Hepsiburada'ya Gönderilen Ürünün Kullanılamaz Halde Geri Gelmesi

@Zgrrs Düşündüğün gibi değilmiş anlayacağın üzre.

@smarst Düşündüğümüz ve senin de aktardığın gibiymiş kutu olayı sıkıntı yok. Seninle bir metin yazacağız, iade istemene aykırı bir durum yok zaten. Ürünün faturası senin üzerine kesildi değil mi? Öyle değilse sözleşmede adı geçen kişi hak talep edebilir.

Hangi tarihlerde gönderim ve teslim alım yaptığın bilgilerini çıkar, varsa kargo takip kodları; Hepsiburada sitesinden ulaşabileceğin konuşma ve kutu resimlerine benzer yan deliller varsa bunları al bir kenara. E-Devlet kullanıcı adı ve şifren olduğundan emin ol. Sen hazırlığını yapınca başvurunu yaparız.

Arkadaşlar kargo şirketleri gönderi özellikleri bölümünde "Kontrol Şartlı" ibaresini görmediği sürece size kutu içeriğini açtırmazlar. Böyle bir dünya yok, açtıran varsa da bilinçsizliğinden veya uğraşmak istemediğinden açtırıyordur.

O dediğiniz kağıt üzerinde hiç şahit olmadım hem kendi kargom da hem de müşteri hizmetleri zamanımda. Trendyol müşteri hizmetlerinde çalıştığım dönemde herkese aynı bilgiyi vermemiz isteniyordu. "Ürünü teslim alın, kutunun dış kısmından memnun değilseniz, içerisinde sorun olduğunu düşünüyorsanız kuryenin yanında açın kargoyu sorun varsa tutanak tutturun veya açtırmıyorsa kolinin hasarlı olduğu ile ilgili tutanak tutturun" Diğer konu eğer kargoyu kendileri almazlarsa ki bu durumda teslim edilmemesi gerekiyor fakat çoğu kişi siz de kendiniz dahil şöyle düşünün kurye geliyor ve alıcı evde değil başka isim de yazılmamış anneniz, babanız, kardeşiniz çıkıyor diyor ki kurye; Size vermiyorum ve gidiyor. Eve gittiğinizde kargonun geldiğini fakat verilmediğini söylerse aile üyeleri tepkiniz ne olurdu? İşte o yüzden veriyorlar fakat böyle durumlarda müşteri haklı olduğu için, müşterinin talebi THH tarafından olumlu sonuçlanıyor. Dediğim gibi bazı şeyler kağıt üzerinde: Kontrol Şartlı, Kişiye teslim vb. kimse bunlara uymuyor ve uyulması saçma daha büyük sorunlara yol açabiliyor ki en az 30 defa bu konu yüzünden çağrı aldım.

Şöyle düşünün kurye geliyor ve alıcı evde değil başka isim de yazılmamış anneniz, babanız, kardeşiniz çıkıyor diyor ki kurye; Size vermiyorum ve gidiyor. Eve gittiğinizde kargonun geldiğini fakat verilmediğini söylerse aile üyeleri tepkiniz ne olurdu?
Kuryenin görevi gönderiyi herhangi birine değil, alıcının kimlik bilgisini kontrol ederek kendisine vermektir. Evde küçük kardeşime hasarlı kargo teslim edilmeye çalışılsa çocuk ne bilir tutanak tutturmasını? Asıl alıcının kimlik bilgisini kontrol edip imza almadan gönderi teslimi yapılması müşteriyi haklı çıkaran unsunlardan biri ki bunu siz de belirtmişsiniz.

Gerçek hayatta işlerin nasıl yürüdüğünü herkes biliyor ancak kağıt üstünde yazan neyse ona uyulmalıdır. Arkadaş şanslı ki kargo şirketi de servis de kafasına göre iş yapmış; hakkını alabilir yani.

Bana giydirdiğiniz mesajdan sonrasını okumaya gerek görmedim çünkü yazdığım mesajda size yüklenmiyor aksine konu hakkında bilgi sahibi oluşunuz içimi rahatlattığından, bizim söylemlerimizin bizim gözlemlerimizin bir önemi olmayacağı aksine işi daha çok karıştıracağı için gönlümüz rahat şekilde başka başlıklara doğru yola çıkabileceğimizi belirtim. Ortada bir mağduriyet var, arkadaşı tek başına bırakmam mümkün değil, dolayısı ile belki bir yol bulunur diye fikir belirtiyoruz fakat işin içine bilgi girdiğinde iş değişiyor ve gönül rahatlığına dönüşüyor, ayrıca mağduriyetin giderilmesi esas, egoların bir önemi yok. Umuyorum arkadaşın mağduriyeti, satıcı, servis ve kargo şirketine ibret olarak başları ile sonuçlanır, kolay gelsin.

"Gerçi yukarıda arkadaş gayet güzel su serpmiş gönüllere yani bunların da bir önemi yok." kısmını negatif algıladım o sebeple emin olmak adına tekrar soracağımı belirttim. Giydirmek gibi bir davranış asla söz konusu değil, yalnızca kendimi ifade ettim. Amacımı belirttim. 2 kişi muhalefet olunca 3. kişinin yorumu da yanlış algılamaya müsait oluyor inan bana.

