Hiç kimsenin gerçek arkadaşı yok

berkayhenza

Centipat
Daha fazla  
Genelde ergenlerde, lise ve bazı üniversite dönemlerinde, kimsenin gerçek arkadaşı olmuyor. Mutlaka olanlar var, ama çok nadir görüyorum. Hepimizin arkadaşlıkları (ya da bizim arkadaşlık dediğimiz çıkar ilişkisi) yalanlardan oluşuyor, kimsenin gerçekten tamamen şeffaf olabildiği arkadaşı yok. Kızlar aynı çocuğa aşık olana kadar, erkekler artık egosunu tatmin edemeyince dostluk yapmayı bırakıyor. Sosyal ilişkilerin, özellikle bu yaşlarda iğrençleştiği bir dönemde yaşıyoruz zaten. Cam gibi şeffaf olup kendimizi gösterebileceğimiz arkadaşımız olmuyor, her gün 50'şer tane Reels atarak, ya da yalandan aşk acılarına teselli vererek arkadaş olunmuyor, benim kanımca. Tamamen samimiyetsizlik kokan ilişkiler var aramızda, gerçek dostu ve arkadaşı bulabilmek, şu devirde çok zor. Benim sorunum bu, gerçekten arkadaş bulamıyorum. Rehberim de 50 tane tanıdığım var ama bir tane tanıdığım yok. Bu yaşlarda normal bir şey mi yoksa ben mi fazla eski kafalı düşünüyorum. Yani dostum dediğin insana çocukluğundan bahsetmek gibi şeyleri yadırganma korkusu ile anlatamamak? Bilemiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı durumdayım, eski kafalıkla alakası olduğunu düşünmüyorum. Biz farklıyız havalarına girmek istemiyorum. Günümüzdeki ilişkileri gördükçe aldatmanın, çıkar ilişkilerinin normalleştirildiği bir dönemde yaşıyoruz ve böyle ilişkiler yaşamamak için uzak duruyoruz. Arkadaşımız bu sebeple olmuyor gibi görünüyor ki böyle olacaksa da olmasın zaten.

İnsan ilişkileri tamamen çıkar üzerine kuruludur. Yapacak bir şey yok, kimsenin birbirini gerçekten sevdiğini sanmıyorum. Diyelim ki var, binde birdir. Şu devirde kimse kimsenin iyiliğini gerçekten istemez. En basitinden, birisinin acısına ortak olmak çok kolaydır fakat önemli olan şudur ki birisinin başarısına da ortak olabilmektir. Bunu çoğu kişi yapamaz.

Gayet olgun bir birey gibi düşünüyorsunuz tamamen aynı fikirdeyim bunun altında yatan sebep aslında okullarda insanlar yalnız kalma korkusuyla ne olsa yapıyor maalesef yalan iftira çıkar ilişkileri sahte davranışlar yüksek not almak için birilerine yalakalık vb. zorbalıkta olabilir her şey sahte anlayacağınız ancak çok nadir gerçekten de okulda arkadaşım diyebileceğiniz hayat dostunuzlada tanışabilirsiniz bunun kararını sizin zekanız ve düşünceleriniz belirler.

Hocam aynı durum bende de var arkadaşlarım var ama sözde gerçekten arkadaş olarak göremiyorum kimseyi. Ve maalesef kimsye güvenemiyorum akrabam olsa bile.

Rahat 10 kişi arkadaş grubumuz vardı. Olaylar oldu falan gerçekten kim kimle arkadaşmış öğrendik. İkiye bölündük ama has insanlar kaldı yanımda gerisi tefarruat.

Geri
Yukarı