Hayattan zevk alamamak

Sosyal Mesafe

Centipat
Yapacak hiçbir şey yok. Çok canım sıkılıyor ve hayattan zevk alamıyorum. Oyun moyun işleri geçti artık 3 senedir falan hiç ilgimi çekmiyor. Pek arkadaşım da yok, çünkü bulamıyorum.
Ders çalışıyorum ama istediğim kadar kapsamlı çalışamıyorum okul saatlerinin saçmalığından dolayı. Her günüm aynı geçiyor. Çok sıkılıyorum. Arada kitap falan okuyorum işte.
Ve müzik dinliyorum. Çok sık dinliyorum, beni birazcık eğlendiriyor en azından. Dizi film falan da boş iş gibi geliyor.

Zevkleriniz değişiyor aslında, zevk almıyor falan değilsiniz. (Sizin gibi bir deneyim yaşadım.) Sabahları artık heyecanla bilgisayar başına geçmiyor, yeni bir oyun aldığınızda heyecandan başınız dönmüyor olabilir, çok doğal. Kendinize yeni hobiler ve zevkler bulmanızı öneriyorum, arkadaşlarınız ve aileniz ile vakit geçirmeyi de ihmal etmeyin.

"Hayattan zevk alamamak."
Bende sıkılıyorum hayattan zevk alamıyorum, her gün aynı şeyleri yapmak cidden sıkıcı.
Yeni şeyler bul kendini oyala, 3D modelleme, beat maker, Photoshop gibi alanlara göz at. Bir uygulama kullanımına geç, İngilizce tabanlı olsun ki biraz zorlan; her gün bir şeyler öğren. Az da olsa onun büyüsüne kapılıp gidiyorsun.

Uzun bir süredir böyleyim ya, hiçbir şey yapmıyor gibi hissediyorum. Bir an önce lise bitse de istediğim okulda çevre yapsam, ardından da yaşamaya başlarım.

Yaşamak çok nadir rastlanan bir şeydir. Çoğu insan sadece varolur.
Çoğu insan olmayız bizde.
Uzun bir süredir böyleyim ya, hiçbir şey yapmıyor gibi hissediyorum. Bir an önce lise bitse de istediğim okulda çevre yapsam, ardından da yaşamaya başlarım.
Arada bana da öyle bunalım geliyor, anime, müzik seviyorum bende daha çok, film, dizi ilgimi çekmiyor. Oyun olarak arkadaşlarım ile oynuyorum, baya eğlenceli oluyor. Kendinizi o düşünce ile kısıtlamayın ve yeni deneyimler arayın, faydasını göreceksiniz.

Yapacak hiçbir şey yok. Çok canım sıkılıyor ve hayattan zevk alamıyorum. Oyun moyun işleri geçti artık 3 senedir falan hiç ilgimi çekmiyor. Pek arkadaşım da yok, çünkü bulamıyorum.
Ders çalışıyorum ama istediğim kadar kapsamlı çalışamıyorum okul saatlerinin saçmalığından dolayı. Her günüm aynı geçiyor. Çok sıkılıyorum. Arada kitap falan okuyorum işte.
Ve müzik dinliyorum. Çok sık dinliyorum, beni birazcık eğlendiriyor en azından. Dizi film falan da boş iş gibi geliyor.

İnanır mısınız ben de çok huzursuz olduğum zamanlar oluyor hayat çok yordu bazen diyorum keşke sabaha uyanmasam keşke ailede herkes saygı duysa ama bazen öyle zamanlar oluyor kii aşırı köstek oluyorlar mental olarak çöktüğüm zaman da oldu hayatta planlar gerçekle uymadığında çok zor oluyor...

Lise zamanı genelde yaşanan şeyler, ergenlik çağı kronik hastalığı gibi birşey yaşadığınız. Üniversitede istediğiniz bir bölüm için gerekli çalışmaları yapın, haricinde çevre edinmek istiyorsanız bir enstrüman kursuna gidebilirsiniz, sosyal faaliyetlerle aranız nasıldır bilemem ama gençlik ve spor müdürlüklerinin birçok dalda ücretsiz kursları var. Aktif olarak fiziksel güç gerektiren bir spor yapmak istemiyorsanız yani yüzme, basketbol vs gibi halk oyunları, resim, enstrüman kursları gibi kurslara girebilirsiniz. Ben öyle yapmıştım, halk oyunları sayesinde bayağı bir çevrem oldu. Bunlarla birlikte gelecekteki iş hayatınızda pek efektif bir fayda sağlayamasanız da bir resim veya enstrüman ile özel hayatınızı oldukça renklendirebilirsiniz.

Sahip olduklarınızın farkına varın. Sağlık, para, aile, zaman her neye sahipseniz.
Bence, liseyi bitirsem de yeni okula geçsem diye beklemek yanlış. Aynı duyguları ben de yaşadım, çoğu insan yaşamıştır.
Lise bitsin de üniversiteye gideyim, her şey çok güzel olacak. Ehliyetimi alayım her şey çok güzel olacak. Araba alayım her şey çok güzel olacak diye diye istediğim çoğu şey için çalıştım ve çoğusunu gerçekleştirmek de nasip oldu şükürler olsun.
Sonradan anladım ki insan hayat koşturmacasında içinde bulunduğu andan hoşnut olmadığı için hep hedeflerine odaklanıyor. Şu hedefi yapsam her şey çok güzel olacak diye düşünüyor, o hedefi gerçekleştirdiğinde ise beklediği tatmini yaşayamıyor. Fark ediyor ki hedefi gözünde fazla büyütmüş.
Gelecek hedefleriniz olsun lakin hedeflere koşarken içinde bulunduğunuz anı yok saymayın. İçinde bulunduğunuz anı yaşarken hedeflerinizi gerçekleştirmeye odaklanmalısınız yoksa hayatınızın sonuna geldiğinizde, arkanıza dönüp bakarsanız sadece hedef peşinden koşup asla tatmin olmadığınızı fark edersiniz.
Sahip olduklarınızın kıymetini bilmek hayattan zevk almanın en büyük noktasıdır. Eğer sağlıklı bir şekilde evde oturuyor ve tek derdiniz film, ders ve müzik arasında seçim yapmaksa sizin yerinizde olmak isteyen binlerce insan olduğunu unutmayın.
Standartlarınızı kabullenin, daha iyisini istiyorsanız onun için çalışın lakin sahip olduklarınızın kıymetini asla unutmayın.
Bu düşünce yapısını benimsemek lazım diye düşünüyorum. Benim yaşadıklarımdan çıkardığım ders budur. Bu düşünce yapısını benimsedikten sonra herhangi bir yol çizip, hobi bulup, hedef koyup onunla meşgul olmak daha kolay ve zevkli olacaktır.

Geri
Yukarı