HP Omen 15 5800H + RTX 3060 hakkında sorularınız

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@Raks @Radeon RX 5500M @celalistşengörist Hocam laptopun altına bir kağıt katladım hafif yükselttim kesinlikle katkısı olduğunu düşünüyorum. Yine CS:GO'da test ettim. Fanları turboya getirince 65-75 aralığında gezindi. Sonra turbodan tekrar otomatiğe getirdim. 70-85 aralığında gezindi bu sefer de. Ben memnun kaldım gibi. Şuanda da prize taklı şekilde tarayıcıda geziniyorum 57 derecede.

@Raks @Radeon RX 5500M @celalistşengörist Hocam laptopun altına bir kağıt katladım hafif yükselttim kesinlikle katkısı olduğunu düşünüyorum. Yine CS:GO'da test ettim. Fanları Turbo'ya getirince 65-75 aralığında gezindi. Sonra Turbo'dan tekrar otomatiğe getirdim. 70-85 aralığında gezindi bu sefer de. Ben memnun kaldım gibi. Şu anda da prize taklı şekilde tarayıcıda geziniyorum 57 derecede.

Değerler olması gerektiği gibi, hayırlı olsun.

Bendeki model 2x8 RAM'li model hocam. Ürün paketleme konusunda iyiydi, Trendyoldaki Beta Plus satıcısından aldım tamamıyla memnun kaldım. Laptoptaki sıcaklık mevzusuna gelirsek işler sıkıntı. Öncelikle tarayıcıda vs. gezerken işlemci sıcaklığı 55-60 derecelerde ve fan hızı 2000-2500 RPM civarında ve hiç sıkıntı yok, sessiz çalışıyor. Ama oyuna girdiğinizde işler değişiyor ki testleri CS:GO'da yapmış olmama rağmen. Yaklaşık 15-20 dakika CS:GO oynadıktan sonra görselden de görebileceğiniz üzere işlemci sıcaklığı 90-96 derece arasında gezinmeye başladı, ekran kartı sıcaklığı da 80 derece civarlarında gezinmeye başladı. Tabii bu sırada fanlar da coşuyor ve 4000-5000 RPM değerleri arasında geziyor, kulaklık takarsanız sesi duymuyorsunuz fakat ortamdaki ikinci bir kişi sesten epey rahatsız olur. Klavyeye gelirsek bu konuda öyle başarılı ki işlemci belirttiğim sıcaklıklarda olamsına rağmen siz hiçbir sıcaklık emaresi hissetmiyorsunuz çünkü laptopun sol tarafı yani WASD tuşlarının bulunduğu bölüm gayet soğuk, tüm sıcaklık laptopun sağ tarafında kalıyor. Klavyenin basış hissiyatı konusunda ise ben gayet memnun kaldım hocam. 3060 watt değerleri de 90W civarlarındaydı. Şimdilik gözlemlerim bu şekildeydi, başka sorunuz varsa cevaplayabilirim. Ayrıca benim sorum da şu: Hadi fan sesini idare ettik bu sıcaklıklar zamanla cihaza zarar vermez mi, ne dersiniz?
Hayırlı olsun. Cihazınızın alttaki hava girişlerini açık tutmaya çalışın. Alttan hava alıp yandan ve arkadan tahliye edilerek sistem soğutulur. O şekilde test yaparsanız ısınıp ısınmadığını net anlarız.

Hayırlı olsun. Cihazınızın alttaki hava girişlerini açık tutmaya çalışın. Alttan hava alıp yandan ve arkadan tahliye edilerek sistem soğutulur. O şekilde test yaparsanız ısınıp ısınmadığını net anlarız.
Evet hocam şu mesajda belirttiğim gibi cihazı hafif yükselterek çok daha iyi değerler elde ettim.
@Raks @Radeon RX 5500M @celalistşengörist Hocam laptopun altına bir kağıt katladım hafif yükselttim kesinlikle katkısı olduğunu düşünüyorum. Yine CS:GO'da test ettim. Fanları turboya getirince 65-75 aralığında gezindi. Sonra turbodan tekrar otomatiğe getirdim. 70-85 aralığında gezindi bu sefer de. Ben memnun kaldım gibi. Şuanda da prize taklı şekilde tarayıcıda geziniyorum 57 derecede.

Açıkçası Ryzen işlemcili modelin bu denli ısınmasına çok şaşırdım. Benim bildiğim Intel, AMD'ye göre daha çok ısınırdı ama sizin değerler benim işlemcinin bile üstünde. Ben, HP OMEN 15, i7 10750H & RTX 2070 ikilisini kullanıyorum. İşlemci boşta 40-50 derece, oyunda 70-75 derecelerde ortalama. Ekran kartım boşta ortalama 40 derece, oyunda ise ortalama 60-65 derece. Tabi laptop standı ile birlikte kullanıyorum. Stant olmadan ortalama 87 derece işlemci, 71 derece ekran kartı sıcaklıklarını gördüm. Bu değerleri Forza Horizon 4'te kaydettim ve tüm ayarlar ultradaydı. Sormak istediğiniz bir durum olursa sorabilirsiniz. Hayırlı olsun bu arada, bence çok doğru bir seçim olmuş.

Bu arada işlemci sıcaklıklarını biraz daha aşağıya düşürebilmek adına Omen Gaming Hub üzerinden Undervolt işlemi denediniz mi? Ben undervolt yaptım ve sıcaklık değerlerini biraz aşağıya çekmeyi başardım. Bu işlem ile %7 daha fazla performans verdiği yazıyor uygulamada.

Dostum bir RTX 3060 laptop değil ancak kendi laptopumdan çok memnunum ben de yeni aldım aslında ama gayet güzel.

Son düzenleyen: Moderatör:
35W işlemciyi 4000 RPM'de 96 dereceye kadar çıkarıyorsa soğutma sistemi benim gözümde çöptür.
Açıp boyutlarına bakmadım ama çok ince duruyor, belki Mac tarzı, ultrabooklara rakip olarak satıyorlardır. Hem ekran kartım, hem işlemcim güçlü olsun ama pil ömründen ve taşınabilirlikten feragat etmeyeyim gibi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı