı olmuyor.

Geri
Yukarı