Hertz ve FPS arasında nasıl bir ilişki var?

Melih Ayar

Kilopat
Daha fazla  
Diyelim ki 2K 144 Hz monitörümüz var. Ekran kartı da RX 590. Oynadığım oyundan 70 FPS alıyorsam Monitörün 144 Hz hızından yarar alamayacak mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
144 Hz monitör, saniyede 144 tane kareyi ekrana yansıtabiliyor anlamına geliyor.
60 FPS üstü aldığınız her FPS değeri için yararlı.

60 FPS performans & 60Hz monitör: A marka otomobilin motor gücü; en fazla 60 km/s hız için yeterli ve otomobilin hız limiti 60 km/s.

144 FPS performans & 60Hz monitör: B marka otomobilin motor gücü; en fazla 144 km/s hız için yeterli ve otomobilin hız limiti 60 km/s.

70 FPS performans & 144Hz monitör: C marka otomobilin motor gücü; en fazla 70 km/s hız için yeterli ve otomobilin hız limiti 144 km/s.

1 Hertz, saniyede 1 atım demek. FPS ise saniyede monitöre gönderilen kare sayısı.

Monitörünüzün belli bir gösterim limiti vardır. Mesela 60 Hz monitörler saniyede 60 kare gösterirler. Bu rakam denetim masasından değiştirmediğiniz sürece sabittir.

FPS ise ekran kartınızın o anda, saniyede kaç tane kare “çizebildiğini” gösterir. Ekran kartının gücüne göre, sahneye göre değişebilen bir rakamdır.

Öncelikle hepinize yorumlarınız için teşekkürler. Ancak tam olarak konuya hakim olmadığım için basitçe söylerseniz sevinirim, takıldığım nokta şu ki; Diyelim ki benim 165 Hz monitörüm var, 1080 ti ile Overwatch'da 1080p de 300+ FPS alıyorum, 2K'da 130 FPS alıyorum. Akıcılık olarak düşünürsek 2K' da performans kaybı yaşıyor muyum?

Öncelikle hepinize yorumlarınız için teşekkürler. Ancak tam olarak konuya hakim olmadığım için basitçe söylerseniz sevinirim, takıldığım nokta şu ki; Diyelim ki benim 165 Hz monitörüm var, 1080 ti ile Overwatch'da 1080p de 300+ FPS alıyorum, 2K'da 130 FPS alıyorum. Akıcılık olarak düşünürsek 2K' da performans kaybı yaşıyor muyum?
144 FPS ve üzeri alıyorsanız zaten bunu monitörünüz size gösteremiyor demektir 2K da sabit 144 FPS alıyorsanız hem görüntü kalitesi olarak hem de akıcılık olarak hiç bir şey kaybetmezsiniz 300 FPS çok abartı bence hiç gerek yok onun yerine görüntü kalitesi ve 144 FPS çok daha iyi bir seçenek ben GTX 1080 Ti ile her oyunu 2K çözünürlükte 144 FPS alacak şekilde ayarladım şuan bütün oyunlarda bu FPSi alabiliyorum PUBG denen lanet optimizasyon sorunlu oyun hariç onu da grafik düşürerek gölge kapatarak alabiliyorum ve görüntü kalitesi de gayet yerinde eğer 2K 144 Hz bir monitörünüz varsa 144 FPS üstü almak için görüntü kalitesinden ödün vermeyin 144 sabit FPS alabilirsiniz her oyunda

144 FPS ve üzeri alıyorsanız zaten bunu monitörünüz size gösteremiyor demektir 2K da sabit 144 FPS alıyorsanız hem görüntü kalitesi olarak hem de akıcılık olarak hiç bir şey kaybetmezsiniz 300 FPS çok abartı bence hiç gerek yok onun yerine görüntü kalitesi ve 144 FPS çok daha iyi bir seçenek ben GTX 1080 Ti ile her oyunu 2K çözünürlükte 144 FPS alacak şekilde ayarladım şuan bütün oyunlarda bu FPSi alabiliyorum PUBG denen lanet optimizasyon sorunlu oyun hariç onu da grafik düşürerek gölge kapatarak alabiliyorum ve görüntü kalitesi de gayet yerinde eğer 2K 144 Hz bir monitörünüz varsa 144 FPS üstü almak için görüntü kalitesinden ödün vermeyin 144 sabit FPS alabilirsiniz her oyunda
Anladım sanırım. Monitör 144 destekliyor ama oyunda 130 FPS alıyorsam benim Refresh Rate'im o an 130 oluyor. Fakat 144'e kadar çıkarabiliyorum. Doğru mudur? :)

Anladım sanırım. Monitör 144 destekliyor ama oyunda 130 FPS alıyorsam benim Refresh Rate'im o an 130 oluyor. Fakat 144'e kadar çıkarabiliyorum. Doğru mudur? :)
Evet 144 FPS üstü için görüntü kalitesi bozmaya gerek yok zaten kaç FPS alırsanız alın monitörünüzün size vereceği 144 FPS eğer çok aşarsanız görüntüde yırtılmalar bile yaşarsınız o sebepten 2K da 130 FPS veriyorsa oyun ufak bir gölge kapatma veya efekt düşürme ile Sabit 144 FPS alıp muazzam bir görüntü kalitesi ile 144 FPS akıcılığında oyun oynamanın keyfini yaşarsınız. Bir alternatif daha var bu da 1920x1440 çözünürlük 1080P kadar kaliteyi bozmadan 2K 1080 arası bir görüntü veriyor.

Sen kaç FPS alırsan al monitör saniyede 144 defa çizim yapar. Eğer 72 FPS alırsan her kareyi iki defa çizer. Sonuç olarak ekranda saniye başına 72 farklı kare görürsün. 288 FPS alırsan, monitör her iki kareden birini çizemez. Sonuç olarak ekranda 288 değil 144 farklı kare görürsün. Akıcılığı belirleyen şey ekranda gördüğün saniyede ki farklı kare sayısıdır.

Evet 144 FPS üstü için görüntü kalitesi bozmaya gerek yok zaten kaç FPS alırsanız alın monitörünüzün size vereceği 144 FPS eğer çok aşarsanız görüntüde yırtılmalar bile yaşarsınız o sebepten 2K da 130 FPS veriyorsa oyun ufak bir gölge kapatma veya efekt düşürme ile Sabit 144 FPS alıp muazzam bir görüntü kalitesi ile 144 FPS akıcılığında oyun oynamanın keyfini yaşarsınız. Bir alternatif daha var bu da 1920x1440 çözünürlük 1080P kadar kaliteyi bozmadan 2K 1080 arası bir görüntü veriyor.
Yaza doğru yeni bir sistem düşünüyorum. Benim şuan ki sistemimin yanında bir Rönesans olacak hatta, Ben bugüne kadar hiç 60 FPS üstü oynamadım. 1080 p ve 2k arasında kalite farkı gözle görülüyor mu gerçekten? :) İnternette pek fark görülmüyor :(

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı