Her ateist aynı zamanda agnostik midir?

• Konuyu başlatan mad1
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 161
  • Görüntüleme 10B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Asıl senin görmen bir şey değiştirmiyor, gerçek benim dediğim gibi tamam mı? İnsanca sen öyle ben böyle görüyorum dedim.
Demek ki hayatını bir ateist olarak sürdürüyorsun ki ateistler adına bu kadar net karar verebiliyorsun o zaman? Ateistlerin ahlak, erdem, iyi, doğru kavramlarına sahip olmadığını bu kadar net söylemek için ateist olman gerekir. Yoksa başkası adına karar vermen acayip.

@cxnnorx anlattığım konuyu farklı bir açıdan anlatan bir sahne, izlemenizi tavsiye ederim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@cxnnorx anlattığım konuyu farklı bir açıdan anlatan bir sahne, izlemenizi tavsiye ederim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Güzel bir örnek. Bir insanın vicdan gibi iyi kavramları hayatında tutmak ve hayatın güzelliklerini yaşamak için dine, doğaüstü bir güce inanmaya ihtiyacı yok.

Güzel bir örnek. Bir insanın vicdan gibi iyi kavramları hayatında tutmak ve hayatın güzelliklerini yaşamak için dine, doğaüstü bir güce inanmaya ihtiyacı yok.

@cxnnorx adli arkadaş zaten 14 veya 15 yaşında olduğunu konusunda belirtmişti. Bu yaşlarda çok düzgün düşünebilecegini düşünmüyorum. Ve benim yönümden çok yanlış düşünüyor.
Ben bir agnostik ateistim lakin @Bir Matmazel belirttiği şekilde vicdani kararlarımi etkilemiyor. Bir karar yapacağımda tanrı ne der? Tanrıya nasıl hesap veririm? Gibi bir düşüncem olmuyor. Lakin şunu düşünebiliyorum. Kendime ne derim? Yaptığım ne kadar etik? Bunu yaparsam sonuçları ne olur?
İşin kısası daha çok bu arkadaşla tartışmanı önermem.

@cxnnorx adli arkadaş zaten 14 veya 15 yaşında olduğunu konusunda belirtmişti. Bu yaşlarda çok düzgün düşünebilecegini düşünmüyorum. Ve benim yönümden çok yanlış düşünüyor.
Ben bir agnostik ateistim lakin @Bir Matmazel belirttiği şekilde vicdani kararlarımi etkilemiyor. Bir karar yapacağımda tanrı ne der? Tanrıya nasıl hesap veririm? Gibi bir düşüncem olmuyor. Lakin şunu düşünebiliyorum. Kendime ne derim? Yaptığım ne kadar etik? Bunu yaparsam sonuçları ne olur?
Anlıyorum. Ben de tanrının kişiselleştirilmesine anlam veremiyorum. Çoğu dine göre tanrı insan üstü bir şey ancak yine çoğu dine göre insan özellikleri taşıyor? Yani Antropomorfik. Kızıyor, cezalandırıyor, tehdit ediyor vs. Bir çelişki var. Hatta çelişkiler var. Yine dediğim gibi ben kendi vicdanımda kendi ahlakımda yaşayıp hayatımı sürdürebiliyorum. Bir doğaüstü güce ihtiyacım yok iyi olmak için.

Peki ateistlerin ahlaka bakış açısı ile agnostiklerin ahlaka bakış açısı aynı mıdır? Yoksa kişiden kişiye değişir mi?

Ahlak konusunu dini görüşlerle bağdaştırmak saçma. Kişiden kişiye dinden dine göre değişmez. İnsandan insana göre değişir.
Anlıyorum. Ben de tanrının kişiselleştirilmesine anlam veremiyorum. Çoğu dine göre tanrı insan üstü bir şey ancak yine çoğu dine göre insan özellikleri taşıyor? Yani Antropomorfik. Kızıyor, cezalandırıyor, tehdit ediyor vs. Bir çelişki var. Hatta çelişkiler var. Yine dediğim gibi ben kendi vicdanımda kendi ahlakımda yaşayıp hayatımı sürdürebiliyorum. Bir doğaüstü güce ihtiyacım yok iyi olmak için.
Yani çelişkileri bu konuda tartışmak saçma olur ama son dediğinize katılıyorum.

Teist insanlar genel olarak sirk hayvanı gibiler. Ceza korkusuyla kötülüklerden uzak durup cenneti kazanmak için iyilik yapıyorlar. Teist olmayanlara da önünde Allah korkusu olmadığı için her kötü eylemi gerçekleştirecek potansiyelde bakıyorlar. Fakat bu bence onların acınası hallerini gösteriyor. Çünkü onları kötü eylemlerden uzak tutan tek şey Allah korkusu. İyi bir insan olma içgüdüsü değil.
Adım gibi eminim ki tanrının olmadığı herkesçe kabul edilseydi dünyada en çok kötülük yine teist insanlardan çıkacaktı.

Ateist arkadaşlara bir sorum var. Cinlere inanıyor musunuz? Muhtemelen inanmıyorsunuz fakat falcıların gerçekleri bilebilmesini nasıl açıklıyorsunuz? Gidiyorsun falcı teyzeye, seni hiç tanımadığı hâlde ailendekilerin isimlerini tek tek sayıyor. Nasıl biliyor bunları? Cinlerle konuşuyorlar diyorlar. Evet gerçek değil gibi ama bu cin mevzusu epey ilginç.

Merhaba, hayır cinlere inanmıyorum zaten din ile bağlantılı. Falcılar gerçeği bilmiyor.

Yaşım 16 da bunun çok bir önemi yok, gördüğüm agnostikler başta dediğim gibi düşünüyor bana saçma geliyor olup olmadığını bilmiyorum ne demek arkadaş çok saçma, ona bakarsak kimse gözüyle görmedi ama kendine göre çıkarımlarıyla var ya da yok diyorlar, o yüzden bende bilmiyorum kavramını var ama asla kanıtlanamaz olarak görüyorum, ve gördüğüm kişilerlede bunu kendimce doğruladım, yaşama amacı olarak kast ettiğimde, zaten evrenin içinde olabilecek olan tüm amaçlar, ama bir dine tabii olanlar evren dışında örnek olarak cennet cehennem gibi hedefleri var, ateist mesela iyi ahlaklı olmak ister ve olabilir ve bunun amacı nedir sadece iyi bir insan olmak, iyi bir insan olmanın amacı nedir? Yok, sadece iyi bir insan olmak, ama farklı bir dindeki biri iyi bir insan olmak amacı belikde hem iyi bir insan olmak ve öldükten sonra ödüllendirilmek ya da ölmeden ödüllendirilmek, umarım açıklayıcı olmuştur arkadaşa ukalaca konuştuğu için sert çıktım anlattığımı anlamazlıktan gelerek farklı şeyler söylüyor.
Ateist arkadaşlara bir sorum var. Cinlere inanıyor musunuz? Muhtemelen inanmıyorsunuz fakat falcıların gerçekleri bilebilmesini nasıl açıklıyorsunuz? Gidiyorsun falcı teyzeye, seni hiç tanımadığı hâlde ailendekilerin isimlerini tek tek sayıyor. Nasıl biliyor bunları? Cinlerle konuşuyolar diyorlar. Evet gerçek değil gibi ama bu cin mevzusu epey ilginç.

Hocam o konulara girmeyin linçlenirsiniz falcıları bilmem yalancı olabilirler ama büyüceler farklı, o konulara girmeyelim çünkü konu dışına çıkıyoruz atlicaklar şimdi çok bilmiş gibi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı