Hiç şınav çekemiyorum

Diz şınavından 3 4 yapabiliyormuşsun. Bir kez yap 1 2 dk bekle tekrar çıkarabildiğin kadar yap. Bu şekilde limitini zorlayana kadar yap. Yorulduktan sonra duvar şınavına geçersen o zaman duvar şınavı sana daha zor gelecek ama yapabildiğin kadar burada da yapmaya çalış. Birkaç sette burada yapabilirsin.

Ancak önce biraz ısınma hareketi yap. Genel vücudu ısıt sonra biraz omuzlarını falan ısıt. Sonra başlayabilirsin diz şınavına. Çünkü omuz kolay sakatlanabilecek bir yer. Isınmak önemli.

Düz mantık yürütürsek daha iyi şınav çekmen için şınav yapman gerekiyor. Bunun için kolay versiyonundan başlayarak yapmak mantıklı.

Şu an hiç çekemediğin için bu hareketler yeterli. Ama ilerleyen dönemde daha fazla çekmeye odaklanırsan o zaman farklı hareketlere geçiş yapılabilir.

Bu arada sadece şınava odaklanmanı önermem. Tüm vücudunu çalıştırabilirsen çok iyi ve daha doğru olur. Ama yapamazsan şınavla başlayabilirsin sıkıntı olmaz.

Aylardır evde spor yapmaya çalışan birisi olarak bu yorumu yapıyorum :) ilerleyen dönemde yapmak istersen tüm vücudu çalıştıran egzersizleri tavsiye edebilirim.

Sonra da barfiks çekmeye başlarsın belki :)

Spor yaparken geliştiğini görmek gerçekten insanı mutlu ediyor.

Dediğiniz gibi yapacağım o zaman. Bu arada ısınma hareketleri derken şu hareketler mi mesela buradakilerden sadece ipi yapamam. Spordan Önce Yapmanız Gereken Isınma Hareketleri

Dediğiniz gibi yapacağım o zaman. Bu arada ısınma hareketleri derken şu hareketler mi mesela buradakilerden sadece ipi yapamam. Spordan Önce Yapmanız Gereken Isınma Hareketleri

Mesela şunlar sana fikir olabilir kardeşim. Bunlara başlamadan önce ip atlar gibi olabilir veya olduğun yerde ufak şekilde koşar gibi yapabilirsin yani genel bir ısınma iyi olacaktır. Süreyi uzun tutmana gerek yok. Isınma vs bu hareketler 5 dk civarı sürebilir. Tabi sen sadece şınav yapmayı düşünüyor olsan bile bence ısınmayı öğrenmek için de ayrıca faydalı olacağını düşünüyorum. Özellikle omuz bölgesini iyi ısıtmaya dikkat etmeni öneririm.

İlla birebir yapmana da gerek yok ama bu videoları hazırlayanlar işi bilen insanlar sonuç olarak. Yine de kendine göre biraz uyarlayabilirsin.

En azından biraz genel olarak vücudu ısıtıp sonra biraz omuz ısıtma hareketleri yaparak başlaman bile faydalı olacaktır. Yani mesela kolları yana açıp paralel şekilde havada kulaç atıyor gibi 20 kere öne ve 20 kere arkaya sallamak gibi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Mesela şunlar sana fikir olabilir kardeşim. Bunlara başlamadan önce IP atlar gibi olabilir veya olduğun yerde ufak şekilde koşar gibi yapabilirsin yani genel bir ısınma iyi olacaktır. Süreyi uzun tutmana gerek yok. Isınma vs bu hareketler 5 dk civarı sürebilir. Tabi sen sadece şınav yapmayı düşünüyor olsan bile bence ısınmayı öğrenmek için de ayrıca faydalı olacağını düşünüyorum. Özellikle omuz bölgesini iyi ısıtmaya dikkat etmeni öneririm.

İlla birebir yapmana da gerek yok ama bu videoları hazırlayanlar işi bilen insanlar sonuç olarak. Yine de kendine göre biraz uyarlayabilirsin.

En azından biraz genel olarak vücudu ısıtıp sonra biraz omuz ısıtma hareketleri yaparak başlaman bile faydalı olacaktır. Yani mesela kolları yana açıp paralel şekilde havada kulaç atıyor gibi 20 kere öne ve 20 kere arkaya sallamak gibi.

Yani sadece şınav için yapacaksam yerimde 5-10 dk koşma yeterli olur ama videoda ki hareketleri öğrenmem çok daha iyi doğru mu anladım?

Yani sadece şınav için yapacaksam yerimde 5-10 dk koşma yeterli olur ama videoda ki hareketleri öğrenmem çok daha iyi doğru mu anladım?

5 dk yeterli olur. 2 3 dk biraz dediğin gibi koşar gibi yaparak vücudun ısınmasını sağlarsın. Sonra birkaç omuz ısıtma ve esnetme hareketi ile tamamlarsın. Sonra şınavlara başlarsın. Şınava biraz alış sonra tüm vücut çalışmalarına geçersin. Sonuç olarak vücut bir bütün ve bütün vücudu çalıştırmadan bir bölgeye odaklanmak yanlış olur.

Videodaki sporcular tüm vücut çalışması yaptıkları için vücudun farklı bölgelerini de ısıtmaya yönelik ve esnetmeye yönelik hareketler yapıyorlar.

Çok işin uzmanı değilim ama illa birebir yapmana gerek yok ama tüm vücut çalışmasına başlarsan bu tarz ısıtmalar kesinlikle faydalı olacaktır.

Misal şu videodaki ilk 4 dk lık hareketleri ısınmak için yapabilirsin.

ve şu tarz omuz hareketleri ile omuz bölgesini esnetip ısıtarak sakatlanma veya zarar görme risklerini azaltabilirsin. Bu arada şu sopa olayı faydalı. Bunu sokak sporcusu Sercan Ulusoydan da görmüştüm.

Bu arada benim omuzumda biraz sorun vardı. Fizik tedaviye gittiğimde bu sopa hareketlerini vermişti. Ayrıca küçük direnç lastikleri ile de çalışıyordum. Bulabilirsen ucuza direnç lastiklerinden almak ve onlarla çalışmakta çok faydalı. Ama şimdilik çok gerekli değil.

Youtube da warm up diye aratırsan çok video çıkıyor. Shoulder warm up diye aratırsan omuz için hareketleri bulman mümkün.

bu videodaki ısınma hareketlerini yapıp 10 set (her sette 2-3) diz şınavı yaptım sonra duvara geçtim gerçekten dediğiniz gibi zor geldi ondanda 3 set 10 ar tane yaptım arada uzaklaşarak
şu videodaki ilerlerde uzaklaştığı gibi yaptım. Bunu 1 yıl her hafta arttırarak iradeli bir şekilde yapsam gerçek şınavı çekebilmeye başlayabilir miyim?

bu videodaki ısınma hareketlerini yapıp 10 set (her sette 2-3) diz şınavı yaptım sonra duvara geçtim gerçekten dediğiniz gibi zor geldi ondanda 3 set 10 ar tane yaptım arada uzaklaşarak
şu videodaki ilerlerde uzaklaştığı gibi yaptım. Bunu 1 yıl her hafta arttırarak iradeli bir şekilde yapsam gerçek şınavı çekebilmeye başlayabilir miyim?

Şüphen bile olmasın. Çok kısa sürede yapabileceğini tahmin ediyorum. Hatta yapmayı bırak arttıracaksın. Vücut ağırlığı ile yapılan hareketleri attırmak daha kolay oluyor. Tabi çok zorlayıcı hareketler hariç :)

Şu dayı nasıl 1 saatte 2682 şınav çekiyor inanılmaz. Gerçi kolları epey açık ve belki full yapmıyor denilebilir ancak ne önemi var ki adam rekor kırmış. Kaç yaşında kim bilir. Önce biraz yapıyor sonra 2 nefes alıp 10 civarı tekrarlar yapıyor. Makine haline gelmiş zaten belli :)

Bu arada kaç günde bir yapmalıyım? Uzun zamandır yapmadığımdan bugün kollarım acıyor o yüzden yapamıyacağım galiba. Ama acı geçince her gün mü yapmalıyım yoksa 2 günde bir vs mi?

Şınavı hiç bir türlü çekemiyorsanız nedeni kilonuzdur.Kollarınız kilonuzu kaldırmaya yetmiyor.2 seçeneğiniz var.Ya kilo vereceksiniz ya da kollarınızı ağırlık kaldırarak güçlendireceskiniz.

Bu arada kaç günde bir yapmalıyım? Uzun zamandır yapmadığımdan bugün kollarım acıyor o yüzden yapamıyacağım galiba. Ama acı geçince her gün mü yapmalıyım yoksa 2 günde bir vs mi?

İlk günler fazla zorlamadan yaparsan daha iyi olur. Ama her halükarda bir hamlık ve ağrı olacaktır. Yapamayacak gibiysen 1 gün ara verirsin sıkıntı olmaz. Ağrın yapacağın kadar azalırsa her gün yapmanı öneririm.

Geri
Yukarı