HOI4'e neden resmi Türkçe dil desteği gelmiyor?

Oyuna Türkçe ekleme konusundaki yorumunuz ise bana mantıksız geldi. Neyi ima ettiğinizi anlıyorum.
Aslında onu demedim. Global olarak yaparım oyun yapsam. Bunun için her şeyi İngilizce yaparım. Türkçe desteği için ise çevirmem gerekir. Bunun için Türkçe karakter desteği ile uğraşmam bile gerekebilir.

Oyun satın almakla sinemaya gitmek arasındaki fark birinde yapılanı izliyoruz birinde yapılanı oynuyoruz.
Sinemaya gitmeyip internetten izleyen bir sürü kişi var. Aynı şey diziler için de geçerli.

Korsan oyun oynayanları da anlamıyorum ki. O oyunları yapmak çok zor ve emek gerektiriyor. Bir de o oynadıkları korsan oyunların %90'ının içinde virüs var.
Herhangi bir programı yapmak zaten başlı başına zaman alıyor. Lüks denebilecek yaşam yaşayacak kadar maaş almasalar dediğinize katılırım ama fazlasıyla kazanıyorlar zaten.
Virüs de yok. Nereden edineceğini bilen var bilmeyen var.

İndirimleri bekleyip 100 TL verip bir sürü oyun alabilirler.
2012-2013 yılında AAA bir oyun çıktığı anda 80 lira oluyordu. Şimdi ise indirim ile 100 liraya düştüğüne seviniyorsunuz.
Steam'de indirimsiz olarak 53 liraya satılan AC Brotherhood yine o bahsettiğim yıllarda 20 lira olarak kutulu şekilde satılıyordu.

Oynama kardeşim sanki zorla oynatıyoruz.
Zorla oynatmadığınız gibi zorla da satın aldıramazsınız.

Bu durum en az 10 yıl boyunca böyle devam edecek bence. Üzerine konuşmanın hiçbir şeyi değiştireceğini düşünmüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Virüs de yok. Nereden edineceğini bilen var bilmeyen var.

Hocam hiçbir dosya için virüssüz diyemeyiz. Virüs dediğimiz şey sadece anti-virüs programları tarafından tespit edilebilenler değildir. Şöyle düşünün. Bazı oyunların koruma sistemleri için milyon dolarlık masraflara girebiliyorlar. Ama sonunda bu da bir şekilde kırılıyor. Bu kadar güçlü sistemleri çözebilen insanların bulunamayacak virüsler üretmesi de muhtemel. Biz bir oyunu oynarken birinin bizim bilgisayarımızdaki klasörlerde dolaşıp dolaşmadığını bilemeyiz. Hiçbir şeyin garantisi yok. Yani virüs yok dersek yanlış bir şey söylemiş oluruz.
Aslında onu demedim. Global olarak yaparım oyun yapsam. Bunun için her şeyi İngilizce yaparım. Türkçe desteği için ise çevirmem gerekir. Bunun için Türkçe karakter desteği ile uğraşmam bile gerekebilir.

Bir oyunun global olması için İngilizce olması yeterli mi sizce? Globalden kastınız İngilizce bilenlerin oynaması ise haklısınız. Ancak tüm insanların oynayabilmesini için İngilizce eklemeniz yeterli olmaz. Mantık olarak global olur ama çok daha büyük kitlelere erişemeyebilirsiniz.

Oyunu oynayanların çoğu Türk. Neden gelmiyor derseniz -bence- orijinal alanlar kadar korsan oynayanların da olmasıdır. Ben oyun yapımcısı olsam korsan oynanacak bir oyuna korsan oynanan yerin dilini koymam. Uğraşsın dursunlar 😤

Oyunu oynayanların çoğu Türk. Neden gelmiyor derseniz -bence- orijinal alanlar kadar korsan oynayanların da olmasıdır. Ben oyun yapımcısı olsam korsan oynanacak bir oyuna korsan oynanan yerin dilini koymam. Uğraşsın dursunlar 😤

Bu da bir bakış açısı ama şunu da düşünmek lazım. Bir ülkede 10 milyon insan sizin oyununuzu oynuyor diyelim. 5 milyonu orijinal 5 milyonu korsan oynuyor. Siz bu 5 milyon insan korsan oynuyor diye geri kalan 5 milyonu yok sayar mısınız?

