HP Omen 15 5800H + RTX 3060 hakkında sorularınız

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Benim ev güney cephe ve çok sıcak oluyor şöyle ki 30c'nin altına düşmüyor sıcaklık evde o yüzden web tarzı kullanımda sürekli 2500rpm civarı dolaştı fanlar gece test ettiğimde. Şimdi ofise gelince ortam sıcaklığı 24c civarı gayet serin ve sessiz çalışmakta 0-2000rpm arası gidip geliyor fakat genel olarak 0 rpm'de takılıyor.

Pilde-boots kapalı-Omen Hub'tan balanced seçili iken bu serinlik ve 0 RPM durumu, bunu da ekleyeyim.
Hocam yani istersem tamamen kapatabiliyorum öyle mi? Yoksa otomatik olarak sıcaklığa göre mi oluyor?

Cihaz geldi kurulumu tamamladım, boots kapatmak ilk işim oldu fakat fan yine de 2500RPM altına düşmüyor bu da hafifte olsa ses yapıyor, bu durumun mutlaka çözülmesi gerekiyor cidden. Onun dışında makine gerçekten çok kaliteli M1 Air kullanıcısı olarak ekranı, malzeme kalitesi, hoparlörleri falan hepsi müthiş.

Direkt oyun testi olarak Metro Exodus Enh'a girdim Extreme ayarlarda DLSS quality 50FPS civarı veriyor fakat GPU kullanımını %70-90 arası dalgalı %95-99 arasına çıakrtamadım bir türlü fakat GPU tdr 90-100W arası dalgalanıyor, 100W zaten sınırı o yüzden bu sınıra ulaştıktan sonra GPU kullanımı daha fazla artamıyor mu, tam çözemedim bu ilişkiyi.

NOT:
Cihazı ofise getirdim klimalı ortamda, işlemci 40C civarı çalışıyor ve fan kesinlikle açılmıyor masaüstünde. YouTube 4K, Spotify falan açıkken de 45-50C arası ama yine fan kesinlikle açılmıyor, cihaz pilde çalışmakta, şarj aletini taşımadım gelirken.

M1e göre haporloru nasıl?
Turbo Boost'u neden kapattınız?

Hocam yani istersem tamamen kapatabiliyorum öyle mi? Yoksa otomatik olarak sıcaklığa göre mi oluyor?
Hayır biz kapatamıyoruz , kendisi kapatıyor. Tam kapatmak zaten anlamsız hocam , benim masaüstünde 5600x vardı ve şimdi 11700k var. Corsair h150i capellix ile soğutuyorum, onda bile fanları durdurup sistemdeki suyu çevirerek kullanıyorum arasıra , bir süre sonra yetmiyor.

laptopta en ufak yük altında, anında sistem reset atacaktır , aşırı ısınır çünkü.
M1e göre haporloru nasıl?
Turbo Boost'u neden kapattınız?
M1 biraz daha yüksek sesli fakat son ses 1 defa açtığımı hatırlamıyorum hiçbir laptopta , ses kalitesi, berraklığı kafa kafaya diyebilirim.

Turbo günlük kullanımda gerekmiyor hocam, ben yazılım ya da render işleri yapmıyorum. Oyun ve web gezintisi. O yüzden pilde pek oyun oynanmadığı için (3060 25w limitli çünkü bu laptopta) kesinlikle kapatılmalı diğer tüm işlere fazlasıyla yeterli bir cpu çünkü.

Oyunda da şöyle 3A single oyunlarda işlemci pek kullanılmıyor, ben metro ve control ile denedim boots 1 fps oynatmadı fakat bf5 ile fırsatım olunca deneyeceğim ve performans artışını sıcaklığa göre oranlayıp değer mi değmez mi karar vereceğim, yaz ayları sıkıntı çünkü.

Son düzenleme:
Hayır biz kapatamıyoruz , kendisi kapatıyor. Tam kapatmak zaten anlamsız hocam , benim masaüstünde 5600x vardı ve sonrasında 11700k var. Corsair h150i capellix ile soğutuyorum, onda bile fanları durdurup sistemdeki suyu çevirerek kullanıyorum arasıra , bir süre sonra yetmiyor.

laptopda en ufak yük altında anında sistem reset atacaktır , aşırı ısınır çünkü.
Tamamdır hocam günlük kullanımda rahatsız etmiyor değil mi fan sesi?

Tamamdır hocam günlük kullanımda rahatsız etmiyor değil mi fan sesi?

Vallahi evde bir tık rahatsız oldum 2500RPM civarı harıl harıl çalışıyor fakat benim laptop deneyimim MacBook'larda ibaret o yüzden kıstas ben değilim ve bu ilk Gaming laptopum. Masaüstünde de ASUS Helios kullanıyorum fakat tüm setup Corsair o yüzden commander Pro'dan fanları kapatıyorum, Power RM850 zaten 0 RPM o da, H150i Capellix'te aynı şekilde 3 fan kapalı ya da 2 fan kapalı 1 fan 750RPM civarı yani çıt yok.

Cihazı alma sebebim, ROG RTX 3080'i aralıksız klimalı ortamda Mining'e aldığım için orta seviye LHR bir GPU alayım dedim, ROG RTX 3060 alsam 7-8bin TL civarı geziyor tamamen saçmalık, o yüzden bu Laptop'a yöneldim, bu cihazı almak resmen tasarruf sağlıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Vallahi evde bir tık rahatsız oldum 2500RPM civarı harıl harıl çalışıyor fakat benim laptop deneyimim MacBook'larda ibaret o yüzden kıstas ben değilim ve bu ilk Gaming laptopum. Masaüstünde de ASUS Helios kullanıyorum fakat tüm setup Corsair o yüzden commander Pro'dan fanları kapatıyorum, Power RM850 zaten 0 RPM o da, H150i Capellix'te aynı şekilde 3 fan kapalı ya da 2 fan kapalı 1 fan 750RPM civarı yani çıt yok.

Cihazı alma sebebim, ROG RTX 3080'i aralıksız klimalı ortamda Mining'e aldığım için orta seviye LHR bir GPU alayım dedim, ROG RTX 3060 alsam 7-8bin TL civarı geziyor tamamen saçmalık, o yüzden bu Laptop'a yöneldim, bu cihazı almak resmen tasarruf sağlıyor.

Hocam benim de ilk Gaming laptopum olacak. Hep normal laptop kullandım ve fanları genel olarak sessiz. Bazen otomatik olarak hızı artıyor ve o bile rahatsız ediyor kulakık takmayınca. Ben sadece oyun amaçlı değil normal kullanım için de alacağım. Yazılım, masaüstünde gezinme, YouTube, dizi film vs. ve o işleri yaparken kulaklık takmam. Eğer sorun hiç çözülmezse rahatsız eder yani. Oyun da aşırı oynamayacağım. Günde 1 2 saat hafta sonları 3 saat belki. Günde Max 3 saat oynuyorum. Vazgeçmemi mi önerirsiniz eğer çözülmezse? Ve sorun çözüldüğünde beni etiketler misiniz?

Hocam benim de ilk Gaming laptopum olacak. Hep normal laptop kullandım ve fanları genel olarak sessiz. Bazen otomatik olarak hızı artıyor ve o bile rahatsız ediyor kulakık takmayınca. Ben sadece oyun amaçlı değil normal kullanım için de alacağım. Yazılım, masaüstünde gezinme, YouTube, dizi film vs. ve o işleri yaparken kulaklık takmam. Eğer sorun hiç çözülmezse rahatsız eder yani. Oyun da aşırı oynamayacağım. Günde 1 2 saat hafta sonları 3 saat belki. Günde Max 3 saat oynuyorum. Vazgeçmemi mi önerirsiniz eğer çözülmezse? Ve sorun çözüldüğünde beni etiketler misiniz?
Bu durumun çözülmesi kısa sürede olacak bir durum değil ya da çözüm beklenecek bir durum değil. Yaz günü ve evlerin içi çok sıcak , dün gece prizde ortalama 2500rpm civarı dönerken ses duyuluyordu açıkçası. Asus, Msi, Lenovo kullanan arkadaşlarda durum nasıldır onu da bilmek lazım , benim ev 30-31c civarı dijital termometre'de yani normalden daha sıcak bir ev o yüzden de 2500rpm'e çıkıyor olabilir, bunu da diğer bu laptop'u alan arkadaşlar çözebilir mesela onlarda 2000rpm'de dönüyor olabilir ve sessiz olabilir.

Bu cihazın alternatifi yok gibi birşey , sadece 5800h ve rtx3060 olarak bakmayın olaya, çok artısı var cihazın ,2009'dan bu yana macbook pro ve air kullanıyorum , sürekli değiştirip.

-Monitörü çok iyi , ips parlaması(ips glow) ve ışık sızması kesinlikle yok denecek kadar az, renk uzayı gayet başarılı. Macbook dışında , Apple Thunderbolt display ve lg ips monitörde kullandım , gayet güzel olduğunu teyit edebilirim, bu konu çok önemlidir, başınıza gelmeden anlamanız mümkün değil çünkü ips glow belası ve ışık sızması tam bir ilettir.
-Hoparlörleri bang&olufsen olması sebebiyle oldukça kaliteli , marka zaten tartışmasız.
-Kasa kalitesi , menteşe kalitesi ve inceliği gayet güzel
-Klavye kalitesi, seyahat süresi ve rgb'si de gayet harika

Diğer olumlu yönlerini zamanla keşfedeceğiz.

Bu durumun çözülmesi kısa sürede olacak bir durum değil ya da çözüm beklenecek bir durum değil. Yaz günü ve evlerin içi çok sıcak , dün gece prizde ortalama 2500rpm civarı dönerken ses duyuluyordu açıkçası. Asus, Msi, Lenovo kullanan arkadaşlarda durum nasıldır onu da bilmek lazım , benim ev 30-31c civarı dijital termometre'de yani normalden daha sıcak bir ev o yüzden de 2500rpm'e çıkıyor olabilir, bunu da diğer bu laptop'u alan arkadaşlar çözebilir mesela onlarda 2000rpm'de dönüyor olabilir ve sessiz olabilir.

Bu cihazın alternatifi yok gibi birşey , sadece 5800h ve rtx3060 olarak bakmayın olaya, çok artısı var cihazın ,2009'dan bu yana macbook pro ve air kullanıyorum , sürekli değiştirip.

-Monitörü çok iyi , ips parlaması(ips glow) ve ışık sızması kesinlikle yok denecek kadar az, renk uzayı gayet başarılı. Macbook dışında , Apple Thunderbolt display ve lg ips monitörde kullandım , gayet güzel olduğunu teyit edebilirim, bu konu çok önemlidir, başınıza gelmeden anlamanız mümkün değil çünkü ips glow belası ve ışık sızması tam bir ilettir.
-Hoparlörleri bang&olufsen olması sebebiyle oldukça kaliteli , marka zaten tartışmasız.
-Kasa kalitesi , menteşe kalitesi ve inceliği gayet güzel
-Klavye kalitesi, seyahat süresi ve rgb'si de gayet harika

Diğer olumlu yönlerini zamanla keşfedeceğiz.
Hocam yani aklımda bu model dışında GameGaraj laptop var i7 ve 2070 8 GB VRAM laptop. MSI GL65 10sfr bu kasayla aynıymış. Ama performans konusunda kararsızım. Eğer onda da fan sesi varsa ya da fan sesini kriter olarak kaldırırsam Omen tercih ederim. Yorumlarınız için teşekkürler. Sizi de çok yordum. Gülerek kullanın. Alacağım zamanda başka 3060 modeller indirime girmezse omen-gamegaraj arasında seçim yapacağım.

Boştaki fan sesinden ben de memnun değilim. 2500-2900RPM yerine 2000RPM'ye düşürülmesi lazım. Cihaz ısınmıyor ama örneğin GTA V'de işlemci 75 NVIDIA 60 derece iken neden fazla çalıştırıyor fanları anlamış değilim.

MacBook 2011 kullanıcısıyım ve boşta sessiz 50-55 derecelerde aslında 2000RPM ile çalışıyor ve 6000RPM'ye çıkardığım zaman HP Omen'de 4500RPM'ye denk geliyor gürültü seviyesi olarak. AMD işlemcisi yüzünden 3.parti fan kontrol uygulamaları çalışmamakta. Ayrıca hiçbir uygulamada fan hızını dahi göremiyoruz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı