Tanrı var mıdır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kadının erkeği terketme/boşama hakkı vardır. Bilmediğiniz konular hakkında neden boş yorumlarda bulunuyorsunuz. Kuran kadını koruma altına almıştır erkekleri değil. İçinizde 1 gram yaratıcı inancı yokken kuranı yorumlamak sizin işiniz mi ?
İçinde 1 gram sorgulama isteği yokken Kuran'ı yorumlamak senin işinmi peki ?

Kişisel olarak söylemem gerekir ki, tanrı var ya da yok bilemem ancak bu bilinmezliğe bayılıyorum. Tanrıyı aramaya keşfetmeye çalışıyorum.

Kim nasıl bilsin arkadaşım soru mu bu şimdi?

Ne yazık ki insanlarımız Tanrı kavramını kendilerinin aciz kavramlarına yakıştırıyor. Ben görmediğim şeye inanmam vs. diyorlar. Sen daha 3D göremeyen aciz bir varlıksın, gözlerin tüm renkleri veya ışıkları ayırt edemiyor, sen nasıl Tanrıya kafa tutuyorsun anlamadım. Fizik bilgimiz o kadar az ki daha yeni kuantum bilgisayarların başlangıç seviyesine gelmişiz o kadar vasat durumdayız ve belki de evrenden evrene veya bölgeden bölgeye değişen fen kuralları var bu evrende. Sen nesin ki Tanrıya laf atıyorsun. He konu dinlere gelirse ne zaman yeni bir din dünyaya gelince, etraf kaos içinde oluyor. Kusura bakmayın tüm din kitapları fasa fiso. Ancak aklınıza yatan güzel davranışlar ve mantıklı davranışları normal yaşamınızda kullanın. Tüm dinler değiştirilmiş harap edilmiştir. Genelde ateistler daha neden ateist olduğunu tam anlamamış bir şekilde ona buna düz gidiyor. Yapma kardeşim cahil olduğunu belli etme. Tanrı bildiğimiz bir Tanrı imajında olmayabilir. Ki öyle biz sadece bize asimile eden Tanrı kavramını biliyoruz. Detaylıca düşündüğümüzde mevzu büyüyor ve bir sürü tanrı imajı ortaya çıkıyor. O yüzden lütfen bir birinizi kırmayın bu din konularında. Önemli olan zeka, davranış vs. değil evrene dünyaya ne katkı sağladığındır. Yazım yanlışı varsa affola modlar.

Öncelikle mantıklı düşünün. Bu konularda aklınız hariç hiçbir şey sizi doğru yola sokamaz. 1400 yıllık din bile.

Bir yaratıcı var mı? Varsa neden bizi daha iyi bir yerde yaşatmıyor?

Bunun cevabını var olarak verdiğinizi varsayalım. Yaratıcı, eğer kendimize sunulan bu güzellikleri bize yolladıysa, demek ki bizden geri bir şey istiyor. Zaten her şeye sahip olan bir varlığa ne verebilirsiniz? Bana kalsa din, tamamen yok edilmelidir. En yenisi 1400 yaşında. Fakat yaratıcı, kendisine bu din üstünden teşekkür etmenizi istiyor. Yazılan 1400 yaşına basmış hadislere (bir çoğu hurafe, patlıcan kutsal meyve denileni bile bulabilirsiniz) inanmak mantıklı gelmiyor. Aklımla sorguladığım zaman eğer mantıklı bir kapıya çıkıyorsam benim için doğru yol, o yoldur.

Dün bir saat boyunca bu konuyu takip ettim. Çünkü içerde birkaç kişinin güzelce tartıştığını gördüm.

Fakat sürekli gereksiz mesajlar atan ya da konuyu başka yere çekenler oluyordu. Sürekli gereksiz mesaj temizlemekten ciddi anlamda yorulmuştum.

Başka düşüncelere saygınızın olması gerektiği gibi, tartışan/konuşan iki insana da ya da topluluğa da saygınız olsun. Aralarına atlamayın, gereksiz mesaj atmayın. Konuyla alakası olmayan mesaj atmayın.

Aynı konu başlığını başka yere çekmek yerine yeni konu açın, konu açma sınırınız yok...

Yeterki konuyu kirletmeyin.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı