Her şey Z kuşağının suçu (!)

Dostum herhalde çevren hep arazi :D. Son zamanlardaki gidişat yüzünden de ülke en başından çöp değil ya. Bence gelişmemişlik veya az gelişmiş söz konusu dahi değildir.

Ben ülkemin insanlarının ahlaksız, çıkarcı olmasından ötürü gitmek isterim açıkçası. Çünkü insanımız normal değil artık.
Demek istediğinizi tam olarak anlayamadım ama gelişmişlikle alakalı bir şeyden ya da ülkenin çöp olmasından bahsetmedim. Tarafsız şekilde Y kuşağı bir değişiklik yapamadı ve Z kuşağının bu süre gelen düzende neyi değiştirip neyi tutması gerektiğine önem vermesi gerektiğini söyledim. Hedef olmaları dediğim gibi çok normal çünkü genç nüfusu her kuşakta artarak gelen bir milletiz.

Sosyal medyada haberleri görüp ülke kötü demek büyük yanlıştır bu arada. Sosyal medyada bu haberleri görüp bunu düzeltmeyenler kötü demek doğrudur. İnsan her yerde çirkindir önemli olan nasıl yönetildiğidir.

Taraflı ve muhalif yorumuma gelecek olursak. Yolsuzluğa ve kötü yönetime dibine kadar battığımızı düşünüyorum. Kendim iktisatçıyım. 84 milyonluk genç nüfusu fazla olan kocaman bir pazarız. Bu ülkede doların, ekonominin, refah seviyesinin bu düzeyde olmasının en büyük nedeni çağa ayak uyduramayan yönetimdir. 84 milyon az bir sayı değil büyük bir pazardır yatırımın bu devirde akıyor olması gerekir.

Her türden insanın fazla olduğu, nüfusun çok olduğu istisnasız her ülkede böyle bir problem yaşarsın. Bunun önüne geçmek mümkün değil.
Dün iğrenç olaylardan ötürü Twitter'da biri, taviz vermeyin İran gibi oluruz (idam falan) yazdı.
İran'lı biri çıktı ve dedi ki: "Bizim ülkede tek kadının örtünmesi var, onun dışında tertemiz. Kadınlar rahat dolaşıyor." dedi. Bana yeterli cevap gibi geldi.

İdam her şeye çare gibi ama bu ülkeye gelmesin. Çünkü önüne geleni durduk yere asarlar.

Dün iğrenç olaylardan ötürü Twitter'da biri, taviz vermeyin İran gibi oluruz (idam falan) yazdı.
İran'lı biri çıktı ve dedi ki: "Bizim ülkede tek kadının örtünmesi var, onun dışında tertemiz. Kadınlar rahat dolaşıyor." dedi. Bana yeterli cevap gibi geldi.
Türkiye'ye özgü bir şey değil. Her ülkede olabilecek şeyler, sadece son zamanlarda daha sık yaşanıyor bizim ülkemizde. Önemli olan bu tür vakalar yaşandığında failler yeteri kadar ceza alıyor mu almıyor mu buna bakmak gerek.
İdam her şeye çare gibi ama bu ülkeye gelmesin. Çünkü önüne geleni durduk yere asarlar.
Bir şeyi yasaklamakta, topluma karşı aşırı caydırıcı olmakta çözüm değil. Sonuçta bu tür suçları işleme potansiyeline sahip insan kendini farklı yollarla belli eder, başka tür suçlar işler. Dediğim gibi, bunun önüne geçmek mümkün değil, anca nüfus azalırsa bir ilerleme kaydedilebilir.

Türkiye'ye özgü bir şey değil. Her ülkede olabilecek şeyler, sadece son zamanlarda daha sık yaşanıyor bizim ülkemizde. Önemli olan bu tür vakalar yaşandığında failler yeteri kadar ceza alıyor mu almıyor mu buna bakmak gerek.

Bir şeyi yasaklamakta, topluma karşı aşırı caydırıcı olmakta çözüm değil. Sonuçta bu tür suçları işleme potansiyeline sahip insan kendini farklı yollarla belli eder, başka tür suçlar işler. Dediğim gibi, bunun önüne geçmek mümkün değil, anca nüfus azalırsa bir ilerleme kaydedilebilir.
Kanki öyle diyorsun ama Arabistan'da falan asıyorlar ve vaka yok denecek kadar az. İran'da öyle. Önüne geçmişler ama önceden tabi. Şimdi olmaz.

Öğrenciyken çok sevdiğim bir hocam büyüme ve kalkınmayı anlatırken büyüme sayısaldır, kalkınma nitelikseldir ve büyümeyi içinde barındırır demişti. Bir ülkenin kalkındığını vatandaşının yere tükürüp tükürmediğinden anlayabilirsiniz demişti. Demem o ki caydırıcı cezalar çözümdür ancak tek başına yeterli değildir. Büyümenin getirdiği refahla kalkınarak desteklenmesi gerekir. İdam ise saçmalıktır.

Öğrenciyken çok sevdiğim bir hocam büyüme ve kalkınmayı anlatırken büyüme sayısaldır, kalkınma nitelikseldir ve büyümeyi içinde barındırır demişti. Bir ülkenin kalkındığını vatandaşının yere tükürüp tükürmediğinden anlayabilirsiniz demişti. Demem o ki caydırıcı cezalar çözümdür ancak tek başına yeterli değildir. Büyümenin getirdiği refahla kalkınarak desteklenmesi gerekir. İdam ise saçmalıktır.
İşte 80 milyondan fazla insanın her birini teker teker caydıramazsın, denetleyemezsin. Hep der ne olacak ki, kimse umursamaz vs. gibi şeylerle suç işler.

Lakin ben caydırıcı olsun, yada caydırıcı niyetle gelsin demedim. Hak olan budur. Adalet budur.

Toplumun algısı "din" olduğu için Z kuşağına böyle davranıyorlar. Z kuşağı dinlerine uzak olarak görüyorlar, örneğin kızların açık giyinmesi veya erkekleri saç uzatması, dövme yaptırması vs. her şeyi dine bağlıyorlar. Tabii ki kimse kimsenin saçına, kıyafetine karışamaz ama zihniyetleri bu. Mevcut iktidarın suçu.

Toplumun algısı "din" olduğu için Z kuşağına böyle davranıyorlar. Z kuşağı dinlerine uzak olarak görüyorlar, örneğin kızların açık giyinmesi veya erkekleri saç uzatması, dövme yaptırması vs. her şeyi dine bağlıyorlar. Tabii ki kimse kimsenin saçına, kıyafetine karışamaz ama zihniyetleri bu. Mevcut iktidarın suçu.
İzlediğim güzel İran filmlerinde, Allah aşkına dans ederek bile varan dervişler vardır. O yüzden bizim Türkler bu algıyla boş yapıyor biraz.
İnanıyordur ama belli etmesi gerekmez bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı