Çözüldü HP Victus 16 - E1011NT laptop mavi ekran hatası veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

vital35

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, günlük kullanımda arada sırada ve %90 ihtimalde her bilgisayar açılışında mavi ekran hatası alıyorum.
Her an kapanacak diye çalışmalarımda sürekli save almak zorunda kalıyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.
Dipnot: Bilgisayarımda orijinal olmayan tek şey sonradan taktığım CL değerleri birebir uyan 8 GB RAM takviyesi, harici hiçbir şey yoktur.
Minidump dosyam
Bilgisayarım (Hp Victus 16-E1011NT)

Son düzenleme:
Çözüm
Minidump dosyalarınızı incelemedim ve hepsinin ucu ntkrnlmp.exe hatasına çıkıyor. Bu hata çok büyük ihtimal RAM kaynaklı oluşuyor. CPU-Z üstünden RAM bilgilerini paylaşmanızı ve sonradan eklediğiniz RAM olmadan sistemi test etmenizi rica edeceğim. RAM arızalı olabilir, tam oturmamış olabilir veya uyumsuz olabilir.
RAM arızası olmayan bir hatada bile ntkrnlmp.exe çıkabilir. Size de çıkartıp gönderebilirim. :)

İncelemeden yorum yapmanız ne kadar doğru sayın moderatör? Her şeye RAM arızalı demeyin artık.
Ayrıca RAM oturmasa, anakart boot edemez.
RAM arızası olsaydı bu mavi ekranları almazdı.
Yanlış yerden RAM arızası kanaatine varıyorsunuz. Zira arıza değil, yüksek ihtimalle uyuşmazlık var.

Eki Görüntüle 1952601
Eki Görüntüle 1952603

Drive verifier kısmındaki tüm adımları uygulayıp bilgisayarı yeniden başlattığımda sürekli mavi ekran vermeye başladı. Sistem geri yüklemeden bilgisayarımı açtım ve aldığım minidump dosyasını sizle paylaşıyorum:
Driver Verifier zaten yüksek ihtimalle mavi ekrana sebebiyet verir zira rehberde de sistem geri yükleme noktası oluşturulması gerektiği söyleniyor.

CPU-Z'den bakmadığım halde RAM'lerin uyuşmazlık çıkardığı ihtimalini vermiştim.

En basitinden Corsair Vengeance RAM'leri düşünürsek, eski jenerasyonlar Micron çipli, yeni jenerasyonlar Samsung çipli ve birbirleriyle uyumsuzluk çıkarıyorlardı. Sendeki RAM'ler de Micron ve Samsung olduğuna göre, muhtemelen asıl sorun RAM uyuşmazlığı.

Çözümü de veriyorum. Elindeki iki RAM'i de elden çıkarıp, kit RAM almak.
Ya da Micron çipli RAM alıp, Samsung'u satmak. Ya da tam tersi.
Denemedim. Bir müddet çıkartıp kullanıyım geliştirmelerden haberdar edeceğim. Teşekkürler

1695343264770.png

Son düzenleme:
Minidump dosyalarınızı incelemedim ve hepsinin ucu ntkrnlmp.exe hatasına çıkıyor. Bu hata çok büyük ihtimal RAM kaynaklı oluşuyor. CPU-Z üstünden RAM bilgilerini paylaşmanızı ve sonradan eklediğiniz RAM olmadan sistemi test etmenizi rica edeceğim. RAM arızalı olabilir, tam oturmamış olabilir veya uyumsuz olabilir.
RAM arızası olmayan bir hatada bile ntkrnlmp.exe çıkabilir. Size de çıkartıp gönderebilirim. :)

İncelemeden yorum yapmanız ne kadar doğru sayın moderatör? Her şeye RAM arızalı demeyin artık.
Yanlış yerden RAM arızası kanaatine varıyorsunuz. Zira arıza değil, yüksek ihtimalle uyuşmazlık var.

Eki Görüntüle 1952601
Eki Görüntüle 1952603

Drive verifier kısmındaki tüm adımları uygulayıp bilgisayarı yeniden başlattığımda sürekli mavi ekran vermeye başladı. Sistem geri yüklemeden bilgisayarımı açtım ve aldığım minidump dosyasını sizle paylaşıyorum:
Driver Verifier zaten yüksek ihtimalle mavi ekrana sebebiyet verir zira rehberde de sistem geri yükleme noktası oluşturulması gerektiği söyleniyor.

En basitinden Corsair Vengeance RAM'leri düşünürsek, eski jenerasyonlar Micron çipli, yeni jenerasyonlar Samsung çipli ve birbirleriyle uyumsuzluk çıkarıyorlardı. Sendeki RAM'ler de Micron ve Samsung olduğuna göre, muhtemelen asıl sorun RAM uyuşmazlığı.

Son düzenleme:
Çözüm

Driver verifier zaten yüksek ihtimalle mavi ekrana sebebiyet verir zira rehberde de sistem geri yükleme noktası oluşturulması gerektiği söyleniyor.

Bilginize hayran kalarak teşekkürlerimi sunarım. Samsung marka RAM'im ile uyumlu Samsung çipli bir 8 GB RAM tavsiyeniz var mıdır? Ya da aynı Samsung RAM'den alsam düzgün çalışırlar mı? Son olarak, bu şekilde uzun süre uyumsuz kullanmamın donanımıma bir zararı olur mu? Cevaplarsanız çok müteşekkir olurum.

Bir genelleme kullanmıştım zaten mesajım yazdığım gibi ve ntkrnlmp.exe probleminin ucunun genel anlamda RAM'e uzandığı biliniyor. Ben sonradan eklediğiniz bellek tamamen bozuk gibi bir kelime kullanmadım mesajımı dikkatli okursanız. "RAM arızalı olabilir, tam oturmamış olabilir veya uyumsuz olabilir" yazmakta gördüğünüz üzere. İşin özü aynı tarafa çıkıyor ve DMP dosyasını okumadan nasıl yorum yapmamı bekliyorsunuz onu da anlamış değilim.

Samsung bellekler genel anlamda daha pahalı oluyor. 2. bir Crucial bellek alıp deneyebilirsiniz.

Bilginize hayran kalarak teşekkürlerimi sunarım. Samsung marka RAM'im ile uyumlu Samsung çipli bir 8 GB RAM tavsiyeniz var mıdır? Ya da aynı Samsung RAM'den alsam düzgün çalışırlar mı? Son olarak, bu şekilde uzun süre uyumsuz kullanmamın donanımıma bir zararı olur mu? Cevaplarsanız çok müteşekkir olurum.
Samsung bellekler genel anlamda daha pahalı oluyor. 2. bir Crucial bellek alıp deneyebilirsiniz.
Donanıma zararı olmaz ama, kullanıcının başını ağrıtır işte. Sürekli mavi ekranlar, Windows sistem bütünlüğünün bozulması gibi sorunlar. Uğraşmaya değmez. @Astiva nın da dediği gibi Samsung bellekler pahalı. İstersen elindeki Samsung'u sat, Micron RAM al.

Yeni konular

Geri
Yukarı