Bu da bir bakış açısı ama şunu da düşünmek lazım. Bir ülkede 10 milyon insan sizin oyununuzu oynuyor diyelim. 5 milyonu orijinal 5 milyonu korsan oynuyor. Siz bu 5 milyon insan korsan oynuyor diye geri kalan 5 milyonu yok sayar mısınız?
Çoğunluk korsan oynuyor %50-%50 olduğunu düşünmüyorum zira öyle olsaydı dil desteği çoktan gelmişti.

Sayın @Jira zamanında söylemiş zaten.
1593427740159.png

1 kişiye dokunmak bile önemlidir. Witcher 1 ve Witcher 2'yi kaç kişi oynuyordu ki 2. ve 3. oyunlara Türkçe desteği geldi?
Satışlar istenen düzeye gelmiştir herhalde o seriye.

Bir oyunun global olması için İngilizce olması yeterli mi sizce? Globalden kastınız İngilizce bilenlerin oynaması ise haklısınız. Ancak tüm insanların oynayabilmesini için İngilizce eklemeniz yeterli olmaz. Mantık olarak global olur ama çok daha büyük kitlelere erişemeyebilirsiniz.
İngilizce eklemekten bahsetmiyorum. Oyunu kodlarken kullanılan değişkenlerden tutun da oyun içerisindeki bir karakterin sıfatının İngilizce olmasından bahsediyorum.
Globalden kastım tüm dünyaya satacağım değil. İsteyen herkes İngilizce bilmek şartı ile rahatça oynayabilir olur. İngilizce bilmek de günümüzde farz desek yeridir. Ne hikmetse Türk vatandaşları hariç neredeyse herkes çatır çutur öğrenip gıkını çıkarmıyor.
Çoğu oyun birçok dilde çıksa da özellikle basit yapımlar neredeyse sadece İngilizce çıkıyor. Çok dilli olanlarda bile desteklenmeyen diller konuşulan yerlere bakılsa sadece Türkiye'nin göze batmayacağını düşünüyorum.

Virüs konusunda tabii ki de antivirüs programına tamamen sırtımı dayamış durumda değilim. Önüme geleni indirmiyorum ama. Daha önce bir sürü kişinin indirip yorum yaptığı şeylerden bahsediyorum.
Kart bilgilerim yerinde duruyor. Mail vb. hizmetlerimde de sıkıntı yok. Virüs bulaşmayıp önüne gelene Steam hesabını bilinçsiz şekilde dağıtanları görüyoruz her hafta. Instagram'da kapalı profilleri görme uygulaması diye bir şeyden bahsediliyordu. Bir arkadaşım buradan görüp indirmiş. Yine de söyledim ne olur, ne olmaz. Asıl hesabını girme diye. 2 hafta sonra beğenmediği gönderi kalmamış hesabın. Bahsettiğim şeyler bu yönde. Ne sistemim kullanılıp adam akıllı bir mining yapılıyor ne de başka bir şey. Ha dersiniz ki şu an pasif durumda. Olabilir. Yine de benim gönlüm rahat.

Son olarak daha önce de söylediğim gibi tamamen korsan kullanan birisini değilim. Muhtemelen bana laf edecek kişilerden daha fazla ürünü orijinal almışımdır. Hatta o kişilerin çoğundan önce orijinal oyun almaya başlamışımdır.
Ne kadar uygun olur bilmem ama siz giderken ben dönüyorum durumda biraz. Orijinal kullanmanın ve kullanmamanın ne olduğunu gayet güzel biliyorum. Şu an tamamen birine yönelmiş durumda değilim. Öyle olmayacağımı umuyorum. İleride düzgün bir gelir kaynağım olduğunda orijinale daha fazla yönelirim elbet. Ama gerçekten kötü olduğunu düşündüğüm ürünlere para vermem. En azından o kadar parayı vermem.

@Vavien. hocam tabi ki kodlama tarafında İngilizce kullanmak daha mantıklı ve çoğu yerde gerekli. Son kullanıcının gördüğü taraftan bakılınca herkes en iyi bildiği dili görmek ister bundan bahsediyorum. Ben oyuna dil eklemekten bahsederken bağımsız yapımcıları bunun dışında tutuyorum ama masrafsız ya da düşük maliyetli olarak yapılırsa bu eksi değil artı olur. İngilizce öğrenme konusunda size katılıyorum. Ne zaman internette yabancı biriyle konuşsam gayet iyi İngilizce konuşuyor nereli olduğunu sorduğumda ana dili İngilizce olmayan ülkeleri söylüyorlar. Bizde ise maalesef milliyetçiliği yabancı dil öğrenmemek sananlar ve "ne işime yarayacak ki?" mantığıyla hareket edenlerin sayısı oldukça fazla.

Geri
Yukarı