Her kuralın bir istisnası var mıdır?

655432

Decipat
''Her kuralın bir istisnası vardır, istisnası olmayan tek kural her kuralın bir istisnası olduğu kuralıdır.''
Sözünün bugün yanlış olduğuna karar verdim.

'*** Eşim her zaman haklıdır. ( En azından benim eşim ). Ve bunun istisnası yok. :)

Arkadaşlar, sizin de aklınıza gelen, isitisnası olmayan kural ve durumlar var mı acaba?
Yoksa istisnası olmayan tek kural yukarıda ki mi?

İstisnası olmayan kural yoktur. Ki sizin argümanınız bir kural da değildir. "Eşim her zaman haklıdır." dediğinize göre evli olsanız eşinizin her dediği veya sizin her dediğiniz doğru mu olacak? Öl dese kendinizi öldürecek misiniz? Öl deseniz kendini öldürmesini mi bekleyeceksiniz? Çok saçma.

İstisnası olmayan kural yoktur. Ki sizin argümanınız bir kural da değildir. "Eşim her zaman haklıdır." dediğinize göre evli olsanız eşinizin her dediği veya sizin her dediğiniz doğru mu olacak? Öl dese kendinizi öldürecek misiniz? Öl deseniz kendini öldürmesini mi bekleyeceksiniz? Çok saçma.
Kastedilen o değil. Eşimle fikir ayrılığına düştüğüm her konuda o haklıdır anlamında. >> Haksız bile olsa :)

Kastedilen o değil. Eşimle fikir ayrılığına düştüğüm her konuda o haklıdır anlamında. >> Haksız bile olsa :)
Öyle bir şey nasıl oluyor? Ben anlamadım. Haksız ise haksızdır, haklı ise haklıdır. Her iki tarafın haklı veya haksız tarafları da varsa o zaman "her zaman haklı" gene diyemezsiniz. Felsefe yapacağım diye kırk takla attırıyorsunuz.

Öyle bir şey nasıl oluyor? Ben anlamadım. Haksız ise haksızdır, haklı ise haklıdır. Her iki tarafın haklı veya haksız tarafları da varsa o zaman "her zaman haklı" gene diyemezsiniz. Felsefe yapacağım diye kırk takla attırıyorsunuz.
Takla falan attırdığım yok. Haklı olduğumu düşünmem birşey ifade etmiyor. Nihayetinde haklısın deyip konuyu kapatmak zorunda kalıyorum ama benim verdiğim örneği boşverin.
** Var mı size göre istisnası olmayan kural ve durumlar?

Meşru müdafaa dediğiniz, zaten potansiyel katili öldürmekle ilgili değil midir? Diğer yüzlercesini alalım.
Yüzlerce durum olabilir. Lütfen ''say'' gibi bir şey yapmayın.
*** İki candan birini tercih etmek zorunda kalmak mümkün olabileceği gibi,
*** Birinin yapacağı şey 100, 1000, 10000000 kişinin ölümüne sebeb OLMA ihtimali üzerine de... ŞÜPHE' ye istinaden, Ne yapsam? Ne yapsak? tartışmasının cevabı farklı olabilir.

*** Üstelik katili öldürmek normal dersek bile bu gene de ''öldürmek kötüdür''kural ya da sözünün bir istisnası oluyor.

Son düzenleme:
Yüzlerce durum olabilir. Lütfen ''say'' gibi bir şey yapmayın.
*** İki candan birini tercih etmek zorunda kalmak mümkün olabileceği gibi,
*** Birinin yapacağı şey 100, 1000, 10000000 kişinin ölümüne sebeb OLMA ihtimali üzerine de... ŞÜPHE' ye istinaden, Ne yapsam? Ne yapsak? tartışmasının cevabı farklı olabilir.

İki candan birini tercih eden katil değildir, o gücüne, durumuna ve seçimine göre değerlendirilebilir. O insanı iki can arasında tercihte bulundurmaya iten hâle vesile olan, katildir. Eylemler, sonuçlar, yaşananlar, kararlar, hepsini boş ver, son ana bak, ne âlâ memleket.

Durumların tartışması farklıdır, kuralların tartışması farklıdir. Siz, kuralı kendinize göre esnetip, "istisnasız kural yoktur" gibi ifadede bulunduğunuzda, anlaşılan şudur ki; kural ne demek? Bilmiyorsunuz. Ya da sormak istediğiniz bu değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı