Hiçbir yeteneğim yok

İlk ergenliğe girdiğim dönem hiçbir yeteneğim olmadığını düşünüyordum. Hiçbir branşta normale yakın bir performans bile gösteremedim. Çünkü kendime öğrettiğim şey bunu başaramayacağım ve yeteneksiz olduğumdu. 15 yaşımda bir inatla müziğe başladım ve şunu fark ettim. Yetenek işin sadece bir bölümü. Gerçekten çalışarak, çabalayarak ve emek harcayarak bir işe tutunursanız onu başarabilirsiniz.

Selamlar herkese. Yıllardır muzdarip olduğum bir sorunu sizle paylaşmak istiyorum. Ne zaman bir hobi edinmeye çalışsam asla ilerleyemiyorum. Zamanında bir sürü şey denedim. Denediğim şeyler arasında karate ve futbol gibi yetenek gerektiren sporlar vardı. Tahmin edebileceğiniz gibi 0 başarı bıraktım artık sıkıldım. Oyunlara yönelince biraz eğlenmeye başladım. Single Player oyunlar pek yetenek istemediği için çoğunu bitirdim. Online oyunlara gelince yıllar boyunca (8 yıl) Minecraft oynadım. Aim gerektiren oyunlar berbat onun dışında yetenek isteyen tüm oyunlar başarısız. Resim çizmeye başladım gene aynısı oldu. Deneyebileceğim bir hobi istiyorum yardımcı olabilecek?
Valla boşa yaşıyoruz :D.
Değişik dallar yönel.

Kendin hakkında direkt olarak nasıl bu kanıya varabildin? Oyun oynamayı, gerçekten de yeteneğini bulmak istiyorsan çıkar bir kere bu listeden çünkü kayda değer bir önem -yetenek ararken-
taşımıyor. Açıkçası yeteneğini keşfetmek için kendini tabi tuttuğun durumlar, fazlasıyla absürt ve gülünç ne yazık ki.

Kabiliyet, her zaman basitçe keşfedilecek ardından da yavaş yavaş açığa çıkacak diye bir kaide yok. Gerekirse teker teker deneyeceksin gözüne kestirdiğin alanları ve bu şekilde, elle tutulabilir bir biçimde teyit ederek kendin hakkında; gerçekçi, dayanağı bulunan, gözleme dayanan elle tutulabilir kanılara varacaksın. Üç-beş oyun oynayıp iki-üç alanda kendini -artık nasıl yaptın bilmiyorum- altı boş bir şekilde teste tabi tutarak şakaklarında ter bile birikmeden "...kabiliyetim yok" diye kestirip atmamalısın.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı