Heyecanımı nasıl kontrol edebilirim?

Merhabalar, 16 yaşındayım. Okulda hoca bana soru sorduğunun da veya hoca ile konuşmam gerektiğinde çok heyecanlanıyorum, ellerim terliyor çok fena bir sıcaklık basıyor. Ağzım kilitleniyor, konuşmaya çok zor başlıyorum. Eskiden böyle bir şeyim yoktu. Bunu nasıl yenebilirim? Bu durumdan gerçekten çok rahatsızım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de çok yaşıyorum ama bunu bir nebze derin derin nefes alıp vererek çözebiliyorum. Bazı anlarda işe yaramadığı da oluyor. Ya da psikolojik olarak bu taktiğin işe yaradığını düşünüyorum... Konuya gelecek cevapları merakla bekliyorum.

Merhabalar, 16 yaşındayım. Okulda hoca bana soru sorduğunun da veya hoca ile konuşmam gerektiğinde çok heyecanlanıyorum, ellerim terliyor çok fena bir sıcaklık basıyor. Ağzım kilitleniyor, konuşmaya çok zor başlıyorum. Eskiden böyle bir şeyim yoktu. Bunu nasıl yenebilirim? Bu durumdan gerçekten çok rahatsızım.

Stres olduğunu düşünüyorum ben de geçirdiğim bir tramva yüzünden tırnaklarımı kemiriyorum suda titriyorum ve benzeri şeyler oluyor bu sonucun arkasında da bir sebep yatıyor olabilir yani sebebini biliyor musun?
Yakın zamanda sınava falan katılacak mısın?

Stres olduğunu düşünüyorum ben de geçirdiğim bir tramva yüzünden tırnaklarımı kemiriyorum suda titriyorum ve benzeri şeyler oluyor bu sonucun arkasında da bir sebep yatıyor olabilir yani sebebini biliyor musun?
Evet sebebi hafif kekemeliğimin olması. Yavaş ve sakin konuşunca hiç kekelemiyorum. Örnek veriyorum hoca soru sorduğunda birden ellerim terliyor ve sıcak basıyor cümleye başlayamıyorum kekelemekten korkuyorum ağzım resmen afk kalıyor. Yazın başlarında da bu sorun vardı bende kimse ile konuşamıyordum fakat üstüne gide gide bayağı rahatladım hiç kekelemeden iletişim kurabiliyordum fakat 2 haftadır okula gidiyorum ve herşey tersine dönmüş durumda. Bu takılmalarımın tek sebebi stres.

Yakın zamanda sınava falan katılacak mısın?
pazartesi günü sınavım var :)

Duzenli spor yapmalisin ve hafif de olsa kas kutleni guclendirmelisin. Bir de tanimadigin insanlarla tanis yabancilarla konus tek basina yuruyuslere kafelere git zamanla gecicektir. Ergenlik doneminde normal seyler bunlar endiselenme sadece ustune git.

Ondan kaynaklı olabilir tavsiyem: Boş ver, takma kafana ne yapmayı seviyorsan ve o seni rahatlatıyorsa onu yap.
Yok, hayır. Sınavdan dolayı yaşadığım bir problem değil. Bu sorun yüzünden sosyal hayatımı kısıtlamak zorunda kalıyorum.
Duzenli spor yapmalisin ve hafif de olsa kas kutleni guclendirmelisin. Bir de tanimadigin insanlarla tanis yabancilarla konus tek basina yuruyuslere kafelere git zamanla gecicektir. Ergenlik doneminde normal seyler bunlar endiselenme sadece ustune git.
Evet, üstüne gidince gerçekten düzelme oluyor.

Geri
Yukarı