Kutuların iç içe gönderilip yollandığını düşündüğünüz için ve devamında gerçi bunların da önemi yok tarzı bir yorum yaptığın için; kullanıcı tarafında hata olsa bile satıcıyı suçlayan biri olduğum zannedilmesin diye kendimi ifade edip aktardım ve kimseye kötü bir söz söylemedim fark ettiysen :)
Yorumların orijinal şekilde duruyor.

Olabiliyor ufak tefek yanlış anlaşılmalar ki yanlış anlamaya da müsait bir durum oluyor en başta bahsettiğim durumlarda :) Ben art niyetli olmadığımı ve seni incitecek bir şey yazmadığımı tekrar iletmek isterim. Yine de senden özür dilerim, sen de bu forum ve üyelere yardımcı olmak için çabalayan birisin.

"Gerçi yukarıda arkadaş gayet güzel su serpmiş gönüllere yani bunların da bir önemi yok." kısmını negatif algıladım o sebeple emin olmak adına tekrar soracağımı belirttim. Giydirmek gibi bir davranış asla söz konusu değil, yalnızca kendimi ifade ettim. Amacımı belirttim. 2 kişi muhalefet olunca 3. kişinin yorumu da yanlış algılamaya müsait oluyor inan bana.

Kutuların iç içe gönderilip yollandığını düşündüğünüz için ve devamında gerçi bunların da önemi yok tarzı bir yorum yaptığın için; kullanıcı tarafında hata olsa bile satıcıyı suçlayan biri olduğum zannedilmesin diye kendimi ifade edip aktardım ve kimseye kötü bir söz söylemedim fark ettiysen :)
Yorumların orijinal şekilde duruyor.

Olabiliyor ufak tefek yanlış anlaşılmalar ki yanlış anlamaya da müsait bir durum oluyor en başta bahsettiğim durumlarda :) Ben art niyetli olmadığımı ve seni incitecek bir şey yazmadığımı tekrar iletmek isterim. Yine de senden özür dilerim, sen de bu forum ve üyelere yardımcı olmak için çabalayan birisin.
Söylediğim gibi ne benim ne sizin ne olduğunuzun nasıl anlaşıldığınızın bir önemi yok. Haklı kim, haksız kim, siz buna rağmen satıcıyı suçluyorsunuz, suçlamıyorsunuz bunların bir önemi yok, önemli olan mağdur kişi anlının akıyla bu sorundan çıkıyor mu çıkmıyor mu, bilginiz sayesinde ben bunu umuyorum, bu sebeple de arkadaşı size emanet edip aranızdan ayrıldım.
Kısacası yanlış anlaşılmasın diye şöyle belirteyim ne zannedildiğinizi boş verin, kendinizle ilgili gerçeği açıklamak başlık sahibine fayda sağlamıyor, derdine derman olmanız kim olduğunuzu açıklayacak zaten.

Bu kargocular birazcık çakal arkadaşlar. Ama birazcık. Şimdi madem böyle bir olay var, o halde ortaklaşa iş yaptığınız elemanlar niye ürün kontrolünde ''yav abi zamanımız yok, bir sorun yoktur, bizden yana gönlün rahat olsun'' gibi ucuz bahanelerle yüzüme mal mal bakıyor? O halde iş yaptığın elemanın bekleyecek 5-10 dakika, ben de aldığım ürünü kontrol edeceğim ve sorun olmadığını teyit edip imzalayacağım. Sonra karşına bu tür şeylerle gelmeyeceğim. Neymiş, incelemek için önce imza atılması gerekirmiş. O imzayı attığımda kutunun içinden hıyar çıksa ben neyi kime kanıtlayabileceğim? Milleti aptal yerine koymaya çalışıyorlar, onu bile düzgün beceremiyorlar.

Ülkedeki kargoculuk belli zaten. Elemanlarda iş ahlakı yok ki. O ürün elinize geçene kadar kaç kere karpuzlama geçirdi artık siz tahmin edin. Bunlara rağmen Hepsiburada gibi büyük ve saygın(?) E-ticaret sitelerinin müşteriye yan çizmesi ise kurumsallıktan uzak. Yazık, kimlerin eline düşüp, kimlere para kazandırıyoruz, harbi yazık.

Senden yana sıkıntı yoksa hakkını alırsın elbet. Ama akla karayı seçersin, orası ayrı. Ülkede hak yemek basit, hak almak meşakkatli bir iş.

Son düzenleme:
Konu sahibine elbet sonuna kadar yardımcı olacağım, olacağız. Ancak benim için bundan daha önemli bir şey varsa da; Technopat için birlikte emek verdiğimiz arkadaşlarımız ile olan dostluğumuzdur. Arkadaş geri dönüş yaparsa yardımcı olmaya devam ederiz hep birlikte.

@BilgisayarKurdu Hocam tavırlarından dolayı THH ile çözebileceğimizi fark etmiştim. Bu yüzden resim ve belgeleri hazır hale getirmiştim. Sorun kısmına Hepsiburada tarafından taraflarını hasarlı ulaştığını kabul ettiklerini ama tutanak tutmadıklarını ve yanlış adrese gönderilip yanlış kişiye teslimatın sağlandığını yazıp gönderdim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı